בתום תדרוך הכתבים המדיניים שקיים ראש הממשלה נפתלי בנט ביום שני בצוהריים, הוא הסתגר בלשכתו בכנסת. הוא ביקש מעוזריו לפנות את היומן ולא להעביר לו שיחות. כשזה מגיע לקבלת החלטות, ראש ממשלת ישראל הוא האדם הבודד במדינה, וגם את ההחלטה הפוליטית החשובה בחייו קיבל נפתלי בנט לבדו. כעבור שעה, זימן את לפיד ללשכתו.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

זו הייתה פגישה קצרה ביותר: היועצים שהלכו לעשן סיגריה במהלכה, חזרו כעבור 7 דקות וגילו שהיא כבר הסתיימה. לפיד היה נרגש - הוא נערך לקרב קשה על ראשות ממשלת המעבר והודה לבנט על כיבוד ההסכם. הוא אמר לו ש"יצא גבר" ושהוא אוהב אותו. המשימה הבאה שלהם הייתה לכנס את ראשי המפלגות, שלא ידעו דבר על המתרחש. סער וליברמן כלל לא היו בסביבה, אלקין ביקש לדחות מעט כי קבע פגישת שכנוע נוספת עם ניר אורבך. בשעה 18:00 כונסו רק ראשי המפלגות ששהו ממילא בכנסת. כשהודיע להם בנט שהפור נפל, השתררה דממה בחדר. 

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

גנץ היה בהלם. הוא הבין מיד שהליך מינוי הרמטכ"ל עומד להסתבך, והאמין שניתן היה לשרוד לפחות עד הפגרה. עבאס עוד ניסה לשכנע - הוא טען שהתפטרותו של גנאים קרובה מתמיד, ושניתן לשרוד עוד חודשים בעזרת המשותפת. בנט כבר לא רצה לשמוע. המפגש הטעון של ראשי המפלגות, שבעוד רגע כבר יהיו יריבים פוליטיים בבחירות, נחתם כעבור רבע שעה בלבד בחיבוקי נחמה. את ההודעה לעיתונות שיגר דוברו של בנט, יותם בן יצחק, כשראשי המפלגות עוד בתוך הפגישה.

כך תמה לה ממשלת השינוי. כעת נשאלת השאלה כיצד יתארגן גוש "רק לא ביבי" לקראת הבחירות הבאות. חברי קואליציה ששוחחו עם בנט ביממה האחרונה התרשמו שהוא בדילמה אמיתית: הסקרים הפנימיים אומנם מראים שיש לו סיכוי טוב לצלוח את אחוז החסימה ואף לגדול, אך בנט כבר נכווה ברותחין ויודע שנקודת ההתחלה שלו לרוב טובה מזו שבסיום. גם חברי 'ימינה' לוחצים עליו לרוץ: הם מבינים שבלעדיו 'ימינה' תתקשה עוד יותר לעבור את אחוז החסימה. סקר שערכנו במהדורה המרכזית השבוע מראה שלא נותר לו מצביע אחד בימין - המנדטים שלו מתחלקים בין יש עתיד, ליברמן וגנץ.

 

 

השאלה הגדולה היא מה יהיה גורלם של חברי מפלגתו אם יפרוש. כהנא יכול להשתבץ במפלגה דוגמת 'יש עתיד', אך שקד עלולה למצוא את עצמה בבעיה - היא תתקשה לעבור לבד את אחוז החסימה כשזה האלקטורט החדש של המפלגה. גם חיבור עם סער נראה מופרך: עד היום הקפיד סער לא לשתף פעולה עם פוליטיקאים שמעוניינים לחבור לנתניהו. הוא יחשוב אלף פעמים לפני שישתף פעולה עם שקד, שרק השבוע עוד הביעה תמיכה בממשלה בראשות נתניהו בכנסת הזו. 

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

בינתיים, גם בצד של נתניהו המצב לא פשוט, על אף הסקרים המחמיאים. בסביבתו קיוו שפיזור הכנסת בקריאה טרומית תשפר את הסיכויים להקים ממשלה חלופית בכנסת הזו. אימת אחוז החסימה, כך האמינו, תגרום לריכוך עמדות, אך כבר ביום שלישי נסתם הגולל על המאמצים שהתקיימו מול 'תקווה חדשה'. אלקין הבהיר לכל מי שהיה מוכן לשמוע שתקווה חדשה עם הפנים לבחירות. בכירי המפלגה הגיעו למסקנה שנתניהו לא באמת מעוניין בממשלה חלופית שתתפקד, אלא בהשבעת ממשלה והפלתה תוך זמן קצר כדי להיות ראש הממשלה אם תיקלע ישראל לסבבים אין-סופיים של בחירות. גם בליכוד מודים שהקמת ממשלה אחרת בכנסת הזו תהיה מאתגרת מאוד כשיושב ראש הכנסת הוא איש 'יש עתיד' ולא ניתן להזיזו. לגנץ כבר הגיע גפני עם הצעות משופרות, וגם הבטחה להיות ערב אישית להסכם, אך גם גנץ סירב בנימוס.

גדעון סער, איילת שקד ונפתלי בנט
סער לא ירצה לחבור לשקד, שלא פוסלת ישיבה תחת נתניהו כבר בכנסת הנוכחית

החשש של נתניהו הוא שהפעם לא תהיה הזדמנות נוספת. הגוש הנגדי יתארגן הפעם מראש, באופן הומוגני יותר, ואם אף אחד לא ישבור שורות ויסכים לשבת איתו הוא יהיה בבעיה קשה - לפיד יהיה ראש ממשלת המעבר בסבב נוסף, והחרדים כבר עלולים לאבד את הסבלנות. למערכת הבחירות הזו מתייחס נתניהו כאל להיות או לחדול, וכך היא גם תיראה.

דפנה ליאל (צילום: N12)
דפנה ליאל | צילום: N12