ביום שני האחרון, כשהיה אביר קארה בדרכו לפגישה עם ראש הממשלה, התקשר אליו אחד מיועציו של בנט כדי לברר מדוע הוא מאחר. קארה השיב: "מיד תשמע על זה בחדשות", וניתק. סגן השר קארה לא היה צריך לדמיין את ההיסטריה שיצרה תשובתו בלשכה: הוא כבר היה סמוך למקום ויכל לחזות בלחץ שיצרה המתיחה שלו.

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

קארה צחק כל הדרך ללשכה, והשיחה הזו היא לא הסיבה היחידה. אחרי פרישתה של סילמן, קארה, שקד ואורבך הם האנשים החזקים במדינה, אפילו יותר מראש הממשלה. מי שמעוניין בהמשך קיומה של הקואליציה ייאלץ לוודא שהם מרוצים - ויכולים להציג קבלות לציבור שבחר בהם.

"אחד ביום": המהפך של סילמן

בנט נרדם בשמירה, אין בכך ספק. ימים בודדים לפני פרישתה עוד התקשתה סילמן להשיג את בנט, ונאלצה להמתין יום שלם כדי לקבל מענה. היא לא היחידה שהיועצים של בנט ניסו לנפנף, בניסיון לחסוך מראש הממשלה את המטרד הזה שנקרא חברי הכנסת של ימינה. בנט כבר הבין את גודל הטעות, ושילם על כך באיבוד הרוב - אבל לכישלון הזה היו עוד כמה אבות, גם אם פחות מעורבים.

נתחיל באביגדור ליברמן, שר האוצר. בקואליציה טוענים כבר תקופה שליברמן מתנהל כראש אגף תקציבים באוצר ולא כפוליטיקאי בכיר שמעוניין בשלמות הקואליציה. הוא התמקד בהטבות לציבור שלו, ושכח שחברי כנסת נוספים צריכים קבלות והישגים - ומהר. הדגש שלו היה על שמירת הקופה הציבורית, ומתברר שקשה לעשות זאת במקביל לשמירת הקואליציה. ליברמן רק שכח שהוא אמור לדאוג לבוחרים ולא רק לגרפים ולאקסלים של האוצר. הפלא ופלא - מיד אחרי שהתברר שהקואליציה מתפוררת בין הידיים הוא נענה לדרישת אורבך לדחות את הרפורמה בסבסוד מעונות היום, והבטיח לזרז את הדרישות של קארה שכבר מונחות חודשים על השולחן.

אביר קארה, עידית סילמן (צילום: פלאש 90)
הפרישה של סילמן חיזקה את מעמדו של קארה | צילום: פלאש 90

למעשה, כבר שבועות שהקואליציה נמרחת עם הטבות מס שהובטחו, עם הורדת המס על הדלק והפחם ועם פיצוי לעצמאיים - ומוציאה לחברי הכנסת את הנשמה. ליברמן כנראה חשב שאם יתעכב עם הטבות המס, פחות אנשים יצליחו לממש אותן. עכשיו הוא כבר יצטרך לשלם עליהן בריבית. השבוע, נאלץ להוריד את גיל הזכאות למענקי העבודה ולשנות חלק מהקריטריונים כדי להבטיח את תמיכת החרדים, המשותפת והליכוד להטבות המס. משיכת הרגליים בעייתית במיוחד בהתחשב בכך שהציבור עדיין זוכר כיצד ידעה ממשלת נתניהו לדפוק על השולחן כשרצתה לתת מענקים - ואז עמד בראש הממשלה אדם עם 36 מנדטים.

יאיר לפיד ואביגדור ליברמן (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
הכישלון לא יתום. יאיר לפיד ואביגדור ליברמן | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

חשבון נפש משמעותי נדרש גם במרצ. 10 חודשים לא הספיקו לחלק מחברי המפלגה להפנים שהם בקואליציה ושכללי המשחק השתנו. מעבר לעמדות השנויות במחלוקת שהציגו בדיון בישיבת הממשלה שעסק בהקמת ועדה שתבחן שלילת קצבאות ילדים ממשפחות מחבלים, אי אפשר שלא לתהות על היעדר התבונה הפוליטית בהתנהלותם. המפלגה, שסיכוייה לחזור לממשלה אחרי הבחירות נמוך ממפלס ים המלח, עשתה הכול כדי להביך את אורבך וקארה - משל היו הרשימה המשותפת שמתפללת לפירוק הממשלה. 

מרצ (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
המשיכו להביך את האגף הימני בממשלה. ישיבת סיעת מרצ, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מעבר לכך שנדרשת רגישות לתחושות הציבור בימים קשים אלה, פריג', זנדברג, הורוביץ ושאר חברי מרצ בחרו להביך את שותפיהם בעיתוי קריטי על ביצה שעוד לא נולדה. הם ידעו היטב שיוכלו להשמיע את דעתם בוועדה שתוקם לבחינת הנושא ולא בישיבת הממשלה הרגישה ביותר מאז תחילת הקדנציה, אך עדיין בחרו לעלות למתקפה. גם בליץ הראיונות המביך של יאיר גולן, שבו השיק את קמפיין הפריימריז שלו במרצ, לעולם לא היה מתרחש במפלגה שמורגלת בהתנהלות קואליציונית ומבינה את הכוח שיש לה בידיים. 

בני גנץ ונפתלי בנט בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
ברגע האמת הוא נרתם לעזור. גנץ עם בנט, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

ואיפה לפיד? האיש שאמור לנהל את האגף הזה בממשלה. גורמים בקואליציה לא הצליחו להבין מדוע לא הכריז השבוע על עוצר ראיונות, או לכל הפחות דאג לתיאום מסרים. הוא דבק בנוהג שהתפתח בקואליציה שלפיו על מילים אין מיסים גם כשהיה ברור שמילים, ולא מעשים, הם שהביאו לפרישת סילמן. הרי לפיד יודע שאורבך העביר מסרים שלפיהם הוא "דקה מפרישה" אם האולטימטום שלו לא יענה בחיוב. ועדיין לפיד לא הצליח לייצר קו קואליציוני אחיד בסוגיות נפיצות כמו ההתבטאות של עודה בשער שכם או תשלום קצבאות למחבלים. כך למשל בעוד בנט ולפיד הודיעו שלא יחברו למשותפת, השרה אורנה ברביבאי הצהירה שכל שיתוף פעולה עם המשותפת שיאפשר את קיום הממשלה רצוי מבחינתה. 

רבות נכתב פה על בני גנץ. המאוכזב הגדול של הקמת הממשלה, האיש שקם כל בוקר בתחושה שהגיש לבנט ולפיד את ראשות הממשלה על מגש של כסף. גם השבוע הוא היה שמח לעמוד בראש ממשלה חלופית בכנסת הזו לו היה זה ריאלי. ועדיין, ברגע האמת, השבוע, כשהיה צריך להפשיל שרוולים כדי לקדם את דרישותיהם של אנשי ימינה הוא עשה זאת על מנת לאפשר את קיום הממשלה. לא משום שהוא מפרגן לשותפיו, אלא מפני שהוא עדיין זוכר מה שוות ההבטחות של נתניהו. לתשומת ליבה של עידית סילמן.

סיקור נרחב:

התוכנית של הקואליציה לפתרון המשבר הפוליטי

השיחה של סילמן וקארה שפוצצה את המגעים להתפרקות ימינה

רה"מ בנט בריאיון לחדשות 12: "המשותפת לא תהיה בממשלה או בקואליציה"

שיקלי נגד בנט: "פיגוע רודף פיגוע - צא מהאקווריום" | התגובות לריאיון

קארה ל-N12: "שיקלי משמש קבלן הריסות של ביבי"

בעלה של סילמן מכחיש שהוביל את המהלך לפרישתה: "עידית מחליטה לבד, אני לא מעורב"

בנט משנה כיוון ומודה בשיחות סגורות: "האסטרטגיה לא עבדה, נחשוב איך מתקנים"

דפנה ליאל (צילום: N12)
דפנה ליאל | צילום: N12