בתום דיון סוער - דרישתו של גמזו התקבלה: סגירת מערכת החינוך תוקדם ביום אחד וכבר מחר לא יתקיימו לימודים בבתי הספר, כך אישרו שרי הממשלה הבוקר (רביעי) במשאל טלפוני. ההחלטה כוללת לסגור את כל בתי הספר, גני הילדים ומעונות היום - למעט החינוך המיוחד וחריגים נוספים. בתוך כך, הבוקר נשבר שיא חדש במספר הנדבקים בקורונה ביממה אחת בישראל עם 5,523 מקרים מאומתים. שיעור הנדבקים עמד אתמול על 9.9% - והמשמעות היא שאחת מכל 10 בדיקות קורונה התבררה כחיובית. הנתונים שהוצגו בדיון השרים, הציג שינוי משמעותי בתחלואה בקרב פעוטות בני 3-0 לעומת תלמידים בני 10 ומעלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדיון התקיים בעקבות דרישתו של פרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו, שדרש להקדים את סגירת הלימודים בשל התחלואה הגבוהה במוסדות הלימוד. בין השרים התגלע ויכוח נוקב בקבוצת הוואטסאפ שלהם, לצד דרישה להביא את ההחלטה לדיון מסודר בממשלה. ראש הממשלה נתניהו קבע שלאור דחיפות ההחלטה - יהיה משאל טלפוני בלבד.

ראש הממשלה נתניהו הצביע בעד הקדמת סגירת מערכת החינוך, כפי שהצביעו גם השרים אדלשטיין, אוחנה, פרץ והנגבי. התנגדו: השרים גלנט, אלקין ושמולי. אדלשטיין לא נימק את החלטתו.

ביום ראשון נשבר שיא במספר הנדבקים במערכת החינוך

במהלך הדיון נחשפו כמה נתונים מעניינים באשר לתחלואה במערכת החינוך, שמהם עולה כי נרשמת עלייה במספר הנדבקים דווקא בקרב בני העשרה:

"במגזר הכללי ניכרת עלייה של 8% בתחלואה החדשה בקרב בני 19-10 (מ-18% ל-26%) ביחס לשאר קבוצות הגילאים. בחינת הנתונים מלמדת כי כמות החולים היומית, הן של תלמידים והן של עובדי הוראה, מצויה בגידול לינארי על פני השבועיים האחרונים", נכתב.

עוד עולה מהנתונים כי "נכון לעכשיו יש כ-4,000 תלמידים חולים וכ-2,000 עובדי הוראה. מספר התלמידים ועובדי ההוראה החולים החדשים כל יום הלך ועלה מתחילת שנת הלימודים, עד שהגיע ביום 13.9.20 לשיא של 656 תלמידים ועוד 322 עובדי הוראה חולים חדשים".

"סגירת מערכת החינוך שקולה להטלת הסגר על שוק העבודה"

שר החינוך גלנט אמר במהלך הדיון הסוער: "הנתונים שבידינו אינם מעידים על שינוי ואינם תומכים את דברי משרד הבריאות. חלקם של התלמידים בקרב החולים הוא פחות משליש מחלקם היחסי באוכלוסייה הכללית. סגירת מערכת החינוך שקולה להטלת הסגר על שוק העבודה מוקדם מכפי שנקבע".

השר אדלשטיין בפתיחת שנת הלימודים (צילום: מאיר אליפור)
השר אדלשטיין בפתיחת שנת הלימודים | צילום: מאיר אליפור

"המחיר של סגירת מערכת החינוך ליום אחד, לאחר שהתקיים דיון ממשלה בנושא במשך עשר שעות ביום ראשון האחרון בו התקבלה החלטה שונה, הוא גדול ומיותר", הוסיף גלנט. "להבנתי מהלך שגוי היוצר בעיית אמון מיותרת מול הציבור".

השר אלקין אמר: "אין טעם לרמות את עצמנו שהמשק יעבוד וחינוך בגילאים של מעון, גן וכיתות א' יהיה סגור. מה אמורים לעשות הורים לילדים קטנים? מי יגן עליהם מפיטורים על ידי מעסיק בגלל שסירבו לבוא לעבודה כדי לשמור על ילדים קטנים? וגם אם יש נתונים שאכן מוכיחים שחינוך בגילאים קטנים (מעון גן וכיתות א') אכן מקור הדבקה חשוב, למה אף אחד לא טרח להציג לנו את זה בצורה מסודרת, לא עכשיו ולא ביום ראשון?".

שר החינוך יואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
שר החינוך יואב גלנט | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

"מתוך מתוך 111,169 פעוטות - רק 39 נדבקו"

גם השר שמולי התייחס לתחלואה במוסדות החינוך לגיל הרך והציג נתונים שמהם עולה כי במעונות היום המפוקחים יש רק 39 חולים מתוך 111,169 פעוטות. בנוסף, מתוך כ-27 אלף אנשי צוות במעונות - 50 נדבקו. לדבריו, נתון ההידבקות במסגרות הללו הוא "פחות מחצי אחוז", ולכן "אין הצדקה לסגירת מאות אלפי הורים בהפתעה, דבר שאינו עולה בקנה אחד גם עם הרצון שהמשק יעבוד. אני בספק גם אם יוכלו לעמוד בזה מעשית מעכשיו לעכשיו. מסכים גם עם דברי זאב ויואב לגבי הפרוצדורה ואופן קבלת ההחלטה".

השרה כהן, שתמכה בהחלטה, אמרה במהלך ההצבעה כי "נתוני ההדבקה מדאיגים וחמורים ואין לנו ברירה אלא למנוע התקהלויות במקומות סגורים שמהווים את מקור ההדבקה המשמעותי ביותר". היא גם התייחסה לכך שיהיה אפשר להתפלל במקומות סגורים בחג בהתאם למגבלות: "באותה נשימה, אני חוזרת על מה שאמרתי ביום ראשון בממשלה, אנחנו עושים טעות חמורה עם התפילות בתוך בתי הכנסת. גם זו התקהלות במקום סגור שמהווה סכנה בדיוק באותו אופן. אנא תבינו שדבריי חס וחלילה לא מכוונים נגד המתפללים, אני בעצמי נוהגת ללכת בחגים לבית כנסת, אבל הפעם זה פשוט פיקוח נפש".

רוני גמזו (צילום: החדשות )
פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו | צילום: החדשות

"אנחנו חייבים לשנות את ההחלטה שקיבלנו ביום ראשון ולייצר מתווה של תפילות אך ורק בחוץ, שם סכנת ההדבקה פחותה משמעותית", הוסיפה כהן. "אני חוששת שתהיה עלייה במספר הנדבקים אחרי התפילות בחגים, מה שיוביל להארכה משמעותית של הסגר, לפגיעה כלכלית קשה ביותר במיליוני אזרחי ישראל, ובסופו של דבר לשנאת חינם. אנחנו יכולים למנוע את זה".

השרה רגב: גמזו טוען שיש קפיצה דרמטית בנתוני התחלואה בבתי ספר ובגנים

השרה רגב שתמכה גם היא בהחלטה, אמרה כי היא סבורה שיש להמשיך את הלימודים בכיתות ה' ומטה כדי למנוע בלבול בקרב ההורים - אך עמדתה נדחתה. "עמדתי המקורית נכון ליום ראשון היתה להשאיר את מערכת החינוך (פתוחה) עד ליום שישי", אמרה בהצבעה. "שוחחתי לפני מספר דקות עם גמזו שטוען שיש קפיצה דרמטית בנתוני התחלואה בבתי ספר ובגנים. מציעה, כדי למנוע מצב של בלבול וקושי על ההורים לילדים קטנים עד כיתה ה', לסגור את מערכת החינוך חלקית - מכיתה ה' ומעלה, ובכך למנוע קושי על ההורים יום לפני הסגר. זוהי הצעה מאוזנת שלדעתי יכולה להיות מקובלת על גלנט, על הדרגים הרפואיים המקצועיים, ועל גמזו בהובלת שר הבריאות".

פרויקטור הקורונה גמזו קרא אתמול להקדים את סגירת מערכת החינוך, זאת משום שהעלייה בתחלואה בכלל ובאוכלוסייה הכללית בפרט, נובעת מהדבקת יתר והפצה בגילי מערכת החינוך - ובמיוחד בגיל 10 ומעלה.