אוסטריה היא המדינה האירופית הראשונה שהחליטה לבצע בדיקת סקר אקראית של קורונה. 1,544 אנשים נבחרו באקראי בטווח גילים שנע בין פחות משנה ל-94. לכולם ערכו בדיקת PCR, שבודקת אם הם חולים כעת בקורונה, והתוצאות מאוד מעניינות ויכולות ללמד גם אותנו משהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תמונת המצב באוסטריה היא זו: מתוך כמעט 9 מיליון תושבים התגלו עד כה כ-13,700 מקרים מאובחנים ו-337 מקרי מוות. אוסטריה הנהיגה עוצר מהיר ומקיף, הגבילה כניסת זרים וחייבה מסכות. הם בדקו עד כה בעיקר את מי שהציג סימפטומים בלבד.

לקראת התחלה של חזרה לשגרה יזם משרד המדע המקומי את הסקר, שנערך בימים הראשונים של אפריל. הנבדקים - 1,544 איש שנבחרו אקראית כאמור - הם תושבים שלא היו בבית חולים. שלושה מהם כבר נבדקו ונמצאו נשאים ולא נבדקו שוב.

בדרך לשגרה? פרסום התוצאות גרר גם קריאות אחרות

ומה גילה הסקר האקראי? מהבדיקות עולה שכ-0.32% נמצאו חולים. אם משווים לכלל האוכלוסיה זה אומר שמספר המקרים באוסטריה הוא 28.5 אלף - יותר מכפול מהמספר המאובחן. אם לוקחים בחשבון את מרווח הטעות הסטטיסטית ייתכן שהמספר מגיע גם לפי חמישה.

מה זה עוד אומר? לדברי הקנצלר סבסטיאן קורץ, המשמעות היא שהרעיון של "חיסון עדר" לא רלוונטי. לפי תפיסתו, אנחנו לא באותם עולמות של שיעור הדבקה שדורשת חסינות עדר - עשרות אחוזי הדבקה שעלולים להביא רבבות מתים.

סבסטיאן קורץ
סבסטיאן קורץ (במרכז), עם מסכה | צילום: AP

עם זאת, כמה סייגים למהלך האוסטרי: במסגרת הסקר בוצעו רק בדיקות PCR ולא בדיקות סרולוגית. המשמעות היא שאנחנו לא יודעים כמה מאלה שנמצאו שליליים למעשה כבר חלו והבריאו ופיתחו נוגדנים, אם בכלל. מדובר בנתון שיכול לשנות את התמונה ובאוסטריה אומרים שזו התוכנית לשלב הבא של המחקר.

נוסף על כך, המחקר המלא טרם פורסם ואנחנו לא יודעים כמה מהנבדקים הציגו סימפטומים ומאפיינים נוספים על הנבדקים. נכון לעכשיו פורסמו רק המחוזות שבהם הם גרים.

ולמי שאולי יתלונן שאני רק משבח את אוסטריה, צריך להזכיר את ההתפרצות המשמעותית באתרי הסקי במדינה ואת העובדה שכעת נבדק אם מנהלי אתרים וגורמים בממשל המקומי טייחו והסתירו מידע כדי לא לפגוע בתיירות.

ודבר אחרון: אוסטריה הציגה תוכנית שלפיה תתחיל לחזור לשגרה מסוימת כבר בשבוע הבא. נוכח תוצאות הסקר והעובדה שככל הנראה מספר הנשאים גבוה משמעותית מזה הידוע, יש שם קריאות להמתין מעט ולאסוף יותר מידע לפני שמתחילים לשחרר את העוצר.