פרטי תשובת חמאס למתווה העסקה: במשרד ראש הממשלה הודיעו אתמול (ראשון) בשם המוסד, כי בחמאס השיבו בשלילה למתווה העסקה לשחרור החטופים שהונח על ידי המתווכות. הערב פרסמנו את התנאים שהעבירו בחמאס, והם רחוקים שנות אור מההצעה שהוגשה ובה הייתה גמישות ישראלית משמעותית. השינוי המהותי ביותר הוא במספר החטופים שהם מוכנים לשחרר - 20 במקום 40 עליהם דובר.

הפרטים המלאים

  • למרות שהמספר עליו דובר הוא שחרור 40 חטופים בשלב הראשוני של 42 ימי הפוגה, בחמאס מורידים את המספר הזה לפחות מ-20. בעצם פחות מחצי מהדרישה הישראלית.

  • בנוסף, דורשים בחמאס שחרור מחבלים כבדים, יותר מחבלים עם דם על הידיים ושינוי היחס בין חטופים למחבלים שישוחררו (יותר אסירים בעבור לכל חטוף או חטופה שישוחררו).

  • עוד בתנאים של חמאס: נסיגה מלאה של כוחות צה"ל כבר בשלב הראשון, ההומניטרי, ובאותו שלב גם ערבויות בין-לאומיות. בעצם דוחים שם לחלוטין את העיקרון של עסקה בשלבים.

  • החזרת כל תושבי צפון הרצועה לבתיהם וחופש תנועה מלא של העזתים ברצועה.
התנאים לעסקה בתשובת חמאס (צילום: חדשות 12)
דרישות חמאס לעסקה: שחרור 20 חטופים במקום 40 | צילום: חדשות 12

חמאס: אין לנו 40 חטופים

  • הטענה של חמאס, לה כמובן אין שום הוכחה, היא כפי שפורסם במהדורה בשבוע שעבר שאין לו 40 חטופים לשחרר במסגרת פעימת השחרור הראשונה.

  • לטענת ארגון הטרור, חלק מהחטופים בקריטריונים עליהם מדובר: נשים, גברים מעל גיל 50 וחולים או פצועים - אינם בין החיים או שהם לא יודעים היכן הם נמצאים. 

בהמשך לפרסום הפרטים, גורם מדיני אמר לחדשות 12 כי תשובת חמאס מוכחיה שסינוואר גורר רגליים ולא רוצה עסקה. "סינוואר מעוניין בהסלמה כוללת באזור ומעכב כל אפשרות לעסקה - אין עם מי לעבוד", אמר.

במשרד ראש הממשלה הוסיפו אתמול בשם המוסד: "ישראל תמשיך לחתור למימוש יעדי המלחמה מול חמאס בעוצמה, ותהפוך כל אבן להשבת 133 החטופים והחטופות מעזה בהקדם. דחיית הצעת שלוש המתווכות, שכללה מרחב משמעותי ביותר של גמישות מצד ישראל, מוכיחה כי סינוואר אינו רוצה בעסקה הומניטרית ובהשבת החטופים".