פעם בחיים - ביקורת ספרים
עטיפת הספר | צילום: חדשות 2

אני רוצה להזהיר אתכם: אם תחליטו לקרוא את "פעם בחיים" - קחו בחשבון שזו התחייבות. קודם כל בגלל האורך שלו (קרוב ל-500 עמודים), אבל גם בגלל שהוא יציב בפניכם מראה שתכריח אתכם להתמודד עם המשפחה שלכם. המשפחה שגדלתם בה, המשפחה שיצרתם, הרשת הסבוכה, העדינה והשברירית של היחסים הפנים-משפחתיים.

תמר וערן הם אחים. אבא שלהם, חומי, עזב את הבית כשהיו קטנים, בלילה טראומתי שתמר זוכרת כ"ליל הדרקונים", ועבר לגור עם אישה אחרת בארץ אחרת, רחוק מהם.

אבל הסיפור לא מתחיל בהם. הסיפור מתחיל עם אבא חומי, שבכלל קוראים לו יואכים. כשהגיע "משם" כשהיה בן שנתיים, עם ההורים שלו - אב מכוון פסנתרנים שהיה מכה בו בחגורה ואמא שיכלה להיות פסנתרנית מפורסמת אלמלא... וכשהם לא יכולים לגדל אותו הוא עובר לפנימייה, מתחבב על המנהל, על אשת המנהל ועל הבת המוזרה שלהם שאיתה הוא מתחתן בסופו של דבר.

החלק הראשון: תמר

לאט לאט נפרש הסיפור המשפחתי הזה, נחשפת יריעה ענקית שעוטפת ומגוננת וממתיקה סודות. אנחנו פוגשים את תמר וערן ביום בו נודע להם שאביהם מת וממשיכים איתם קדימה. מתבגרים, משתחררים מהצבא, מתאהבים, מתחתנים, הופכים להורים. וכל חייהם וכל צעד שהם עושים מושפע ונגזר ומוכתב מהעבר. והעבר הזה מובא לנו בפרטי פרטים מכאיבים ומכעיסים.

החלק הראשון מסופר דרך עיניה של תמר. תמר, תמרולי. תמר היפה, תמר המבולבלת והנחושה. תמר השברירית וחזקה. תמר שמתאהבת במי שמכאיב לה ונותנת את כל כולה בלי לבקש דבר. מה גרם לך לפחד כל כך?

החלק השני: ערן

בחלק השני, מירי רוזובסקי בחרה לספר לנו שנית חלק מההתרחשויות, הפעם מעיניו של ערן. המזל הוא שהיא החליטה להמשיך קדימה עם הסיפור שנייה לפני שזה כבר התחיל לעצבן. ובין לבין נשזר סיפורו של האב הנעלם, משלים לנו עובדות, מציג צד נוסף.

לקח לי הרבה זמן לסיים את הספר, הרבה יותר מאשר כל ספר אחר שקראתי בזמן האחרון. הוא מסוג הספרים שדורשים קריאה איטית, מתמסרת ורצופה. אתם לא תרגישו שאתם צריכים הפסקה ממנו, אבל כנראה יש גבול לכמות הפרטים והאירועים שאפשר לקלוט מספר אחד.

הספר זורם, מעניין, אמיתי. ספר לא קל. הוא גורם לתהות מה המחיר שילדים משלמים על הטעויות של הוריהם, איך החיים שלנו מושפעים מהחוויות הילדות שעברנו, מדברים שקרו או שחסרו. האם האירועים שעיצבו את בגרותנו ישפיעו גם על חיי ילדינו?

תפנו לכם זמן לקרוא את הספר הזה, תפנו לעצמכם עוד יותר זמן להתמודד עם השדים שהוא יעלה.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il 

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?