לאחר הפסקה של כחודשיים: הבוקר (ראשון) צפויים להיפתח מחדש גני הילדים, מעונות היום (מגיל לידה עד 6), הצהרונים (מגיל 3 עד 8) והגנים הפרטיים. מסגרות החינוך לגיל הרך שהופסקו בפורים, מתחדשות בסמוך לל"ג בעומר. הורים רבים אומנם נושמים לרווחה אך אחרים זועמים כי נותרו ללא פתרון ומענה - לפחות בטווח הקרוב. הורים אחרים תוהים כיצד עליהם לפעול כשילדיהם נמצאים בקבוצות/"קפסולות" שונות בגנים שונים - ובכך מקשים על חזרה לשגרה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצהרונים לא יחזרו לפעולה בכל רחבי הארץ: בעיריית רמת גן למשל הודיעו כי המסגרת שמאריכה את שעות הגנים ובתי הספר (עד כיתה ב') לא תופעל עד להודעה חדשה, וכי הנושא דורש טיפול רציני - בין היתר מכיוון שרק ביום שישי אושר מתווה הצהרונים. נקודת מחלוקת נוספת היא החופש הצפוי בל"ג בעומר: כמה עיריות - בהן תל אביב, מודיעין ויבנה, גבעתיים, ירושלים, הרצליה ורעננה - הודיעו כי יפתחו את הגנים למרות התנגדות הסתדרות המורים.

 גני הילדים הציבוריים

בגני הילדים הציבוריים רק חצי מהגן - 18 ילדים לכל היותר - יגיע לשלושה ימים, לאחר יום שלישי יחליפו (ה"רוטציה" המדוברת). המשמעות היא שהיום נשארים 250 אלף ילדים בבית, וכך גם הורה אחד לפחות בכל בית. בתוך הגן הילדים יתחלקו לשתי קבוצות שאסור להן לגעת זה בזה, הם ישחקו בצעצועים נפרדים וגם יילכו לתאי שירותים נפרדים.

ילדי חיפה חוזרים לגנים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה )
ילדי חיפה חוזרים לגני הילדים, הבוקר | צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

הבעיה הגדולה ביותר קיימת במעונות היום המפוקחים מגיל לידה עד 3, כגון ויצ"ו ונעמת. במעונות יחזרו רק מחצית מהילדים ללא רוטציה. במעונות החזירו בעדיפות ראשונה משפחות במצב סוציו-אקונומי קשה ולאחר מכן ילדי משפחות חד הוריות, בעוד לאחרים לא נמצא מקום. המשמעות: 40 אלף ילדים לפחות יישארו בבית, ורק בסוף השבוע נודע להוריהם שאין להם מסגרת ושום פתרון. 

מנגד, בשורה חיובית התקבלה ממשרד האוצר בסוף השבוע, שהודיע שיתקצב את הצהרונים. בעקבות ההודעה, הצהרונים ייפתחו בכל גני הילדים ובכיתות א-ב' ברחבי הארץ - ולא רק ביישובים החלשים ביותר כפי שהוחלט בתחילה. גני הילדים הפרטיים – שבהם יש 350 אלף ילדים – ייפתחו כרגיל. 

הורים רבים מחו על כך שנותרו למעשה ללא פתרון מלא לכל השבוע - ולעתים ללא פתרון כלל, אם ילדיהם אינם נכללים בקבוצות שחוזרות למעונות היום המפוקחים. השיפור במצב התחלואה בישראל, יחד עם דוגמאות מעודדות ממערכות חינוך במדינות נוספות, מעלה את האפשרות שמערכת החינוך תחזור בהיקף מלא בעוד כמה שבועות.

גורם בכיר במערכת הבריאות הביע אופטימיות. כפי שפרסמה דנה ויס, הבכיר אמר: "אם מצב התחלואה יימשך כך – כמה עשרות חולים בודדים ביום - יהיה אפשר להחזיר את הפעוטונים וגני הילדים לתפוסה מלאה ובמתכונת מלאה כבר בסוף חודש מאי". 

 מתווה הפעילות של הפעוטונים ומעונות היום

על פי המתווה שאושר על ידי משרד הבריאות, הפעילות במעון היום תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 בכל כיתה. אם הביקוש יעלה על ההיצע, ניתן לנייד ילדים בין מסגרות לגיל הרך וקליטת ילדים בקבוצות רב גילאיות. במשפחתונים ניתן יהיה לקבל עד 5 ילדים קבועים.

במשרד הבריאות חוששים מאוד ממקרה של הדבקה באחד מגני הילדים ועם זאת הוחלט כי בשל הקושי הרב, אין חובה על אנשי צוות המעון לעטות מסכה ואין חובה בלבישת כפפות באופן קבוע. במקביל, הוחלט כי איש צוות יוצב בכניסה למעון ועיקר תפקידו יהיה לפקח שלא תהיה התגודדות של הורים בכניסה.

ילדים ואנשי צוות לא יורשו להיכנס למסגרת הגיל הרך ללא הצהרת בריאות חתומה. על פי הנהלים החדשים כל תסמין שעלול להביא לחשד של הידבקות בנגיף הקורונה, מחייב את איש הצוות לסיים את עבודתו ולעזוב את המקום באופן מיידי.

 

מתווה פעילות הצהרונים

בגני הילדים - הפעילות תתקיים עד השעה 16:00. התלמידים יישארו באותה קבוצה קבועה שאליה הם משתייכים במהלך יום הלימודים בגן. בכל קבוצה יהיו עד 18 תלמידים שתחולק לשתי קבוצות מבנה. צוות הצהרון יקיים חפיפה עם הצוות שטיפל בבוקר - ויגיע עם הצהרת בריאות חתומה.

"אם תלמיד מהקבוצה הקבועה בגן הילדים מצטרף לצהרון בלא שהשתתף ביום הלימודים בבוקר, יש לוודא ולקבל הצהרת בריאות חתומה מההורה/אחראי על הקטין", נכתב. "בתחילת הפעילות צוות הצהרון יבצע בדיקת נוכחות וידאג ליצור קשר עם כל תלמיד חסר מידי יום". עוד תותר כניסה לצוות מסייע, אשר נקבעה זכאותו של ילד לקבל על פי חוק.

בבתי הספר - הפעילות תתקיים עד השעה 16:00. התלמידים יישארו באותה קבוצה קבועה, שבה יהיו עד 17 תלמידים. צוות הצהרון יבצע חפיפה מסודרת ויגיע עם הצהרת בריאות חתומה. "אם תלמיד מהקבוצה הקבועה בבית הספר מצטרף לצהרון בלא שהשתתף ביום הלימודים בבוקר, יש לוודא ולקבל הצהרת בריאות חתומה מההורה/אחראי על הקטין", נכתב. "בתחילת הפעילות צוות הצהרון יבצע בדיקת נוכחות וידאג ליצור קשר עם כל תלמיד חסר מידי יום". גם במסגרות אלו תותר כניסה לצוות מסייע, אשר נקבעה זכאותו של ילד לקבל על פי חוק.

 היגיינה בצהרונים

הצוות ידאג לרחיצת ידיים בקרב הילדים, לחיטוי כיסאות ושולחנות לפני ואחרי ארוחות. האוכל יוגש בכלים חד פעמיים אלא אם קיים מדיח מתאים. האוכל יגיע מוכן לאכילה ויוגש לילדים על ידי איש צוות עם מסכה וכפפות. הילדים יישבו במרחק של שני מטרים.

עוד קובע המתווה כי "הצוותים החינוכיים, התלמידים והוריהם, יגיעו למוסד החינוכי בתנאי שאינם נדרשים לבידוד על פי הנחיות משרד הבריאות, ללא חום מעל 38 מעלות או תסמינים הקשורים בקורונה או נחשפו לחולה מאומת. תותר הכניסה לצהרון אך ורק לצוותים החינוכיים ולתלמידים". צוות הצהרון ישתמש במיגון למעט שיחה בהובלת הצוות, והילדים עד גיל 7 לא יחויבו במסכה. לא יפעלו חוגים חיצוניים וההורים לא יורשו להיכנס למתחם: "הכניסה והיציאה של התלמידים מהצהרון ייעשו באופן מבוקר על ידי המובילה תוך הקפדה על חבישת מסכה לכל הנמצאים במרחב הציבורי למעט ילדי הגן והקפדה על מניעת התקהלות".