אחרי שהתבסס בחודשים האחרונים סביב דרעא, בירת החוראן, מתפנה כעת אסד אל הדרוזים. שירותי הביטחון שלו מפעילים שם כנופיות לשם ריסוק הכוחות העצמאיים שהופיעו באזור, במטרה להחזיר את ההר כולו - שגובהו מגיע ל-1,600 מטרים מעל פני הים - לשליטה מלאה שלו. מונה מושל חדש, הוחלפו מנהלי המודיעין המקומיים, דיוויזיה 15 שבה לבסיסיה בהר וראשי העדה נדרשים להכריז על נאמנותם.

תזכורת: לפני שנים חלמו כאן על חיבור בין ישראל להר הדרוזים, מרחק של פחות מ-100 קילומטרים מגבול הגולן. זה היה אחד החלומות האסטרטגיים של יגאל אלון, אולי גדול המצביאים שקם לנו. ככלות מלחמת ששת הימים, הוא הציע לפעול לכינון מדינה דרוזית בין החרמון למחוז סווידא, שתחצוץ בינינו לבין סוריה. מעין חידוש של המדינה הדרוזית הקטנה שהתקיימה 15 שנים בחסות המנדט הצרפתי. הרעיון נשאר בגדר דיו על נייר "סודי ביותר", אבל הקשרים עם הר הדרוזים לא פסקו. ראשי העדה בארץ, למשל, שומרים תמיד על ערוצי הידברות.

משלחת רוסית בפגישה אצל נכבדי הר הדרוזים
משלחת רוסית אצל נכבדי הר הדרוזים
פטרול של המשטרה הצבאית הרוסית בהר הדרוזים
פטרול של המשטרה הצבאית הרוסית בהר הדרוזים

גם לישראל וגם לירדן, בה לכתר ההאשמי ידידות מסורתית עם הר הדרוזים, יש עניין שהאוטונומיה הלא מוצהרת תאריך ימים, אלא ששתי המדינות לא ממש פעלו בנחישות לחיזוק הדרוזים ויצירת פרוזדור אליהם. ממילא שוררת מחלוקת בין שתי ההנהגות הרוחניות היריבות - ממשפחות הג'רי וג'רבוע - בסווידא לגבי הקשר עם ישראל וקבלת עזרה ממנה. יתרה מזאת: אלה מהשייח'ים של ההר המצדדים במחנה היזבכי של הדרוזים בלבנון נגד תומכי בית ג'ונבלאט מוצאים את עצמם נגררים לעבר החיזבאללה, ששליחיו מנסים לגייס מאחזים בהר כמו שעשו בכמה כפרים דרוזים בשיפולי החרמון.

המנהיג הדרוזי שניסה לבנות כוח רציני נגד אסד - "אנשי הכבוד" - השייח' וחיד בלעוס נרצח בספטמבר 2015 על ידי סוכני המשטר. תומכיו עודם מאורגנים במיליציה עצמאית עוינת למשטר, כמו גם נאמניו של סאמר אל-חכים ב"יחידה ללוחמה בטרור". מיליציות אחרות מופעלות על ידי משרדי המודיעין הסורי ועוסקות גם בחטיפות, מעשי שוד וחיסולי מתנגדים.

לוחמי "אנשי הכבוד" בסווידא
לוחמי "אנשי הכבוד" בסווידא
לוחמי "אנשי הכבוד" בסווידא
לוחמי "אנשי הכבוד" בסווידא

בנתונים האלה הדרוזים נוטים להרכין ראש ובלבד שלא יגויסו בהמוניהם לשירות חובה בצבא ושנציגי הממשלה ינהגו בהם בסבלנות. אלפי צעירים דרוזים מנסים בימים אלה להשיג דרכונים כדי לנסות להגר, בעוד המנהיגים המקומיים מחפשים משענת אצל הרוסים בתקווה שירסנו את אסד ולא יניחו ל"משמרות המהפכה" של אירן לחדור להר.

ישראל תישאר בינתיים עם החלום הישן לשותפות חוצת גבולות עם הדרוזים. זה לא התממש עם הדרוזים בהרי השוף בלבנון ולא יתגשם בהר הדרוזים בסוריה.

הטורים של אהוד יערי ב-N12: