מדינת ישראל כולה צפתה הערב בגלעד שליט בשבי, וניסתה להבין מה באמת עובר עליו שם. המומחה לשפת גוף ד"ר קובי אסף מנסה לפתור את התעלומה ומגלה: רגע צילום הקלטת נתן לו אושר, אבל הוא לא החביא גם את הקושי שעובר עליו.

הרופא מנתח: שליט נראה בריא

"שליט נראה טוב", אומר ד"ר אסף. "נקי, מסודר, מגולח ומגוהץ. הם (חוטפיו) רוצים לספר לנו שמטפלים בו היטב. אבל יש חלק בקלטת מבוים וחלק לא מבוים. בחלק המבוים רואים איך הוא מבצע כל מה שמבקשים ממנו במערכת מינמלית של הבעה. כשאדם מצמצם את יכולת ההבעה זה מעיד על סכנה, על מתח".

לדברי ד"ר אסף, בהבעה המבוימת של שליט נראה חיוך, אבל גם בהבעה הלא מבוימת מפציע חיוך אמיתי. "יש לו רגע של אושר", הוא אומר. "הוא כל כך שמח ברגע הזה. הוא מחייך גם ברגע שהוא אומר 'אני מרגיש טוב'. הוא כל כך שמח שהוריו שומעים ורואים אותו".

כאשר שליט אומר את המשפט "המוהג'ידין מטפל בי היטב" נשמעת שבירה בקולו. "זה מעיד על קושי שיש לו לבטא את המילים האלה", אומר ד"ר אסף. טון הדיבור של שליט לכל אורך הקטע נמוך, מציין ד"ר אסף. "במקרים כאלה זה מעיד על עייפות ועל נסיגה נפשית", הוא מסביר.

הקלטה אחרי חזרות

דורית עוזיאל, בעלת חברת "אופקטיבי" ומומחית לתדמית ותקשורת לא מילולית מוסיפה גם היא ניתוח משלה. "כל הקולות והצלילים המלווים את המסר של גלעד שליט משדרים עצב וקיפאון רגשי", היא אומרת.

לדעתה, החיוך של שליט מאולץ. "ניכר שדרשו ממנו לחייך", היא אומרת. יציבתו השפופה של שליט מעידה, לדבריה, על מצב רוח ירוד. "שריריו מתוחים מאוד", היא מנתחת. "אין יד שמלווה את הטקסט. ידיו אוחזות בעיתון בחוזקה".

העובדה ששליט לא יוצר קשר עין עם המצלמה מעידה, לדברי עוזיאל, על כך שהדברים שהוא אומר נכפו עליו. הם אינם אמת. "כשהוא מתבקש להרים את העיתון, נוצר קמט במצח, מה שמעיד על פחד ומתח", היא מוסיפה. רוח שבוקעת כנראה ממאוורר תקרה שומרת שלא יזיע וישדר מתח.

"כשהוא מדבר על משפחתו הוא מנסה להזדקף בכיסא, וזה מעיד על כך שהוא מתכוון למה שהוא אומר, ושאינו נכפה עליו", היא אומרת. "שם נראה שזה הרגע היחיד בו התחבר לרגשותיו". לדבריה, נראה שנעשו עם שליט מספר חזרות לפני שהקליטו את הקטע.

לראות את גלעד - סיקור מיוחד

המשפחה צפתה בקלטת - ופרצה בבכי

הש"ג עיכב את העברת קלטת שליט

כך נראה העיתון שגלעד אחד בקלטת

שני חטופים - אותו תאריך בקלטות

רמאללה ועזה: חגיגות שמחה וניצחון

תזכורת: קולו של גלעד מהשבי

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק