בשבוע החולף נשטפו כלי התקשורת בדיווחים על עסקה מתגבשת או אפילו עסקה שהושלמה - במסגרתה ישוחרר גלעד שליט. בישראל ובחמאס הכחישו במהלך השבוע את הדיווחים וטענו כי "לא ידוע דבר" על התקדמות או על עסקה שנחתמה.

"לפי מיטב בדיקותינו עם מיטב המקורות", אומר הערב אמנון אברמוביץ' ב"אולפן שישי", "הייתה הקפאה בדיונים על העסקה - והיא הסתיימה". לדבריו, "מתקיימים מהלכים פעם נוספת, אך עדיין אין פריצת דרך".

"עמדתו של ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו אינה שונה מעמדת קודמו אהוד אולמרט", אומר אברמוביץ'. "המתווך הנוכחי חגי הדס, לא חושב אחרת מהמתווך הקודם עופר דקל", הוא מוסיף. "גם הממשלה הזו, כמו הקודמת, רואה באולטימטום של החמאס כדרישה מתריסה וראוותנית". "עם זאת, מצרים נכונה עד מאוד לתרום את חלקה להצלחת העסקה", הוא מציין.

אמנון אברמוביץ'
אברמוביץ'. "אין התקדמות" | צילום: חדשות 2

במקביל, ראוי לציין ביום השנה השלישי לחטיפתו של גלעד שליט, כי הועדה המיוחדת שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו לדון בעסקת שליט, עדיין לא התכנסה אפילו פעם אחת מאז מונתה. בועדה חברים משה (בוגי) יעלון, יוסי פלד, דן מרידור, אהוד ברק, בנימין נתניהו עצמו וישראל חסון.

"נדמה לי שפספסנו כבר את ההזדמנות ללחוץ על החמאס", אומר רוני דניאל. "מי שימצא כל מיני מנופי לחץ על החמאס ויתחיל להפעיל אותם - יצטרך לעשות זאת לאורך זמן. איני בטוח שיש לנו את הזמן", הוא מוסיף. "ישראל צריכה סוף סוף להכיר בעובדה שהיא נמצאת בפני החלטה: או שמוותרים, או שנענים לדרישות חמאס ועושים עסקה, על כל הבעייתיות שלה". דניאל "לא רואה בהמשך ההתגלגלות הזאת שום מהלך שיביא את גלעד הביתה".

הדיווחים: "גלעד תוך ימים במצרים"

הדיווחים על עסקת שליט שבו השבוע לכותרות. אתמול צוטטו בכירים באיחוד האירופי באומרם כי "למיטב ידיעתם" חלה התקדמות במגעים לשחרורו של גלעד שליט. הבכירים דיווחו על "התקדמות משמעותית" בדרך לעסקה בין ישראל וחמאס, שתאפשר להעביר את גלעד תוך ימים למצרים. בישראל לא הכירו את הדיווח.

מקורות יודעי דבר בעזה, המתבססים על מקורות במצרים אמרו אמש כי על פי העסקה המתגבשת בימים האלה, החמאס חזר בו מדרישתו לשחרר 450 אסירים המוגדרים כ"כבדים" ומבקש לשחרר 400 אסירים בלבד בשלב הראשוני, כש-150 מהם הסכימו להיות מגורשים לחו"ל.

רוני דניאל
רוני דניאל. "צריך לקבל החלטה" | צילום: החדשות

אותם 150 אסירים היוו את מוקד המחלוקת בין ישראל לחמאס בכישלון השיחות בסבב הקודם. ישראל, במקביל, תסכים מצידה להסיר באופן הדרגתי את המסור מעל רצועת עזה, ולפתוח את כל המעברים, על מנת להכניס סחורות הומניטריות וחומרי בניה לשיקום עזה.

המקורות הוסיפו כי בהתאם לדיווח שלשום בכלי התקשורת הפלסטיניים, אכן הגיעו בימים האחרונים משלחת ביטחונית מצרית ויחידת עילית מצרית בפיקודו של הגנרל ג'מאל אימבאבי לגבול המצרי, דרומית לציר פילדלפי, על מנת לאבטח את מסלול נסיעתו של גלעד שליט לכשישתחרר מידי החמאס - עד להגעתו לקהיר.

רק שלשום הסעירה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", כשדיווחה כי גלעד שליט עשוי לחזור לישראל בקרוב מאוד - ייתכן עוד באותו הלילה. מקורות שדיברו עם כתב הסוכנות אמרו כי נערכה "פגישה מכרעת בין ראש צוות המשא ומתן המצרי לבכירים הישראלים בתל אביב -בה הושלמו ההסדרים הביטחוניים להעברתו של גלעד שליט למצרים".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2? 

הווידאופדיה: גלעד שליט