על רקע הדיווחים על התקדמות במו״מ לשחרור חטופים, גורם ישראלי שבקיא בפרטים אמר היום (ראשון) ל-N12 כי ״ישראל הלכה צעד קדימה במשא ומתן בקטאר בכך שהסכימה למפתחות שחרור גבוהים מהצעת פריז בעבור החטופים״. הוא הוסיף שהמשלחת החלה בדיון על אפשריות של חזרת תושבים לצפון הרצועה במסגרת עסקה.

לדברי הגורם, בכירי המשלחת שחזרו לארץ, ובהם ראש המוסד דדי ברנע, ראש השב"כ רונן בר והאלוף במילואים ניצן אלון, ממתינים עד לתשובת חמאס - ויחזרו להמשך שיחות אם תגיע תשובה שתאפשר התקדמות.

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן, יחיא סינוואר (צילום: AP)
גורם ישראלי במשא ומתן: "הסכמנו למפתחות שחרור גבוהים ממתווה פריז" | צילום: AP

אמש דיווחנו כי המשלחת הישראלית הסכימה להצעה הפשרה האמריקנית הנוגעת למפתחות השחרור. כלומר, למספר האסירים הפלסטינים שישוחררו בתמורה לכל חטוף ישראלי שישוחרר במסגרת העסקה. ברשת אל-ג׳זירה פורסם אתמול כי ישראל סירבה בתשובתה להפסיק את המלחמה, להסיג את כוחותיה ולהשיב את העקורים העזתים לבתיהם ללא תנאים. בנוסף, היא התנתה כי בשלב הראשון ישוחררו 40 חטופים ישראלים מכל הקטגוריות.

לפני יציאת המשלחת הישראלית לקטאר התגלעו מחלוקות בקבינט המלחמה. רה"מ בנימין נתניהו רצה לתת למשלחת מנדט מצומצם, אך יתר חברי הקבינט דרשו לתת למשלחת מנדט נרחב - מה שלבסוף קרה. בנוסף, דיווחנו שראש השב"כ רונן בר איים שלא ייסע לקטאר אם לא יהיה "מרחב אמיתי לתמרון".