ישיבת הקבינט נדחתה ולמאות אלפי הורים לא ברור מתי הילדים חוזרים ללמוד. את מי להאשים? במשרד הבריאות מצביעים כמובן על משרד החינוך ש"נוקט במדיניות של חוסר שיתוף פעולה", אבל מתווי הפתיחה המבולבלים שהגיעו לידי חדשות 12 ופורסמו אמש עלולים להעיד על כך שהבעיה נמצאת דווקא בצד השני. הקרב על פתיחת בתי הספר כבר הוביל לדחיית קבינט הקורונה שאמור היה להתכנס אתמול - אבל בסופו של דבר יתכנס רק היום (רביעי) בצהריים, בתקווה שאז יגיעו להסכמות על החזרה לבתי הספר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי המסמכים שפורסמו, ב-14 באוקטובר העביר משרד הבריאות לחינוך את המתווה המתירני הבא: פתיחה של כיתות א'-ב' בלבד, כיתות יכולות להיות מלאות, לא צריך קפסולות וגם לא מסיכות, ובצהרונים מותר לערבב ילדים מ-3 גנים שונים. במשרד החינוך החלו להתארגן ליישום, אך שלשום, חמישה ימים לאחר מכן, הם קיבלו מתווה שונה לחלוטין: פתיחה של כיתות א'-ד', דרושות קפסולות, התלמידים נדרשים לעטות מסיכות ואסור בשום אופן לערבב קבוצות בצהרון.

הזיגזג של משרד הבריאות (עיבוד: N12)
הזיגזג של משרד הבריאות | עיבוד: N12
הזיגזג של משרד הבריאות (עיבוד: N12)
הזיגזג של משרד הבריאות | עיבוד: N12

הפער הזה אינו זניח: כל שינוי והחמרה בהנחיות דורשים תקציבים נוספים, כיתות נוספות וגיוס של אלפי מורים חדשים. "כשאנחנו שואלים את משרד הבריאות איך אנחנו אמורים לפתוח אנחנו מקבלים סדרה של תשובות - כל אחד שם משנה את עמדתו, לא נגייס אלפי עובדים ואז נפטר אותם", מסר גורם במשרד החינוך.

העלות: 7 מיליארד שקלים 

הפתרון הזהיר יותר שהונח על שולחן שר החינוך שלשום דורש גיוס של לא פחות מ-20 אלף אנשי צוות. יישומו יארך חמישה שבועות ועלותו - 7 מיליארד שקלים. במשרד האוצר לא ששים לפתרון יקר כל כך, ואיש לא רוצה פתרון שיישומו יארך זמן רב כל כך. על כן כבר התחילו לדון באפשרות של לימודים בקפסולות שיתחלפו במהלך השבוע, כלומר שבה כל תלמיד ילמד שבוע חלקי בלבד. פתרון כזה אינו מקובל על משרד החינוך ועל כן הדיונים נמשכים.

ולמרות המתווים השונים, בשיחות סגורות האשים שר הבריאות יולי אדלשטיין דווקא את משרד החינוך. "יש הוראה משר החינוך לא לשתף פעולה עם אנשי משרד הבריאות", אמר אדלשטיין. "מעבירים להם הצעות ולא מקבלים אפילו תגובה".

יולי אדלשטיין ויואב גלנט (עיבוד: פלאש 90)
יולי אדלשטיין ויואב גלנט | עיבוד: פלאש 90

מנגד שר החינוך, יואב גלנט,  אומר בישיבות סגורות שמשרד הבריאות מזגזג, ומפחד לקבל החלטות. גורמים בקבינט מעידים על הדם הרע וחוסר התקשורת שיש בין השניים בכל הישיבות האחרונות. עם זאת בסביבת השרים עצמם טענו אמש שביממה האחרונה הם יישרו את ההדורים וחזרו לשתף פעולה.