אלעד שמחיוף
אלעד שמחיוף | צילום: חדשות 2

שלום מתלונן יקר, האם רכשת גנרטור לייצור חשמל? הרי דיווחים על סופת ענק מתקרבת נשמעו כבר ימים ארוכים לפני סוף השבוע המושלג הזה, ידעת שהיא תגיע, ידעת גם שכמו שקורה בלא מעט סופות קיצוניות רשת החשמל עלולה לקרוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדוע לא הכנת את עצמך כראוי והצטיידת בגנרטור? "גנרטור זה עסק יקר", וודאי תאמר לי, "השקעה לא נבונה בשביל יום אחד ביובל שאצטרך להשתמש בו, אני מעדיף להשקיע את הכסף שאין לי בדברים שימושיים יותר". תשובה טובה.

כשהסופה הגדולה עוד משתוללת הודיע מבקר המדינה שהוא מתכוון לחקור את ההיערכות הגופים השונים, איך ייתכן שכבישים נחסמו ורשת החשמל קרסה? באמת הפתעה גדולה. זה מה שקורה בסופות קיצוניות, לא רק בישראל, אלא בכל העולם. היערכות מראש למצבי קיצון כאלה משמעותה מיליארדי שקלים על שלל אביזרים, כוח אדם, ומה לא שאולי במשך סוף שבוע אחד בחמישים שנה יימצא להם שימוש.

הרי אם ישראל הייתה נערכת כמו שצריך לסופת שלגים נדירה היינו זועקים "אבוי לבזבוז, במקום לממן תרופות אנחנו משלמים משכורות לעובדי תחזוקה שמחכים כבר שנים לשלג".

עובדי חברת החשמל בסופה
צוות חברת החשמל בשלג | צילום: דוברות חברת החשמל

הצהרת המבקר - בזמן שהצוותים מסכנים חייהם

ייתכן מאוד שנעשו מחדלים בכל הנוגע להערכות לסופה הזו, שהיה אפשר להתכונן אליה טוב יותר, גם זה לא יפתיע, אבל ההצהרה של מבקר המדינה, בעיצומו של אירוע בזמן שעשרות צוותים מסכנים את חייהם בחוץ, יש בה אמירה משל עצמה.

מבקר המדינה למעשה קובע עוד במהלך הסופה שהטיפול כושל, שהצוותים שמתקנים את עמודי החשמל שלנו בשלג, וכוחות החילוץ שגוררים עכשיו רכב שנתקע בכביש חטאו לתפקידם. יש בהצהרה הזו חוסר טאקט וחוסר רגישות משווע. ראוי היה בעיני להודיע על בדיקה כזו אחרי שהסופה תחלוף, אם אכן נעשו מחדלים חמורים מבקר המדינה יוכלו לערור סערה חדשה. במקרה כזה אל תשכחו, להצטייד מראש בגנרטור.