יום חמישי בערב, מוצאי יום העצמאות, סמוך לשעה 21:00. מתקבל דיווח ראשוני על "נפגעים מאלימות באלעד", מהר מאוד מתברר שמדובר בפיגוע האכזרי ביותר בגל הנוכחי. טבח בגרזנים. שלושה נרצחים וארבעה פצועים קשה. פיגוע רצחני שני בעיר חרדית, הלם של ממש ברחוב החרדי.

סיקור N12:

חבר הכנסת איתמר בן-גביר, כמו בכל הזירות האחרות, ממהר להגיע כדי לתקוף את מדיניות הממשלה. בן-גביר מתקבל באהדה גדולה, המלמדת שוב על כוחו ברחוב החרדי. זו אהדה שמדאיגה את חברי הכנסת החרדים לא רק בשל התמיכה הפוליטית לה זוכה בן-גביר במגזר, אלא בשל ההבנה לאן נושבת הרוח בקרב הצעירים החרדים - ימין קיצוני. זו תופעה שלא זכורה מאז ימי הרב מאיר כהנא ז"ל.

אך מה שבלט בפיגוע האחרון זו ההתעלמות של חבר הכנסת מנסור עבאס, יושב ראש רע"ם. אם בפיגועים הקודמים עבאס הקפיד לגנות, במיוחד פגיעה ב'אזרחים', בפיגועים האחרונים - באריאל ובאלעד - עבאס שמר על שתיקה.

יושב ראש מפלגת רע"ם מנסור עבאס וחה"כ מאזן גנאים (צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images)
את הפיגוע באלעד הוא כבר לא גינה, מנסור עבאס | צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images

נראה שעבאס מבין, כמו כולם, שפניה של מדינת ישראל לבחירות נוספות וימיה של הממשלה הנוכחית ספורים. גם הוא מפסיק את ה"משחק" של "הנציג הערבי החדש", המתון, זה שמצהיר שהוא מתנגד לפיגועים ואלימות. כעת הוא צריך לחזור ולהתמודד על קולות המגזר, כשמולו חברי "הרשימה המשותפת".

העובדה שמנסור עבאס לא גינה את רצח היהודים בידי המחבלים, מתגמדת מול העובדה שעבאס - לטעמי - שותף להסתה נגד מדינת ישראל. בימים אלו שוקל עבאס את המשך דרכה של רע"ם בממשלה, לאחר שהכריז על "הקפאה". הרקע למשבר: התנהלות כוחות הביטחון בהר הבית.

"ההסתה של סינוואר הצליחה", הכריזו הכותרות בימים האחרונים. סינוואר קרא לבצע פיגועים בתוך שטח מדינת ישראל, על רקע "המתרחש" בהר הבית. המחבל שביצע את הטבח באלעד השאיר צוואה לפיה ביצע את הפיגוע "בגלל הר הבית".

עימותים בהר הבית (צילום: reuters)
עבאס הצטרף למקהלת המגנים - למרות שאין עדויות לכך בשטח, עימותים בהר הבית | צילום: reuters

צריך לומר ביושר. נכון, מנסור עבאס לא קורא לבצע פיגועים, אבל הוא שותף מרכזי - לטעמי - בהסתה נגד מדינת ישראל. כשצעיר ערבי שומע שאפילו מנסור עבאס 'המתון' שוקל פרישה מהממשלה רק בשל ה"פגיעה" בקדושת הר הבית, הוא מבין שישראל פוגעת בקדושת המקום - בזמן שמדובר בשקר מוחלט. כוחות הביטחון פועלים בהר הבית נגד צעירים אלימים המבקשים לפגוע בכוחות המשטרה, זורקים אבנים, זיקוקים ועוד. על הדרך, אם כבר, הם אלה שפוגעים בקדושת המקום.

לא רק הבטחות: בנט שינה אידיאולוגיה

כאן צריכה להישמע פליאה גדולה על ראש הממשלה נפתלי בנט. הוא עבר שינוי דרמטי - לא רק הבטחות הבחירות שהופרו בזה אחר זה, אלא גם שינוי אידיאולוגי. בנט של השנה שעברה היה יוצא למתקפה חריפה נגד ממשלה התלויה במנסור עבאס, המשתתף בהסתה נגד מדינת ישראל. בנט של השנה האחרונה לא רק שיושב לצד עבאס, הוא גם מבקש לפייס אותו. העיקר לשמור על כס ראש הממשלה.

ערב הקמת הממשלה, נפתלי בנט העניק ריאיון בלעדי לפרשן N12 עמית סגל. סגל שאל אותו על הישיבה לצד מנסור עבאס. בנט לא התבלבל והגיב במהרה שעבאס ריגש אותו במהלך המהומות בלוד, כשהגיע לבקר בבית כנסת שהושחת על ידי פורעים ערבים וגינה את האלימות. בנט הדגיש שעבאס מבקש להשפיע אך ורק "בפן האזרחי", כלשונו. כך גם בחודשים האחרונים, ביקשו בקואליציה להדגיש שההשפעה של עבאס נוגעת "לפן האזרחי" בלבד.

מנסור עבאס ונפתלי בנט בכנסת (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
לאן נעלמה ההבטחה לטיפול ב"נושאים אזרחיים בלבד"? (בנט ועבאס, ארכיון) | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

במוצאי שבת עבאס חשף את האמת. אני כאן כדי להשפיע על הנושא המדיני, לא רק האזרחי. בהודעה דרמטית שהוציא בשפה הערבית הוא כתב על הרצון שלו ל"סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית ובעזה, עם ירושלים הקדושה כבירתה, עם מסגד אל-אקצא בליבה". זאת זכותו להשפיע על הנושא המדיני, בטח כשותף בכיר בקואליציה. אבל עדיף לא לשקר לציבור עם הצגת מצב של טיפול בנושאים אזרחיים בלבד.

ההתקרבות של גפני ולפיד

אי אפשר לסיים בלי התייחסות למסיבת יום ההולדת של יו"ר 'יהדות התורה', חה"כ משה גפני. בשבוע שעבר פרסמתי, כאן ב-N12, טור תחת הכותרת "המסר של גפני לנתניהו: אנחנו ימניים, לא ביביסטים". איש לא יכל להעריך שיחלוף רק שבוע ונראה עד כמה המסר של גפני הרבה יותר חריף.

חדר סיעת 'יהדות התורה', מסיבת יום הולדת 70 ליושב הראש גפני. בזה אחר זה נכנסו חבריו לאופוזיציה, אך לפתע נכנס יו"ר 'יש עתיד', שר החוץ יאיר לפיד. לפיד התיישב לצד ליצמן, הוזמן לדבר ושיבח את גפני. אחריו נכנסו שרים בכירים נוספים וחברי קואליציה אחרים.

בחדר הסמוך ישב יו"ר ש"ס, אריה דרעי, יחד עם כל חברי הכנסת של המפלגה הספרדית. דרעי עודכן על המתרחש בחגיגת גפני והורה לחברי הכנסת שלא להשתתף בה. דרעי משך את הישיבה כ-40 דקות יותר מהמתוכנן, עד שעודכן שגפני עזב את הקומה. כך קיבלנו תמונה בה חברי כנסת מכל סיעות הבית השתתפו בחגיגה של גפני, מלבד חבריו לסיעת ש"ס שהחרימו בהוראת היו"ר.

יאיר לפיד לוחץ יד למשה גפני במסיבת יום הולדת בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
דרעי זעם - אך לגפני היה מסר ברור להעביר, לפיד וגפני בכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

דרעי רתח. לא ייתכן שאנחנו נלחמים נגד הממשלה, נוזפים בכל גורם חרדי שנפגש עם שרי הממשלה ואז גפני מזמין אותם למסיבה מתוקשרת, אמר לחברי הכנסת. דרעי הורה לדוברו להוציא הודעה חריפה בשמו נגד הממשלה, כדי להבהיר שאין כל התקרבות אליה.

אכן, אין כל התקרבות בין גפני לממשלה בראשות בנט, אך כן יש התקרבות בין גפני ללפיד. בשנים האחרונות לפיד שינה גישה למגזר החרדי. אם ב-2013 לפיד זעק במליאת הכנסת "גפני, הפסקנו לקבל מכבודו הוראות", אמש (שני) אותו לפיד עמד במשך דקות ופרגן לגפני. יש מחלוקות, לא מסכימים, אבל לא מסיתים אחד נגד השני.

גפני ידע שהתמונה של לפיד יושב לצידו תעורר סערה, אבל הוא לא חשש מכך. יתרה מזו, לאחר המתקפה של דרעי - גפני דאג להצטלם שוב עם לפיד. מאחורי המהלך עומד המסר היחיד של גפני: אנחנו לא בכיס של אף אחד. אכן, לא נשב בממשלה הנוכחית בראשות בנט-לפיד-ליברמן. עם זאת, אם אחרי הבחירות נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, המשחק נפתח.

ישי כהן תמונת פרשנות (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ישי כהן | צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת

>>> הכותב הוא פרשן ומגיש בכיר באתר החרדי "כיכר השבת"