32 שעות של מצור מורט עצבים הסתיימו היום בשעות הצהריים, עם פריצת לוחמי RAID - היחידה המיוחדת של משטרת צרפת - לביתו של מוחמד מראח, המחבל שרצח את ארבעת היהודים בבית הספר "אוצר התורה". ההסתערות הסתיימה במותו של המחבל, זאת למרות הוראה מפורשת של הנשיא סרקוזי "להביא אותו בחיים".

תא"ל במיל' דני ארדיטי, שכיהן בעבר כראש המטה ללוחמה בטרור וכקצין בסיירת מטכ"ל, לא התרשם מהפעולה של היחידות הצרפתיות ללוחמה בטרור. "הציון? בינוני, וגם זה עם סימן שאלה", אמר ארדיטי לחדשות 2. "הרבה דברים יתבררו במהלך התחקיר, אבל מה שידוע זו העובדה שהם לא עמדו במשימה שהציב להם סרקוזי - להביא אותו חי".

"הנורות האדומות לא דלקו"

"עם זאת", הוסיף ארדיטי, "טוב שהוא לא משם חי. זה כמעט בלתי אפשרי להוציא אותו חי, כי הוא נכנס לסיטואציה הזו בשביל להתאבד". הקצין הבכיר לשעבר העלה תהיות בנוגע לאיסוף המודיעין הצרפתי, שלא מנע ממראח לבצע את שני מסעות ההרג שלו. "העובדה שהיה באפגניסטן, חבר בארגון טרור ואף נעצר - היו צריכות להדליק הרבה יותר מנורה אדומה אחת. אני בטוח שהוא לא פעל לבד והיו אנשים שסייעו לו מבחינה אידואלוגית, מבצעית וכספית".

מצוד אחר שותפיו של המחבל (צילום: AP)
כוחות הקומנדו הצרפתים, רגעים לפני הפשיטה | צילום: AP

"אם אני הייתי מפקד על חוליית פריצה שכזו, הייתי רוצה לדעת איפה הוא בבניין. אם כבר חיכינו 32 שעות והוא נשאר בחיים - צריך לדעת איפה הוא. יש דרכים להערים על מתבצר ולשתקו בכוח גם מבלי לפרוץ לדירה. יש כאן תחושת החמצה גדולה, וממשלת צרפת תצטרך לשאול כיצד הוא רצח שבעה אנשים וילדים קטנים", סיכם ארדיטי.

אסף חפץ: היו צריכים לגמור את זה בשניות

גם מפכ"ל המשטרה אסף חפץ התייחס לנושא בראיון לחדשות 2. המפקד הראשון של הימ"מ הישראלי טוען שגם הוא היה מבצע את הפעולה אחרת. "אני לא מכיר את האירוע, אבל ממה שהבנתי היו צריכים לירות שם הרבה פחות. אירוע שכזה צריך להסתיים בשניות, אבל בסך הכל הם ניהלו את המשבר בסדר. הדבר הראשון שהייתי עושה זה מרחיק את התקשורת ומקצר תהליכים", אמר.

"לגבי העובדה שבסופו של דבר הוא נהרג, לכוחות תמיד יש הנחיה לירות ברגע שהם חשים סכנה. ברגע שהוא יורה כדור אחד צריך לחסל אותו. זו הנחיה שתמיד ישנה והשוטרים צריכים לעמוד באילוץ הזה. אני סבור שהם היו צריכים לשאוף הוא יהיה חי, אבל הייתי בטוח שהוא יילחם או יתאבד".

סוף המצור בטולוז - כותרות אחרונות בחדשות 2 באינטרנט:

המחבל רצח, תיעד וצעק: "הרגת את אחיי, אני אהרוג אותך"

שלב אחר שלב: כך התבצעה ההסתערות על בית המחבל בטולוז

תיעוד: הפשיטה על בית המחבל בטולוז

המחבל מטולוז נהרג מירי שוטרים בפשיטה על ביתו

שכנתו של מראח: "התלוננתי עליו בלי סוף"

צפו: כך נראה המחבל מטולוז

המחדל הצרפתי: כך הרוצח לא נעצר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק