כבר חודשיים צרות יחידות הצבא הסורי, בצוותא עם מיליציות שגייסו אירן וחיזבאללה, על העיר דרעא (אדרעי המקראית), הגדולה בערי דרום סוריה ומפגיזות אותה לסירוגין. המטרה: להכניע את חבורות המורדים לשעבר, המסרבות למסור את נשקן ולהגלות את המפקדים ומשפחותיהם לרצועה שבשליטת הטורקים בצפון המדינה. כמה הסכמים בין הוועדה, המייצגת את התושבים, לבין נציגי הצבא, בתיווך רוסי, קרסו בזה אחר זה. הפרטים פחות חשובים, מה שברור הוא כי לאורך זמן לא יוכלו בני החורן להתמיד בהתעקשות. כשדרעא תרכין ראש, גם בהר הדרוזים ממערב - שיש בו תסיסה נגד המשטר - יסיקו את המסקנות.

המלך הירדני עבדאללה מיהר בשבוע שעבר להפיל את תחינתו בפני פוטין. הוא מוכן לפעול לחידוש הקשרים של מדינות ערב עם אסד, אבל אין הוא מייחל לראות את חיזבאללה והאירנים מתייצבים על גבולו ולוקחים לידיהם בפועל את השליטה במעברי הסחר. זו סכנה שירדן מתריעה מפניה שנים ארוכות. עבדאללה יודע - כמונו - שדיוויזיות 4 ו-7 של הצבא הסורי הפכו זה מכבר, למעשה, לשלוחות אירניות. קציניהם מקבלים פקודות גם מהמטכ"ל בדמשק וגם משליחי נסראללה היושבים יחד עימם במפקדות השדה. לאחר שעזב המלך, שלחו הרוסים לדרעא כוח קטן ממיליציית "חטיבה 8" שהקימו ממזרח לדרעא. הם החליפו את הגנרל הרוסי הנמצא בזירה: "אנדריי במקום "אסודללה", אך זה לא שינה הרבה.

האירנים אינם מתמקדים כעת בהכנסת ציוד התקפי, אם כי הביאו מל"טים ומתקני מודיעין. הם עוסקים בקניית תומכים ופעילים בכפרים, לרבות הדרוזים בשיפולי החרמון בואכה כפר חדר סמוך מאוד לגבול הגולן. הם מגייסים מיליציות קטנות ורוכשים (או מחרימים) מבנים לשימושם. באזרע שעל הכביש מדמשק לדרעא הם כוננו מעין "מרובע ביטחוני", מטה לריכוז המאמץ. אין זו בדרך כלל נוכחות גלויה ופרובוקטיבית, אלא התחפרות שקטה במרקם השגרה של אוכלוסייה והשתלבות במערכת העצבים של הצבא הסורי.

לישראל יש כאן בעיות לא פשוטות: אין חשק להרגיז את הרוסים, במיוחד בהיעדר גיבוי אמריקני. אין חשק להצית מערכה מול הצבא של אסד, גם כשהוא חלוש ונרפה. אין חשק ללכת לסיכולים שיטתיים בתוך הכפרים. אין חשק להמר על חבורות המורדים לשעבר. למעשה, בלא מילים, משלימה ישראל עם מה שהיא רואה בבהירות, כל עוד אין הצבת טילים.

הטורים של אהוד יערי ב-N12:

התוצאה תהיה שעקב בצד אגודל, בעורמה ובתחכום, תמשיך אירן להסב את הגולן הסורי והחורן להסתעפות של קו החזית בלבנון. חיזבאללה ופטרוניו יתפרסו מנהר הירמוך ועד לים התיכון. פוטין, על אף הבטחותיו, איננו מכשיל את התוכנית הזאת ואסד ודאי שלא יקום על אלה שהושיעו אותו מפני התקוממות שהחלה לפני עשור וטרם דעכה.