המחנה הממלכתי מתפרק: אותו הלחם של שתי מפלגות - כחול לבן של גנץ, ועכשיו גם איזנקוט, ותקווה חדשה של סער - יפורק מחר (רביעי) בוועדת הכנסת. המשמעות: המפלגה ששווה בסקרים 35 מנדטים, כמעט כפול מהליכוד, תיוצג ממחר בכנסת בידי 8 חברי כנסת בלבד.

בחודשים האחרונים הראינו את הסדקים בין סער לגנץ והצבענו על ההתרחקות ביניהם, אך זהו עדיין מחזה מאוד נדיר לראות: לא עכברים נוטשים ספינה טובעת, אלא אנשים נוטשים ספינת קרוז ענקית - שזוכה בכל הסקרים להרבה מאוד מנדטים.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ (צילום: נועם רביקין פנטום, פלאש 90)
עם 35 מנדטים בסקרים - ורק 8 בכנסת. השר גנץ | צילום: נועם רביקין פנטום, פלאש 90

ממה נובע הפירוק? בצד המחלוקות הפוליטיות היום-יומיות, המהלך מעיד על קו השבר ההולך ומתהווה בפוליטיקה הישראלית של אחרי 7 באוקטובר - חוזרים לנושא של ימין מול מרכז-שמאל.

לגנץ ולסער היה קל יותר לחבור כשסדר היום היה ביבי-לא ביבי, מהפכה משפטית או רפורמה. אבל כאשר מדובר בנושאים כמו מדינה פלסטינית, כמו עתיד רצועת עזה - הרבה יותר קשה לצדדים האלו להיות יחד. לכן סער גם דורש הערב להיכנס לקבינט המלחמה – וניתן לחשוב, לחשוד ולהעריך שהדרישה הזאת שלו תיענה על ידי ראש הממשלה.

רבים צפויים לומר כי השלב הבא של סער הוא גם לחזור לליכוד, אך נראה לי כי לא כך הדבר. המטרה של סער היא להקים מעין מפלגת ימין שתמצה את שני הדברים שניכרים בכל סקר: אנשים רוצים ימין ואנשים רוצים שינוי, ולכן סער ינסה להציע ולעשות בדיוק את זה. הצעד של סער משנה מחדש את קו פרשת המים של הפוליטיקה הישראלית.

עמית סגל N12 (עיבוד: החדשות12)
עמית סגל | עיבוד: החדשות12