אין תמונה
זה מהסינית

בריטני ספירס שחררה השבוע את הקליפ "Work Bitch", שעבר תוך ימים ספורים את 9 מליון הצפיות ביו טיוב. הפופולריות הגדולה של הקליפ נובעת כמובן מכך שהוא כולל אימג'ים של סאדו ואלימות, המבוצעים על ידי כוכבת פופ מיינסטרימית כמו ספירס, וכל זאת בבימויו של בן מור, שביים גם את הקליפ המוצלח ל"Scream & Shout" עם וויל איי אמ.

אולם הרעש התקשורתי הבא שנוגע לקליפ של בריטני ולבמאי שלה, עשוי להגיע מכיוון אחר לגמרי. אתר "Idolator" חושף את מקורות ההשראה (שלא לומר ההעתקה) של ספירס ומור בצילומי "Work Bitch" ומסמן שלושה קליפים של שלוש זמרות, מהן נלקחו קטעים ויזואליים ואימאג'ים.

אין תמונה
זה מהסרבית

האימאג' של ריקוד קבוצתי במדבר על משטח לבן ועל מה שנדמה כמו בריכת מים רבועה (והוא למעשה משטח מבריק בשמש), נלקח מהקליפ "personal look" של הזמרת הסינית Jane zhang שיצא בשנת 2011. ולא רק הקונספט של הריקוד נלקח מהסינית, אלא גם חלק מהכוריאוגרפיה שלו.

הקטע בו בריטני מחזיקה ברקדניות שלה בשלשלאות כמו מלכת סאדו ששולטת על קבוצה של "כלבות" שחובשות מחסומים לפה, לקוח מהקליפ "Cao Zdravo" של זמרת הקלאב הסרבית Nikolija, שכבר הגיבה על כך בשמחה למעריציה בטוויטר.

ואילו קטע הריקוד על עיגול לבן בתוך בריכה, מושפע מהקליפ "Corazon" של הזמרת המקסיקנית Prima J משנת 2009. התוספת של בריטני במקרה הזה הי הכרישים שכביכול שטים מסביב לעיגול עליו היא עומדת.

אין תמונה
וזה מהמקסיקנית

אבל בריטני ספירס והבמאי שלה כמובן לא לבד. בעידן האינטרנט, ועם עשרות מליוני זוגות עיניים שעוקבות אחרי כל דבר שרץ בעולם הפופ, נחשפו בשנים האחרונות כמה וכמה העתקות, השפעות והשראות בקליפים של כוכבות פופ גדולות.

שתי הדוגמאות המוכרות ביותר הן ביונסה, שהודתה בהעתקת "Countdown", מעבודת בלט של יוצרת בלגית (וגם העתיקה הופעה בטקס מזמרת איטלקיה), וריהאנה שהעתיק המהצלם דיוויד לה שאפל בקליפ "S&M", ובמקרה שלה לה-שאפל אף הגיש נגדה תביעה. האם משתלם לכוכב להעתיק מאמן לא ידוע? נדמה שהעניין משתלם בסופו של דבר לשני הצדדים, עקב החשיפה לא זוכים מקריי ההעתקות.

הקליפ של בריטני ספירס

שלושת הקליפים המקוריים:

personal look-Jane zhang

NIKOLIJA [feat. Teča] - CAO ZDRAVO

Prima J - Corazón