תשמעו סיפור אחד, שמלמד הרבה: ישנם שלושה גופים חרדיים שמנהלים את הקשר בין צה"ל לאברכים. הם אחראים על רישום הפטורים, דחיית השירות של האברכים ותיאומים שונים בין צה"ל לישיבות. בשנים האחרונות הארגונים הללו קיבלו תקציב של חמישה מיליון שקלים בשנה. אתמול (שלישי) הוחלט בוועדת הכספים שהתקציב הזה יעמוד על 11 מיליון שקלים בשנה. למה? ככה. כי אפשר.

האם יש הצדקה להכפיל את התקציב הזה מחמישה מיליון בשנה ל-11 מיליון? לא ניתנו נימוקים. היועצים המשפטיים הסתייגו, אבל הכסף עבר. ונזכיר, אלו ארגונים שבעיקר אחראים על עניינים טכניים ורישומים בין הצבא לישיבות. לא משימה מסובכת.

מי בעצם מפקח לאן הכסף הזה הולך? המדינה אמורה, אבל בפועל הפיקוח חלקי ורופף מאוד. במשרד האוצר חושדים שזה עוד צינור להעברת כספים לעמותות שמקורבות למפלגות החרדיות.

העברות הכספים הקואליציוניים (צילום: חדשות 12)
העברות הכספים הקואליציוניים | צילום: חדשות 12

הנה, קחו עוד דוגמה: המדינה תעביר בשנה הבאה סכום של 94 מיליון שקלים לטובת שיעורי תורה במסגרת לא-פורמלית. גם הכסף הזה מחולק בין עמותות. מי מפקח עליו? המדינה אמורה. גם במקרה הזה במשרד האוצר חושדים שהניהול לא תקין. מבטיחים שיבדקו. אז מבטיחים.

אלו כמובן רק כמה עשרות מיליונים מתוך לפחות כשישה מיליארד שקלים תוספת של כספים קואליציוניים שיילכו בשנתיים הקרובות למוסדות חינוך חרדים, עמותות וארגונים שונים. חלק גדול מהכסף הזה נועד להגדיל את המימון של מערכת חינוך שאינה מלמדת לימודי ליבה, אינה מכינה את תלמידיה לשוק העבודה המודרני ולכן גם שגויה מבחינה כלכלית. הפיקוח על כספי העתק הללו מאוד רופף ומסתתר בין עשרות סעיפי תקציב לא שקופים ובעיקר לא מפוקחים.

אם לא די בכך, מה שמקומם בכל הסיפור הזה היא הצביעות של שרי הממשלה. בשלל ריאיונות נשמעים השרים וחברי הכנסת מספרים כמה הם דואגים ל"ישראל השנייה" - לערי הפיתוח, לפריפריה. הם אומרים ואומרים, אבל לא עושים. הממשלה הזאת לא עשתה שום צעד ממשי לחיזוק הפריפריה והקטנת הפערים.

איפה התוכניות לחיזוק בתי הספר בפריפריה? איפה תוכנית אב לחיזוק החינוך הטכנולוגי והמדעים בערי הפיתוח? אמרתם שאתם רוצים יותר טייסים ויוצאי 8200 משם. אמרתם ושכחתם. איפה עוד תקציב למערכת הבריאות הקורסת בפריפריה, שבה תוחלת החיים קצרה יותר? או לתקנים נוספים לרופאים? ומה עם מכשירי ה-MRI? אין, אין ואין.

יושב ראש ועדת הכספים משה גפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הכסף זורם, הפיקוח רופף (ועדת הכספים אתמול) | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משה גפני, יצחק גולדקנופף, אריה דרעי, ביבי נתניהו (עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90)
הליכוד דואג לחרדים, פחות למצביעיו | עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90

הממשלה הזאת מעבירה סכומים חסרי תקדים לחרדים כי הליכוד תלוי בהם כדי לשרוד. הליכוד שכח את המצביעים שלו ושרי הליכוד לא עובדים למענם. הם הפקירו את הקופה הציבורית בידיים של סמוטריץ' וגפני, שדואגים היטב לסקטורים שלהם. לאחרים פשוט לא נשאר.

כדאי לפחות ששרי הליכוד יגידו את האמת הזאת ויפסיקו למכור לנו סיפורים על ישראל השנייה.