נחקר שוב, ליצמן (צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות)
רק חוליה בשרשרת, אך הבוטה שבהן. ליצמן | צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בלחץ. הוא שמע את הידיעה מלפני כחודש על חקירה סמויה שמנהלת היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), חקירה שבבוא יום "הפרוץ" (הפיכתה לגלויה) עוד עשויה להצעיד את החוקרים הישר אל לשכתו. אותה לשכה שעלו ובאו אליה בשנים האחרונות בכירי תאגידי הטבק הגדולים בעולם כמו "בריטיש אמריקן טבקו" ו"פיליפ מוריס"; ולהבדיל, תחקירני "החדשות" שהתחזו ליבואנים של סיגריות אלקטרוניות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הוא בלחץ כי תדמית השר המקצועי נסדקה (שוב) בדוח חמור של מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר וסקר את כשליו המהדהדים במלחמה בעישון (וגם בטיפול בבריאות הנפש ובהכשרות רופאים). ואם כל זה לא מספיק, נחתו הידיעות על כניסתה לישראל של הג'ול, עוד מוצר עישון שזכה בתקופתו של ליצמן למסלול ירוק הישר לריאותיהם של צעירים.

הקרב יגיע לבג"ץ? (צילום: חדשות)
בדרך לארץ. סיגריית "ג'ול" | צילום: חדשות

הפניה שלו אמש למשנה ליועמ"ש, לעצור את שיווק הג'ול, סיגריה אלקטרונית טרנדית וממכרת במיוחד, הייתה מתבקשת. ליצמן, אדם חריף, הבין שאף אחד כבר לא יקנה עוד את ה"אני שר הבריאות שפעל הכי הרבה נגד עישון", תגובתו הקבועה לכל ביקורת שהושמעה על מדיניותו הרופסת והמסוכנת בנושא העישון.

לארבעת פרקי התחקיר ששידרנו על העישון בישראל קראנו "מסך עשן". מסך שמאחוריו פעלו חברות הטבק משך שני עשורים, ליצור לעצמם אטמוספירה רגולטורית נוחה, כזו שאפשרה להם לפעול ללא הפרעה בשוק הישראלי, בשעה שבכל העולם המערבי הלכו וסגרו עליהם. ליצמן, יש לומר, הוא רק חוליה בשרשרת של פקידים וקובעי מדיניות שפעלו ליצור אקלים נוח לתעשיית הטבק, אבל הוא הבוטה מכולם. 

סיגריה עישון (צילום: חדשות)
8000 מתים מעישון מדי שנה | צילום: חדשות

כבר ארבע שנים מונחת על שולחנו של ליצמן הצעת חוק שניסחו אנשי המקצוע במשרדו, שאמורה להגביל את שיווקן של הסיגריות האלקטרוניות. ליצמן צפצף על הפקידות במשרדו ופעם אחר פעם דחה את קידום החקיקה. בעקבות שידור תחקיר "מסך עשן", הוציא משרד הבריאות הודעה לתקשורת בתחילת מארס האחרון על שורת מגבלות שיוטלו מעתה ואילך על הסיגריות האלקטרוניות.

אבל אל תמהרו לשאוף שאיפות אחרונות, חלפו שנה וחודשיים והשר לא מימש את הבטחתו. אם היה עושה כן, לא היה נדרש לפנות אמש בקריאה דחופה ונרגשת ליועמ"ש.  מדי שנה מתים מוות מוקדם 8000 ישראלים מנזקי העישון. העלויות על המשק ועל מערכת הבריאות אסטרונומיות. ניתן להוריד את המספרים הללו! זה הוכח במדינות רבות בעולם.

חיים ריבלין (צילום: חדשות 2)
חיים ריבלין | צילום: חדשות 2

גם ישראל אימצה שורה של צעדים ("התוכנית הלאומית לצמצום ממדי העישון", החלטת ממשלה מ-2011) אלא שליצמן, כבר אמרנו אין ספור פעמים וקראנו בדוח מבקר המדינה, פעל לטרפד אותם. אולי כעת, בלחץ המשטרה, מבקר המדינה והציבור, ישנה שר הבריאות את מדיניותו. שבע שנים מכהן ליצמן כשר הבריאות בפועל. אלו היו שבע שנים רעות בתחום המלחמה בעישון. אולי כעת יגיעו שנים יפות יותר.