זיכוי בסימן שאלה: בית המשפט המחוזי בירושלים דן הבוקר (שלישי) מחדש בתיק טלנסקי, שבו זוּכה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לפני כשנתיים. הדיון מתקיים בעקבות הראיות החדשות שהעבירה מזכירתו ואשת סודו לשעבר שולה זקן במסגרת הסכם הטיעון עמה במשפט הולילנד, לאחר הוראת בית המשפט העליון לשופטי המחוזי לדון מחדש בתיק. אולמרט עצמו לא צפוי להתייצב לדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קיבלנו מעט מאד מהקלטות, יש תשע הקלטות, אחת מההקלטות היא של זקן שפנתה למתקשרת שהגיעה בין היתר להתייעץ איתה גם כיצד לפעול גם בנושא הזה", אמר סנגורו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי במהלך הדיון. יש לנו חשד שתהיה כפילות בהקלטות, אנחנו רוצים לבדוק את אותנטיות ההקלטה ולוודא שאין עריכות".

התובע במשפט, עורך הדין אורי קורב אמר כי הוא מעריך שזקן תזדקק ליום אחד של עדות במסגרת הדיון המחודש בתיק טלנסקי. "אני מופתע שיש צורך ביום שלם של עדות, ממה שאנו מתרשמים הזמן המתאים לעדות הוא שעה", טען עו"ד רוזובסקי. בדיון הוחלט כי ראש לשכתו לשעבר של אולמרט תגיע לעדות ראשונה ב-3 בנובמבר.

הפרשה התפוצצה בשנת 2008. אהוד אולמרט כיהן כראש ממשלה כשבחודש מאי הוא נחקר בחשד כי בתקופות בהן ששימש כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת, קיבל מאיש העסקים האמריקני משה טלנסקי מעטפות שהכילו כסף מזומן.

פרשת מעטפות הכסף. משה טלנסקי
מוריס טלנסקי במהלך המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

על פי החשד, אולמרט קיבל מטלנסקי מאות אלפי דולרים ובנוסף הוא קיבל שלא כדין תשלום עבור חדר במלון בוושינגטון. בחקירתו טען אולמרט כי קבלת הכספים נעשתה בהתאם לחוק מימון מפלגות וכי לא ידע על כספים שקיבלו מקורביו, זקן ומקורבו עו"ד אורי מסר, מטלנסקי.

בכתב האישום שהוגש נגד אולמרט נטען כי הכספים הועבר אליו בין השנים 1993 ל-2002 באמצעות מסר וזקן. הפרקליטות ייחסה לאולמרט עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שוחד, מרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

ביולי 2012 זיכה בית המשפט המחוזי את אולמרט מהחשדות שיוחסו לו בפרשה. למרות הזיכוי, מתח בית המשפט ביקורת חריפה על התנהלותו של אולמרט. "גרסתו של אולמרט בכל פרשיות הכספים הינה גרסה משתנה ומתפתחת", נכתב הכרעת הדין המזכה. "תחילה, במשטרה, התכחש כליל לכספים אלו, ואילו בבית המשפט מסר גרסה סותרת לפיה ידע שאורי מסר ניהל כספים והחיזקם, אך לא ידע כל פרט נוסף".

"גרסתו של אולמרט דחוקה"

בהמשך כינה בית המשפט את הסבריו של אולמרט לגרסתו במשטרה לפיה לא ידע דבר על הכספים כ"דחוקה". שולה זקן זוכתה אף היא מהחשדות שיוחסו לה בפרשה זו, אך כאמור המידע החדש שהעבירה - הקלטות של שיחות שנערכו בינה לבין אולמרט - גרם לשופטי העליון להחזיר לדיון מחדש את התיק בבית המשפט המחוזי.

"הגשת בקשה לגביית ראיות על ידי המדינה לאחר זיכוי הנאשם בערכאה הדיונית היא מחזה נדיר", כתב נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס בהחלטה שהתקבלה בחודש שעבר. "נקבע כי הבקשה הוגשה על ידי המדינה בשלב מאוחר מאוד, אולם נוכח טיב החומרים שהוצגו, ראוי שחומרים אלה יובאו בפני בית המשפט המחוזי, על מנת שזה ישקול את הכרעתו לאורם".

בפרקליטות טוענים כי להקלטות תהיה השפעה מכרעת על התיק. "השיח הזה, יחד עם הרישומים ביומניה של זקן, מתירים באופן ברור את הספק שהטריד את בית המשפט המחוזי בירושלים - ספק שעומד בשורש זיכויו של המשיב בפרשת טלנסקי", נכתב בבקשה לעליון. "בקשה זו נסבה בעיקרה על שתי קלטות אלה. בית המשפט הנכבד מתבקש להורות לבית המשפט המחוזי לקבל את ההקלטות ואת הרישומים ביומן של זקן באמצעות זקן כעדה, ולשוב ולשקול את הכרעתו בהתאם". כאמור, העליון קיבל את הבקשה, והדיונים מתחילים היום מחדש.