מה שקורה בעזה בימים האחרונים לא פחות ממרתק. אמנם המחאות נגד שלטון החמאס הן עדיין בקנה מידה קטן - רק כמה אלפים, לא יותר - אך זוהי הפעם הראשונה שבה תושבי הרצועה יוצאים בגלוי נגד השלטונות בכמויות הללו. האם מדובר בתחילתו של אירוע משמעותי, שיכול לערער את יציבות השלטון בעזה?

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי מה שידוע לנו מדובר ב-8 מוקדים מרכזיים, מרפיח שבדרום ועד ג'בליה בצפון, כאשר אתמול (שבת) הגיעו פחות מפגינים מבימים הקודמים, אולי בשל מזג האוויר, ואולי בעקבות ההחלטה של חמאס להסיר את הכפפות ולהילחם בכל הכוח נגד ההפגנות. לפי אינפורמציה שאנחנו מקבלים מעזה, פעילי חמאס קיבלו הנחיות מפורשות לעצור כל אדם שנראה חשוד או שעשוי להשתתף בהפגנות הללו.

המחאה בעזה, אתמול (צילום: חדשות)
המחאה בעזה, אתמול | צילום: חדשות

ולמרות ההיקף המצומצם בינתיים, מדוע המחאה בכל זאת מעניינת? גם בישראל וברשות הפלסטינית תוהים לאן הסיפור מתקדם - האם מדובר באיום אמיתי על שלטון החמאס, או אירוע מצומצם שידעך כפי שקרה במקומות אחרים?

הרקע למחאות הוא כמובן כלכלי. זהו הסיפור הגדול: האנשים שיוצאים לרחובות אינם כוחות פוליטים, אלא מפגינים עממיים, האנשים הפשוטים ביותר שפשוט אין להם כסף, אחרי 12 שנים של המצב ההומניטרי הקשה בעזה. אלו האנשים שיוצאים נגד שלטון החמאס. תושב הרצועה שדיבר איתנו סיפק המחשה אחת למצב: הוא סיפר שהוא מעשן סיגריות LM, ושחפיסה אחת עולה 4 שקלים בסיני, אבל בעזה כבר מטפסת ל-24 שקלים. לאן הולך הרווח? לארגון החמאס כמובן, שעושה מיליונים מדי חודש מהמיסוי הגבוה הזה. לאנשים, ככל הנראה, נמאס.

האדם שהצית עצמו אתמול (צילום: חדשות)
האדם שהצית עצמו אתמול | צילום: חדשות
לראשונה מפגינים מתייצבים בגלוי נגד חמאס (צילום: חדשות)
לראשונה מפגינים מתייצבים בגלוי נגד חמאס | צילום: חדשות

התופעה המשמעותית ביותר שאנחנו רואים בימים האחרונים היא שחיקת מחסום הפחד בקרב תושבי הרצועה. לראשונה מאז עליית שלטון חמאס, אנשים יוצאים, מופיעים מול מצלמה ותוקפים ללא חשש את החמאס. זאת למרות הידיעה שיתכן שיעצרו ואף יעברו עינוים בעקבות מעשיהם.

חשוב לציין עוד דבר, מעט בעייתי: חיבוק הדוב שמקבלים המפגינים מהרשות הפלסטינית. אנשי פתח יצאו בשישי בערב בהודעה לפיה הם תומכים במפגינים ומחבקים אותם. זהו השירות הגרוע ביותר שיכול אבו מאזן לספק למפגינים, מפני שהמהלך צובע את מחאתם בגוון פוליטי. כבר שמענו מפגינים שאומרים שהם לא רוצים לצאת למחאה אם יש סיכוי שיזוהו עם אנשי הפתח וכתומכי הרשות.

ירי ברחובות: המחאה נגד חמאס (צילום: חדשות)
חמאס ביצע מעצרים | צילום: חדשות

בכל מקרה, יהיה מעניין לראות מה יקרה בימים הקרובים - האם המאבק ידעך בגלל החשש מחמאס, או שמא המצב הבלתי נסבל והיאוש הכלכלי יניעו אנשים להמשך הפעולה? זמן יגיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו