לקראת פתיחה מלאה של מערכת החינוך? בשבוע הבא – אם הכול ילך כשורה – תחזור מערכת החינוך לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות. למרות הבשורה המשמעותית, מדובר בחזרה חלקית בלבד כשבבתי הספר ובגני הילדים ילמדו כחצי שבוע ובשאר הימים תהיה למידה מרחוק. על פי דברים שאמר היום (חמישי) בכיר במערכת הבריאות לחדשות 12 ונחשפו במהדורה המרכזית, יש סיבה לאופטימיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם מצב התחלואה יימשך כך – כמה עשרות חולים בודדים ביום", אמר הבכיר. "יהיה אפשר להחזיר את הפעוטונים וגני הילדים לתפוסה מלאה ובמתכונת מלאה כבר בסוף חודש מאי".

סיבה נוספת שיכולה להצביע על האפשרות לחזרה מלאה של מערכת החינוך נעוצה בדברים שאמרו ראשי ממשלת סינגפור ואוסטרליה בוועידת המדינות המובילות בהתמודדות עם נגיף הקורונה. על פי ראש ממשלת סינגפור, במדינתו לא התגלה אף מקרה הדבקה של ילד ואילו באוסטרליה, שם הגנים נשארו פתוחים מדווחים כי לא נוצרו הדבקות משמעותיות. עם זאת, במשרד הבריאות מסבירים כי הכיתות וגני הילדים בישראל צפופים יותר מאשר במדינות אחרות כמו גם הבתים.

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
חיטוי גני ילדים | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הנתונים מעודדים והשרים דורשים הקלות נוספות

על אף ההקלות המשמעותיות של השבועיים האחרונים, כמעט כל שרי הממשלה תומכים בהחלטה להסיר חלק נכבד מההגבלות שעוד נותרו. לטענתם, עברו כבר 11 ימים מאז פתיחת המספרות וחנויות הרחוב, מה שאמור היה לגרום לתחלואה רבה אך לשמחתנו הדבר לא קרה ולכן ניתן להקל עוד על המשק.

"משרד הבריאות צריך להפסיק להתעמר בחנויות הקטנות ובעסקים הקטנים", אומרים חלק משרי הממשלה. "הוא דורש מהם דרישות שהם לא יכולים לעמוד בהם והם משלמים את המחיר".

לקראת פתיחת המשק  (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
לקראת פתיחת המשק | צילום: פיטוסי , פלאש 90

העקומה ממשיכה להשתטח: למרות הגדלת מספר הבדיקות היומי, רק 42 חולי קורונה מאומתים אובחנו ביממה האחרונה  - ובכך ירד מספר החולים הפעילים בישראל ב-181, ל-5,268. לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב, ביממה האחרונה נפטר אדם אחד כתוצאה מהנגיף, ובכך עלה מספר המתים מהמגפה ל-240 בסך הכול. 222 חולים החלימו מהנגיף ביממה האחרונה, 68 חולים מונשמים.

מנכ"ל משרד החינוך: "לא נוכל למשוך הרבה זמן"

"אני חושב שאנחנו במעבר הדרגתי נתחיל לעבור לשגרה", אמר מנכ"ל משרד החיונך שמואל אבואב בריאיון לדני קושמרו במהדורה המרכזית. "כל עוד הכללים האלה יישארו כפי שהם אנחנו מרתקים חצי מהמשק, אי אפשר ליצור שגרה של כולם ולכן כאשר ייראו שהמצב הוא סביר, הסיכון הוא לא גדול והשליטה על מוסדות החינוך היא אפשרית".

שמואל אבואב מנכ"ל משרד החינוך (צילום: N12)
שמואל אבואב מנכ"ל משרד החינוך | צילום: N12

לדברי אבואב, בחברה החרדית המצב שונה: "דווקא בחינוך החרדי יש בהלה גדולה והיעדרות גדולה. החרדים באו ואמרו 'לנו יותר חשוב הגיל המבוגר כי לנו אין בעיה של השגחה הורית', לכן הייתה המרה בשכבות הגיל".
בנוגע לחזרה לשגרה אמר אבואב: "אני מעריך שאנחנו בדרך לשם, אני לא אמון על מערכת הבריאות אבל אני מעריך שבהדרגתיות אנחנו מתחילים להגיע לשגרה ולא נוכל למשוך את זה עוד הרבה זמן כי אנחנו רוצים לייצב את היכולת להניע את גלגלי החיים".