צוותי המשא ומתן ניתחו את התשובה של חמאס לאורך הלילה, עד השעה 5:00 בבוקר, כדי לבחון מה הצעד הישראלי הבא. אחרי השיח מול המתווכות ולאחר התייעצות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש המוסד דוד ברנע הורה לצוותים לחזור מדוחא לישראל. "תשובת חמאס מגוחכת ולא הותירה שום מקום לספק. סינוואר לא רוצה להתקדם עם עסקה כרגע", הסביר גורם ישראלי בכיר שבקיא בפרטי המו"מ.

עוד בנושא - סיקור N12

הגורם הישראלי הבכיר הוסיף כי "בתנאים שנוצרו, כשהוא במנהרה עטוף בחטופים כמגן אנושי עם מזון ותרופות, וכשהלחץ הדיפלומטי מופעל על ישראל ביתר שאת - הוא עדיין חולם על איחוד הגזרות ברמדאן". לדבריו, "בינתיים הוא מרוויח זמן".

גורם ישראלי בכיר שבקיא בפרטי המו"מ (צילום: חדשות 12)
גורם ישראלי בכיר שבקיא בפרטי המו"מ | צילום: חדשות 12
גורם ישראלי בכיר שבקיא בפרטי המו"מ (צילום: חדשות 12)
גורם ישראלי בכיר שבקיא בפרטי המו"מ | צילום: חדשות 12

בתשובה המפורטת של חמאס, חוזרים בארגון הטרור על הרצון לקבוע את זהות האסירים עם דם על הידיים שישוחררו, ודורשים לקבוע איזה מרצחים שמרצים מאסרי עולם ישוחררו. בנוגע לסוגיית צפון הרצועה, ישראל נקבה במספר של עקורים שהיא מוכנה שיחזרו תחת בידוק וקטגוריות, חמאס החזיר תשובה מאוד נוקשה: ביטול מוחלט של הנקז (עמדת הבידוק בין שני חלקי הרצועה) וחזרת כלל תושבי עזה לצפון הרצועה.

ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמאן א-ת'אני (צילום: reuters)
בישראל מצפים להפעלת מנופי לחץ מצד המתווכות - ולא רק בדיבורים. ראש ממשלת קטאר | צילום: reuters

בקרב צוותי המו"מ, אין אחדות דעים לגבי כמה ישראל עשתה כדי לייצר פריצת דרך. גם הערב, אחרי תשובת חמאס, אלוף (במיל) ניצן אלון מהדרג המקצועי, והשר גדי איזנקוט מהדרג המדיני - סבורים שלא ניתן מנדט אמיתי ולא יצרנו מציאות שחמאס לא יכול היה לסרב לה.

בדרגי המו"מ ישנו גם תסכול גדול מכך שאין מנופי לחץ צבאיים משמעותיים. הפעולה בשיפא היא נקודתית. הלחץ המאסיבי מצד ישראל הוא יותר על המתווכות, בעיקר על קטאר, כדי שתפעיל את המנופים שלה. או כפי שאומר לנו גורם ישראלי: "ברגע שנראה שמשפחה אחת של חמאס גורשה מקטאר - נדע שהם עושים את מה שהם צריכים לעשות כדי לייצר להם אינטרס".