תקיפה בעזה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
תקיפה בעזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המנהרה שנחשפה והופצצה אמש מספרת את סיפור חמאס באופן מאוד מובהק גם אם מוזר. צה"ל, בזכות פיתוח טכנולוגי מאוד מתקדם - אם כי לא כזה שיחשוף כל מנהרה - רשם לא מעט הישגים למאמץ הטכנולוגי, המודיעיני והמבצעי עד כדי הפיכת המאמץ הזה לשיטה שמביאה תוצאות. עד כאן סיפור המנהרה הזאת, שתכליתה להוביל טרור לתוך שטח ישראל ובסרט הזה לצערנו כבר היינו כמה וכמה פעמים. אך למנהרה הזו שנחשפה יש גם סיפור נוסף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חשיפת התוואי של המנהרה מלמד שהיא יוצאת מרפיח, עוברת דרך מסוף כרם שלום וחותרת מתחת לגדרות אל שטח מצרים. התכלית של המנהרה הזאת, שכל כולה מנהרת חמאס ולא של חופרים מקומיים שעושים זאת כמקור פרנסה, היא בעצם כפולה. האחת, הברחת סחורות מגוונות לרבות אמצעי לחימה מסיני, אבל כאשר מוליכים מנהרה כזו מתחת למסוף כרם שלום מייעדים לה, מן הסתם, גם פעולת טרור בתוך המעבר.

כאן המקום לציין שמעבר כרם שלום הוא צינור האספקה המרכזי של רצועת עזה. מדי יום עוברות שם 800-1,000 משאיות עם כל הסחורות האזרחיות הנדרשות לרצועה. אז מה ההיגיון של חמאס להוביל פיגוע אל תוך מעבר שהוא עורק חיים? קודם כל נאמר כאן, שזו לא פעם ראשונה. כבר היו ניסיונות להחדיר מכוניות תופת אל תוך המעבר ועכשיו המנהרה הזאת שעוברת מתחת לצינור הגז, הסולר והאנטנה המרכזית של המעבר, וזה כשלעצמו אמור להחזיר אותנו ל-14 ביוני 2007, אז חמאס השתלט על הרצועה.הדבר הראשון שעשה חמאס אז היה לשרוף ולהרוס לחלוטין את אזור התעשייה הסמוך למעבר ארז, בו עבדו מדי יום 4,000 פועלים עזתיים שפרנסו כ-40 אלף תושבים. נראה לא הגיוני? אכן לא הגיוני, אבל תואם את כוונות חמאס - ליצור משבר קשה בבחינת "ככל שיהיה רע יותר כך יהיה טוב יותר". גם המנהרה הזו שנחשפה והופצצה אמש מתנהלת על פי ההיגיון הזה. כך חמאס אוחז בשלטונו, כי כאשר רע מאוד כולם נשענים על ה"שלטון", וזו הרי המטרה העיקרית של חמאס.

מנהרות רגילות שנחפרות מהרצועה אל תוך שטח ישראל נועדו לבצע טרור. פגיעה בעורק החיים המרכזי של רצועת עזה זה סוג של היגיון עקום לכל בן אנוש, אך לא כל כך עקום לתפיסת השלטון של חמאס ברצועת עזה.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל | צילום: החדשותהיום מעבר כרם שלום סגור: אמש כבר הועברה הודעה גם למנגנוני התיאום מול עזה וגם למי שמפעילים את המסוף בצד הישראלי וכל זה כדי שמאות האנשים שבאים לשם מדי בוקר לעבודה לא יצטופפו שם, שמא הפיגוע בכל זאת יבוצע. בשעות הקרובות אפשר בהחלט שישלימו את סיכול המנהרה באופן סופי וייתכן שמחר המעבר כבר יפתח. מה הלקח? חמאס לא בוחל בשום מטרה או אמצעי, גם אם הם אמורים לשבש לגמרי את החיים ברצועת עזה. זאת דרכו מאז והיא לא תשתנה גם בעתיד הנראה לעין.