אקדים לומר: יש דרכים לנסות להשפיע - יחד עם האמריקנים, הצרפתים והמפרציות - על תוצאות ההצבעה בלבנון. מעט סיוע כספי, עזרה מקצועית לקמפיינים, תיווך שקט בין פוליטיקאים שמתקשים להרכיב יחד רשימה, יצירת אווירה נכונה - כל אלו יכולים להביא את מתנגדי חיזבאללה להישגים.

נסראללה יודע שגבו הפעם אל הקיר. בלא שאטריח בהסברים על שיטת הבחירות המסובכת שם ועל נפתולי המבוך העדתי והמפלגתי, נדרש לציין כמה עובדות כבדות משקל:

 • השותפה הנוצרית הבכירה של חיזבאללה, "התנועה הפטריוטית החופשית" בראשות חתנו של הנשיא עאון (שיפרוש בקרוב, אמן!) ג'ובראן באסיל, תפסיד ככל הנראה עכשיו מחצית ממושביה. אלה יעברו ברובם למפלגות העוינות את נסראללה כמו "הכוחות הלבנוניים" של סמיר ג'עג'ע, ידידינו במלחמת לבנון הראשונה.
 • פרישתו של ראש הממשלה לשעבר סעד אל-חרירי יוצרת ריק במחנה הסוני. אחיו ודודתו, שמתעקשים להתמודד, אינם בגדר מנהיגים. עם זאת, אישים סונים אחרים מיריביו המושבעים של נסראללה נערכים לרוץ וסוגרים בריתות ב-15 מחוזות הבחירה שבהם נקבעים 128 הצירים. נסראללה יתקשה להכניס לפרלמנט מועמדים סונים לפי טעמו.

  חסן נסראללה
  נמצא עם הגב אל הקיר, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה


 • יצביעו רבבות לבנונים החיים מחוץ למולדתם. יש כ-10 מיליונים כאלה, אבל רק 250 אלף נרשמו להצביע. בבחירות 2018 נרשמו 90 אלף בלבד. בחיזבאללה פוחדים שהקולות האלה יטו את הכף במרוצים צמודים. רובם של המצביעים הללו יהיו נוצרים מארונים.
 • במחוזות הבחירה השיעים מנסים אישים עצמאיים להתחרות מול רשימות חיזבאללה ותנועת אמל. נסראללה צריך להפחיד/לפתות אותם לוותר.

  הפגנות בלבנון נגד חיזבאללה והממשלה (צילום: AP)
  זעם ציבורי בלבנון על המצב הקשה, ארכיון | צילום: AP


 • אצל הדרוזים צפוי קרב בין אנשי וליד ג'ונבלאט, אויב ותיק של חיזבאללה, לבין גרורים של נסראללה בעדה - שייח' ארסלאן למשל. נזכיר שהדרוזים בלבנון - כמו בארץ - רוגזים על היחס לאחיהם בסוריה ונסראללה בעיניהם אשם במצב.

כל זה, אין צורך לומר, כשלבנון בהתרסקות כוללת ואזרחיה מתרוששים. בלי חשמל, צופים מדי יום בחורבן אדיר הממדים שחולל פיצוץ שקי האמוניה בנמל ביירות. כל זה כשמדינות המפרץ מחרימות את לבנון ומסרבות לתת מענקים או הלוואות, והמשא ומתן עם קרן המטבע הבין-לאומית עלה על שרטון.

צה"ל, חיילים, לוחמים, לוחם, גבול לבנון (צילום: באסל עווידאת, פלאש/90 )
לא רק בכוחות צבאיים: כלים אחרים להשפיע, גבול ישראל-לבנון | צילום: באסל עווידאת, פלאש/90

ברור שאם יחוש נסראללה סכנה, דינו לחפש דרכים לעכב את הבחירות. אם יהיה צורך גם באלימות. זה לא יוסיף לו אהדה, אבל הבה נדחף אותו לפינה הזאת. אין הרבה זמן, יש מה לעשות, יש עם מי לעשות ויש מה להרוויח. רק לא להתחנחן!