האירנים טוענים: רשת סייבר נחשפה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
ישראל ערוכה למתקפות סייבר | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

התערבות זרה בבחירות בישראל? השבוע ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר כי ישנה סכנה חמורה מפני התערבות של מעצמה זרה בבחירות הקרובות בישראל. אך בארץ יש שיטות זיוף הצבעות מיושנות בהרבה מהאיום המתקרב. האם התערבות בבחירות מתבצעת רק באמצעות סייבר, או שפגישות של מתמודדים עם מנהיגים זרים גם משפיעה על דעת הקהל בבחירות?

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפני שמאשימים מדינות זרות בהתערבות בבחירות, על ישראל למנוע זיופים שמתרחשים גם כיום - הצבעות כפולות, למשל, כמו שנחשפנו להן בבחירות המקומיות האחרונות. בנוסף, הפגישה של ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב משפיעה גם היא על מערכת הבחירות - לדוגמא, ועידת שלום שכינס קלינטון ב-1996 לפני הבחירות, השפיעה לרעה על נתניהו בהתמודדות מול פרס.

מבחינת התערבות באמצעות סייבר, יהיה ניסיון להשתלט על המערכות ועל הדרך בה הן פועלות, ולזה כבר נערכים בישראל. לא פחות בעייתי מכך, יש ניסיון להשפיע על השיח באמצעות הרשתות החברתיות - וגם בעניין הזה עובדים בישראל כבר הרבה שנים.

דוגמא להתערבות באמצעות הרשתות שהחברתיות בארץ הייתה כשליברמן התפטר מהממשלה והיה ניסיון של אותן חוות סייבר שפרסמו ציוצים מזויפים שניסו להציג את ליברמן כסוכן מודיעין רוסי. ההנחה הייתה שמישהו מנסה למנוע ממנו לקחת חלק בממשלה הבאה. הדבר אותר - ונעצר. המדינה משקיעה בפעולות מניעה של מקרים כאלה הון עתק כבר הרבה שנים.

גורמים שמעורים בפרטים אומרים כי הם הזהירו את האמריקנים עוד לפני הבחירות בארה"ב ב-2016 על כך שהרוסים מנסים להתערב ולשנות את השיח, אך הם זכו לתגובות מזלזלות. היום התברר שהאמריקנים מבצעים פעולות רבות מאוד כדי למנוע את המקרים האלה.