אחרי אישור ועדת הכנסת שההצבעה לפיזור הכנסת תעלה במליאה מחר, כעת מסתמן שרה"מ החליפי יאיר לפיד ייכנס לתפקידו ביום שלישי, בעוד שבוע. כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית, ולפי ההערכות, לפיד יבקש להתגורר במעון ראש הממשלה הרשמי ברחוב בלפור בירושלים. עם זאת, חשוב לציין כי לפיד טרם הכריע בנושא. בתוך כך, מנכ"ל משרד ראש הממשלה יאיר פינס הודיע כי הוא מתכוון לסיים את תפקידו במקביל לסיום תפקידו של בנט.

במהלך השנה האחרונה, פינס הוביל את כלל הרפורמות הכלכליות במשק מטעם משרד ראש הממשלה ואת גיבוש תקציב המדינה. הוא נחשב לדמות מקצועית ודומיננטית במשרדי הממשלה, והוביל החלטות ממשלה רבות בשלל נושאים לצד תהליכים מקצועיים מורכבים, בהם הקמת רשות רגולציה, רפורמת התקינה, פיתוח היחסים הכלכליים עם מדינות ערב, קידום ענף ההייטק, רפורמת החקלאות ועוד.

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-N12:

ראשי מפלגות האופוזיציה פנו במכתב ליועמ"שית גלי בהרב מיארה בדרישה שתנחה את הממשלה שאסור לה לבצע מינויים בשירות המדינה, ובגופים ציבוריים בתקופת בחירות. "המינויים שבכוונת הממשלה ושריה לבצע מונעים משיקולים זרים", כתבו ראשי האופוזיציה. "הנימוקים שפורסמו להצדקתם, כגון 'יציבות' ו'רציפות', אינם אלא אמתלות שנועדו להסוות מעיני הציבור את כוונתה של הממשלה הנוכחית ושריה לשבש את פעולתה של הממשלה הנבחרת הבאה".

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ מסר הצהרה לתקשורת אחר הצוהריים בתום ישיבת סיעה של מפלגתו שנערכה בתל אביב. במקביל, חברת הכנסת ג'ידא רינוואי זועבי ממרצ הודיעה היום שהיא לא מתכוונת להתמודד לבחירות הקרובות לכנסת בסיעת מרצ. היא הוסיפה שטרם החליטה אם תתמודד במפלגה אחרת. 

ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי (צילום: n12)
ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי | צילום: n12

ההודעה של זועבי באה אחרי שפרשה מהקואליציה, ואתגרה את הממשלה בביקורת חריפה על התנהלותה. זועבי אמרה בתגובה על החלטתה: "אני גאה בעצמי על שעמדתי איתנה על עקרונותיי. לא אתמודד לפריימריז במרצ, ועוד לא החלטתי אם אתמודד במפלגה אחרת בבחירות הבאות".

כך יתבצעו החילופים של לפיד ובנט

ד"ר אסף שפירא מהמכון הישראלי לדמוקרטיה מסביר שמכיוון שהחילוף בין לפיד ובנט יתבצע באופן אוטומטי (כחלק מההסכמים הקואליציוניים), הממשלה למעשה לא מתחלפת. כלומר, הממשלה ה-36 תמשיך לכהן, ולפיד לא יצטרך להצהיר הצהרת אמונים בפני הכנסת. ראש הממשלה היוצא בנט יהפוך אוטומטית לראש הממשלה החליפי ולממלא מקום ראש הממשלה.

ראש הממשלה נפתלי בנט בכנסת (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
השר יאיר לפיד בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מוקדם יותר היום ועדת הכנסת בראשות חה"כ ניר אורבך אישרה פה אחד את העלאת החוק לפיזור הכנסת להצבעה בקריאה טרומית מחר. עם זאת, לא ברור אם שלוש הקריאות יעברו מחר. אם הכנסת לא תספיק לאשר אותן, השלמת התהליך תידחה ליום שני הבא. לפי שעה מועד הבחירות המסתמן הוא 25 באוקטובר. עקרונית, אפשר להכריז על בחירות שלושה חודשים מפיזור הכנסת, אך תקופת החגים שמתחילה בסוף ספטמבר צפויה לדחות את המועד בכחודש.