למתנגדי נתניהו הקולניים היה הערב (חמישי) רגע שבתאי: מאמיניו של שבתי צבי הלכו לישון עם האמונה שהוא משיח וקמו עם הידיעה שהוא התאסלם בלילה. מתנגדי נתניהו החלו לפני שבע שנים את המסע הגדול נגדו תחת הכותרת "שוחד, מרמה, הפרת אמונים", והנה השוחד איננו.

הפרסום הערב בחדשות 13 על האמירה הדרמטית שיקף זאת: הרי בערוץ הזה ניהלו מסע של שנים, כולל משפט שדה בתוכנית, שהסתיים בהרשעתו החלוטה של נתניהו. שופטי ההרכב העזו לסבור אחרת. משמעות אמירתם היא שאם היועמ״שית תסרב לגישור, ייתכן שעוד לפני שלב ההגנה הם יודיעו שיש למשוך את סעיף האישום. זה מה שהמליצו לפרקליטות.

אז מה היה לנו? שבועיים אחרי פרוץ תיק 1000, תיק המתנות, התייצב המפכ״ל רוני אלשיך מול המצלמות ואמר: הגענו לחקר האמת. כבר אז הוא חשב שיש לו כתב אישום בתיק הזה, אבל הסיבה שהגשת כתב האישום התעכבה עוד שנים הייתה כי עמוק בפנים ידעו שם שזה לבד לא ישלח את נתניהו הביתה. לכן נולד האישום המאולץ על שוחד בתיק 4000, לכן הלחצים הפליליים על שני עדי מדינה, לכן התיקון המתמשך של התזה, מסיקור חיובי להטבת סיקור להיענות חריגה.

היועמ״שית הנוכחית, נטולת כל ניסיון פלילי שכה מתעקשת לדרוך על כל מוקש, קיבלה תמרור אדום בוהק מהשופטים. הדבר ישליך גם על כל מגע עתידי לעסקת טיעון. הוויתור הגדול שנועדה התביעה לתת, על אישום השוחד, הופך כעת לוויתור חד-צדדי. מה יידרשו לוותר כעת? על הקלון? אולי על אחד מסעיפי המרמה? ומה יקרה אם נתניהו יסרב? האם אז ירמזו השופטים שבתיק 1000 דווקא מצבו שלו הוא החמור?

בנימין נתניהו בכניסה לאולם בית המשפט (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
אישום ששינה את המערכת הפוליטית בישראל, נתניהו בבית המשפט | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90
מפגינים נגד נתניהו, שוחד מרמה הפרת אמונים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הסעיף המרכזי איננו, הפגנה נגד נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מה שברור הוא שמצבו הפוליטי של נתניהו השתפר הערב. יהיה קשה מאוד להטיח בו את הנושא המשפטי אחרי הפצצה שהוטלה כעת. יחד עם התרסקות תיק 3000 - תיק הצוללות, בבית משפט בתל אביב, אפשר לקבוע שזה אחד השבועות הקשים בחיי הפרקליטות. ויחד עם זיכוי זדורוב - אחת השנים הקשות.

כל זה מתרסק עוד טרם החל שלב ההגנה. הפרקליטות בהתנהלותה גרמה נזקים אדירים שלא ישוערו למדינה. החשדות הובילו את האישומים והאישומים את החרם הפוליטי שהוביל לחמש מערכות בחירות. איך הייתה נראית ההיסטוריה שלנו בלי חשד בשוחד, שעוד מעט ימלאו לו שבע שנים.

שי ניצן, אביחי מנדלבליט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
חייבים הסברים לציבור, מנדלבליט וניצן | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מנדלבליט וניצן, שהחליטו ״בלב כבד אך בלב שלם״ להוביל את ישראל לשם, חייבים הסברים לציבור, ובדחיפות. ייתכן שהם משכנעים את עצמם הערב בתגובה ש״עוד לא אבדה תקוותנו, התקווה בתיק אלפיים״.