ארביב ופינטו. ארכיון (צילום: עזרי עמרם חדשות 2, AP)
סוף לכותרות? ניצב ארביב והרב פינטו | צילום: עזרי עמרם חדשות 2, AP

במשטרת ישראל נושמים הערב (א') לרווחה בעקבות הודעתו של ניצב מנשה ארביב על החלטתו לפרוש. בכירים במשטרה אומרים כי פרישתו של ארביב צפויה לזרז את הטיפול בפרשת "הרב והניצב" ולשים סוף לכותרות המכתימות את תדמיתה של המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתוך כך סיפר בכיר במטה הארצי כי חומר החקירה שהועבר בעניינו של ניצב ארביב הוא חומר משמעתי מובהק ובעייתי, אך ספק אם הוא חומר פלילי. בעקבות פרישתו מהמשטרה, לא יעמוד ארביב לדין משמעתי.

בעקבות פרישתו של ניצב ארביב, הבהירו גורמים במשרד המשפטים כי לא הייתה להם כל כוונה "למכור" את ארביב תמורת עסקה עם הרב פינטו, וכי אלמלא היה ניצב ארביב פורש מהמשטרה מרצונו החופשי - היה נדרש להתפטר.

אחרי הודעתו של מי שהיה מפקד להב 433, גוברת ההערכה כי יוגש כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו, שנמצא בימים אלה בחו"ל. אם יעמוד לדין, צפוי הרב לשוב ארצה וזאת מכיוון שאי התייצבותו למשפט עלולה לפגוע בכושרו העסקי.

מקורבי פינטו: "על ראש הניצב בוער הכובע"

הרב יאשיהו פינטו, ארכיון (צילום: AP)
בסביבת הרב מברכים. ארכיון | צילום: AP

מוקדם יותר הערב מיהרו מקורביו של הרב פינטו לברך על פרישתו של ארביב. גורמים בקהילת "שובה ישראל" באשדוד, שבראשה עומד הרב, הביעו שביעות רצון מהודעת הפרישה ותלו את הסיבות לפרישה בכך שארביב מעוניין לחמוק מעונש פלילי משמעותי.

"כולם מבינים כעת שעל ראש הניצב בוער הכובע. ניצב ארביב מנסה לחמוק מספסל הנאשמים ומעונש פלילי משמעותי ולהישאר עם דין משמעתי בלבד", אמרו גורמים המקורבים לרב. "מי שאמר לפני שלושה שבועות שהוא חוזר לתפקידו - וגם חזר על כך לפני שבוע, בוחר לברוח במקום להתמודד עם מעשיו".

המקורבים סימנו עוד את המהלך כהזדמנות עבור היועץ וינשטיין. "מוזר שהניצב שעומד בראש ה-FBI הישראלי החליט להתפטר כדי לנסות ולחמוק מעונש", טענו, "בפני היועץ המשפטי לממשלה ניצבת הזדמנות נדירה לבצע ביעור של השחיתות בצמרת המשטרה ואל לו לפספס אותה".

"די למחול השדים"

הערב כינס מפקד יחידת להב 433 של המשטרה מסיבת עיתונאים והכריז על פרישה ממשטרת ישראל. "החלטתי שאני לא יכול להשלים עם מהלכים של אי העמדה לדין של עבריין החשוד בפשעים רבים, ובחרתי למנוע את המשך הסחיטה המסוכנת של שלטון החוק", אמר ארביב אל מול המצלמות, "מכאן, החלטתי לפרוש ממשטרת ישראל לאחר 36 שנות שירות".

היועמ"ש דאז וינשטיין (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
יזמין את ארביב? היועמ"ש וינשטיין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

למרות זאת, הבהיר הניצב כי הוא מצפה שיזומן ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן. "אני מבקש להשמיע בפניהם את גרסתי - ואין לזה שום קשר לפרישתי", הבהיר הניצב והבטיח: "אמצא את דרכי לשרת את הציבור כפי שעשיתי בכל ימי חיי".

בדבריו הפנה ארביב אצבע מאשימה אל מערכת המשפט והתנהלותה בפרשה. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך השנים", אמר, "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ובנוצות".