צה"ל אישר כי סיכל והשמיד מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום, בהפצצה שדווח עליה הלילה (ראשון). המנהרה חצתה את גדר המערכת לכיוון ישראל ועברה בסמוך לצינור הגז במעבר כרם שלום ומשם המשיכה לשטח מצרים. המעבר נסגר להעברת סחורות. "מנהרה כזו עוד לא ראינו", אמרו גורמי ביטחון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אורכה של המנהרה שהופצצה הוא קילומטר וחצי: היא נחפרה על ידי חמאס מרפיח, דרך מעבר כרם שלום ומתחת לצינור הגז, הסולר והאנטנה המרכזית של המעבר ומשם לשטח מצרים. דרך המנהרה הזו היה ניתן להעביר אמצעי לחימה, סחורות אחרות ובעיקר להוביל פיגוע קשה אל תוך מעבר כרם שלום שהוא הציר המרכזי להעברת אספקה לתוך רצועת עזה.

השמדת מנהרה שחדרה לשטח ישראל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"הפרה בוטה של ריבונות של ישראל" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

צה"ל מכיר את המנהרה כבר שבועות אחדים לאחר שזוהתה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת יחידה מסוגה בעולם וגם בזכות מאמץ מודיעיני ומבצעי. ההפצצה כוונה אל פתח המנהרה בתחומי רצועת עזה, שחלק ממנה חדר, כ-180 מטר, לשטח ישראל.

"הלילה ביצענו פעולה מקצועית ומדוייקת", כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בעמוד הטוויטר. "מדובר בהפרת ריבונות ישראלית בוטה. השמדת מערך המנהרות ההתקפיות היא רכיב חיוני במדיניות הפגיעה השיטתית ביכולות האסטרטגיות של חמאס. המסר להנהגת עזה ולתושביה ברור - השקיעו בקדושת החיים ולא במנהרות קבורה".

המנהרה שהושמדה היא השלישית שנמצאה על ידי כוחות צה"ל בשבועות האחרונים. "הוכחה נוספת ליכולות מבצעיות, מודיעיניות וטכנולוגיות מתקדמות ופורצות דרך שפותחו בצה"ל", נמסר מדובר צה"ל. "איתור מנהרת הטרור הוא חלק ממאמץ הגנתי נרחב המובל על ידי כוחות צה"ל ופיקוד הדרום. אין לצה"ל כוונה להביא להתדרדרות המצב אך נמשיך לפעול כנגד כל הפרת ריבונות ישראלית. אנו ערוכים ומוכנים למגוון רחב של תרחישים".