לא מאמים שתפרוץ מלחמה. זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
מוחמד ג'וואד זריף | צילום: רויטרס, חדשות

הסיבה המידית להתפטרותו של שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, היא התמונה שפורסמה מיד לאחר פגישתו של הנשיא הסורי בשאר אל אסאד עם מנהיגי המדינה, בנוכחותו של מפקד גיס אל-קודס של משמרות המהפכה - גנרל קאסם סולימאני. באינסטגרם כתב זריף שאי הזמנתו ליטול חלק באירוע כזה פוגעת אנושות באמינותו. עכשיו מתנהל מחול שדים בטהרן בין אנשי המחנה הנוקשה שסביב המנהיג העליון עלי חמינאי, לבין הרפורמיסטים המגוננים על הנשיא חסאן רוחאני.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אנשיו של חמינאי מבקשים לבצע מחטף מהיר ולמנות שר חוץ חדש ממקורביהם. בפרלמנט נאספו יותר מ-150 חתימות של הצירים, המייצגים רוב ברור, בקריאה לסרב לקבל את התפטרותו של זריף, וסביר להניח שהעניין יוכרע בשעות הקרובות.

אהוד יערי (צילום: חדשות 2)
אהוד יערי | צילום: חדשות 2


זריף היה זה מכבר יעד למתקפה ולא רק מצד אנשיו של חמינאי, שאפילו מדברים בפה מלא על הדחתו של הנשיא חסן רוחאני, אלא גם סבל גינויים קשים מקרב הדור הצעיר. כך למשל יצאו נגדו כמה מכדורגלני נבחרת אירן, שלא אהבו את הכרזתו - כי הוא מתגאה בלחץ שבו נתונה אירן על שום תמיכתה בפלסטינים.

חסן רוחאני, נשיא אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
"מדברים בפה מלא על הדחתו", רוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

זריף מצא עצמו מותקף דווקא על-ידי האנשים שאותם כביכול היה אמור לייצג. במקום לראות בו את הפנים המחייכות של המהפכה האסלאמית, החלו לראות בו משני המחנות פוליטיקאי תכססן שדיבורו רהוט וגינוניו מושלמים, אבל אין המדיניות נקבעת על ידו.

גם ההסכם הגרעיני עם הנשיא אובמה ושותפיו בשנת 2015, שבו שימש זריף כנושא ונותן המרכזי, איננו מעורר תגובות חיוביות באירן בגין חידוש הסנקציות על-ידי הנשיא טראמפ. אפילו אחד הדוברים המובהקים של מחנה הרפורמיסטים, פרופסור נאסר הדיאן, כתב באחרונה כי לא נשארה לממשלת טהרן ברירה אלא להציג בפני ארה"ב את הדילמה: מלחמה או פצצה?

אנשיו מבקשים למנות שר ממקורביהם, חמינאי (צילום: AP, חדשות)
אנשיו מבקשים למנות שר ממקורביהם, חמינאי | צילום: AP, חדשות

הדיאן קרא לחדש את העשרת האורניום ולפתוח מחדש מתקני גרעין שנסגרו כדי לאותת לטראמפ שאם לא יבוא לשולחן מחדש - אירן תברח קדימה עם פצצת אטום. זריף לא אהב לקרוא את הדברים האלה שסימנו כי לא רק בבית הלבן, אלא גם בביתו שלו, רואים בהסכם הגרעין תאונה בלתי רצויה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו