בלילה שבין שבת לראשון ייכנסו לתוקף הקלות רבות נוספות, במטרה להחיות את המשק ולצמצם את הנזק הכלכלי. בשלב זה החליטו השרים שלא לחדש את הלימודים, למרות הקריאה מצד הורים עובדים רבים. עם זאת, בשבוע הבא הממשלה כבר תתחיל לדון בהחזרת הלימודים. הערב (שישי) פורסם באולפן שישי כי חלה התרככות משמעותית בנושא, ולפי ההערכה ניתן לדבר על חידוש מערכת החינוך באופן חלקי בשבוע שלאחר יום העצמאות - אם ההתפרצות לא תחריף. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כפי שפורסם הערב באולפן שישי, הצעדים הבאים שנשקלים אחרי יום העצמאות: פתיחת קניונים - צעד שבמשרד האוצר כבר התחילו להיערך אליו - וגם פתיחת צימרים ופארקים. 

//img.mako.co.il/2020/04/24/hakalot3.png

הוויכוח הגדול צפוי בתחום החינוך: בשבוע הבא תהיה פגישה בין מנכ"לי משרד החינוך והבריאות ויהיה גם דיון בממשלה. לקראת הדיונים נשמעת - לראשונה מתחילת המשבר - התרככות משמעותית בנושא במשרד הבריאות וגם בקרב מקבלי ההחלטות. 

ניתן להעריך בזהירות שאם לא יהיה זינוק משמעותי בנתוני התחלואה בשבוע הקרוב, בשבוע שלאחר יום העצמאות תהיה פתיחה מסוימת במערכת החינוך. עדיין לא ברור לאילו גילים אך הכוונה כעת היא לטפל בנושא הגנים וכיתות א' ו-ב'. 

השרים דרשו - ומתווה החזרה ללימודים יתגבש?

הדיונים בשבוע הבא יתקיימו במטרה להגביר את המוכנות בנושא לקראת השבוע הראשון של מאי, למקרה שמצב התחלואה יאפשר חזרה חלקית ללימודים.

הדיון בנושא הוקדם לבקשת שר הביטחון נפתלי בנט (לשעבר שר החינוך). שרים נוספים הצטרפו לבקשה ובעקבות זאת לבקשת השר בנט ושרים נוספים מתחילים לגבש את מתווה החזרה לספסל הלימודים 

בכיר במשרד הבריאות: "לא צריך להסתנוור מהמספרים הנמוכים"

עם זאת, נתניהו שוחח היום עם ראשי מדינות שמצליחות בהתמודדות עם הקורונה ומהשיחה עולה שרובן עדיין ממתינות עם החזרת הלימודים – ולכן ימתינו עם הנושא עד אחרי החג.

הנתונים של הימים האחרונים יחסית מעודדים במספר מדדים, בהם מספר המונשמים והתמותה הנמוכה בימים האחרונים. עם זאת, בכיר במשרד הבריאות אמר לחדשות 12: "לא צריך להסתנוור מהמספרים הנמוכים של החולים, צריך לעקוב לפני החלטה על צעדים נוספים". 

האיגוד לרופאת ילדים: הנזק במצב הנוכחי גדול מהתועלת

האיגוד לרפואת ילדים קרא לחזרה מבוקרת לשגרת הרפואה והחינוך. במכתב לשרי הבריאות והחינוך ציינו באיגוד. לדבריהם, סגירת מערכת החינוך הייתה נכונה בתחילה אך "בשבועות האחרונים הצטברו נתונים מכיוונים שונים המצדיקים שינוי בהמלצות".

לדבריהם, "לשמחתנו, שיעור ההדבקה בילדים הוא נמוך ביותר והנמוך באוכלוסייה; ובקרב הילד הנדבקים – מרביתם ללא תסמינים כלל ולא נצפו מקרים קשים. אין עדות לכך שילדים מפיצים את המחלה". עוד התריעו: "סגירת מוסדות החינוך הפחיתה את הפעילות הגופנית של הילדים, פגעה בהרגלי הלמידה ואף שיבשה את הרגלי השינה שלהם – הפרעות ששיקומן יארך זמן רב. הנזק במצב הנוכחי עולה על התועלת!".

לפי הארגון, מידע זה מחייב שינוי מדינות: "לאור זאת האיגוד לרפואת ילדים קורא להחזיר לאלתר לפעילות את רפואת הילדים הבלתי דחופה ולפתוח את מוסדות החינוך. זאת בצורה מבוקרת, תחילה באזורים שאינם מוקדי התפרצות, תוך הקפדה על ריחוק פיזי וניטור ממוקד של התחלואה בקורונה".

 //img.mako.co.il/2020/04/24/hakalot3.png

ההקלות שעליהן הכריזה הממשלה תאפשר פתיחה של רוב המשק, רוב המסחר ברחובות (מלבד קניונים).  עם זאת, לא בוטלה ההגבלה על איסור תנועה מעבר ל-500 מטרים וגם בוטלה האזהרה על אי עטיית מסכה: מגיל 7 חובה לחבוש בכל יציאה מהבית, והקנס יעמוד על 200 שקלים.