הפיצול של גדעון סער ותקווה חדשה מהמחנה הממלכתי של בני גנץ מייצר לבנימין נתניהו הזדמנויות פוליטיות, אבל גם אתגרים של ממש. המשמעות האמיתית של המהלך, מבחינתו, תיוודע רק ברגע שנבין אם סער באמת מתרומם בסקרים.

ההזדמנות העיקרית שהמהלך של סער מייצר לנתניהו זו החלשה של גנץ בקרב הציבור. ההיפרדות של סער מגנץ עשויה להחליש את היריב הבולט של נתניהו - גם בסקרים. זה יקרה אם סער יצליח לצבוע את גנץ כמרכז-שמאל ולהבריח ממנו קהל ימני או מרכז-ימין, וגם בדינמיקה בקבינט המלחמה: קולו של גנץ יכול להיות פחות משפיע ברגע שנתניהו יכול להסתדר גם בלעדיו.

נתניהו, כידוע, מעוניין לנקוט בקו עצמאי ולספוג כמה שפחות ביקורת משותפיו. במובן הזה, יציאתו של סער תאפשר לו לפעול יותר עצמאית מגנץ ומאיזנקוט, ולקחת סיכון שהם יעזבו את הממשלה.

יתרון נוסף שהמציאות החדשה מספקת לראש הממשלה היא שייתכן שהצטרפותו של סער תאפשר לנתניהו לשרוד זמן רב יותר ללא בחירות. סער שומר את הקלפים קרוב לחזה, ומסרב לומר באיזה שלב יעזוב את הממשלה. הקריטריונים שלו ליציאה מהממשלה שונים מאלו של גנץ, ומדברים על סיום מוחלט של המלחמה. לכן, כחלק מהניסיונות של סער לבדל את עצמו מגנץ, הוא עשוי לבחור להישאר יותר זמן בממשלה ולאפשר לנתניהו לשרוד יותר.

מסייע בטווח הקצר, כאב ראש בטווח הארוך

מנגד, הפיצול של סער מגנץ מלמד על תחילת היערכות של מחנה הימין, שלא הולך אחרי נתניהו, לבחירות. סער ינצל את התקופה הקרובה כדי לבדל את עצמו ולייצר אלטרנטיבה לנתניהו מימין. כבר ברור לכולם שנתניהו ינסה ברגע האחרון למשוך מגנץ את הקהל הימני שחונה אצלו, וסער יהווה אלטרנטיבה עבורם. עם זאת, פתיחת מחנה ימני חדש שאינו ליכוד עלול להיות כאב ראש מבחינתו.

השר בני גנץ ורה"מ בנימין נתניהו (צילום: נועם רביקין פנטום, פלאש 90)
סער ינסה לבדל את עצמו מגנץ (ארכיון) | צילום: נועם רביקין פנטום, פלאש 90

על מנת שסער יכשיר את עצמו מחדש בימין, הוא יצטרך לצאת מגדרו כדי לאגף את נתניהו מימין ולבלוט באופן שונה מגנץ ואיזנקוט. בקבינט המלחמה הוא יוכל לתקוף את נתניהו על מהלכיו, כמו הסיוע ההומניטרי לעזה, הפעולה ברפיח וההישגים במחנות המרכז. במצב כזה, נתניהו ימצא את עצמו הרבה יותר חשוף לביקורת מימין מתוך הקואליציה שלו - וזה נתון חשוב, לאור העובדה שהציבור נע ימינה בדעותיו. הביקורת שמגיעה מימין על ניהול המלחמה הרבה יותר מסוכנת לנתניהו, כי שם נמצא חלק גדול מהאלקטורט שלו.

לסיכום, נתניהו יכול לשאוב עידוד מהפיצול של המחנה הממלכתי בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך זה עשוי להתגלות ככאב ראש עבורו. המהלך ייבחן בדבר אחד - כוחו של סער בסקרים. אם הוא יהיה מתחת לאחוז החסימה, אז הוא יצטרך להישאר זמן רב יותר בממשלה ולהפוך אחרים ללא רלוונטיים. עם זאת, אם סער יהיה חזק בסקרים, הוא ירצה לממש את המניה מהר ולהתקדם למטרת העל שלו בשנים האחרונות והזה לסיים את שלטונו של נתניהו.