>> לביקורת מסכמת על האוזפסט

אוזי אוסבורן הוא קינג אורגינלי. עדיין אליל. קיסר. לנצח סוג של גאון. שילוב הזוי של מטאליסט חסר רחמים, ילד קטן וחסר ביטחון, מתוק אמיתי, דודה אנגליה עם שיער מקליש ששכחה לקחת את הכדורים שלה, ורוצח סדרתי שהיה עושה מהכבד שלך פטה כבד אדם.

כל זה מולבש על זמר סהרורי עם קול בעייתי אפילו לסולן רוק כבד, אפיל של ספק-בובה של עצמו, ספק כוכב עם חשד לפיגור קל, אבל עם ממזריות של כייס ממולח ואיטיטיוד הכי אותנטי בעולם. לא מזייף לרגע. לא מכיר את המושג למרוח רגש. לכן, כנראה, מורכב רפרטואר המלל של אוזי מקבוצת צרחות מצומצמת יחסית של משפטים קבועים, מעין מנטרות: "אני לא שומע אתכם!" - לפני השירים, "אלוהים יברך אתכם!" - בסופי השירים, "אתם רוצים להשתגע!" - כל 20 שניות בממוצע.

אוזי אוסבורן 1 (צילום: נועה מגר)
תותח הקצף של אוזי. אוזי אוסבורן באוזפסט בפארק הירקון | צילום: נועה מגר

האיש המציא את הרוק הכבד וההאבי מטאל, כמוזיקה שאליה בורחים הילדים הדחויים, הלא מובנים, המתקשים להשתלב, שראו בו את הגיבור, ראש העדר של הדפוקים, הרבה לפני הפאנק. וארבעים שנה אחרי זה, בגיל 60 פלוס, אחרי שכמעט מת מסמים ואלכוהול ומהשתתפות בתוכנית ריאליטי מטופשת, הוא מגיע לפארק הירקון בתל אביב באמצע סתיו 2010, ונצמד חזרה לדבר האמיתי היחיד והחשוב בחיים שלו חוץ מהמשפחה - המוזיקה.

חוזר להיות המלך הגדול

המוזיקה הזו, שכמו יורדת עליך מהשמיים בצווחות אימים, ולא מרפה גם כשהאוזניים מתחילות לדמם, הרוק הכבד הזה, שהוא הבסיס לכל מה שעשו אחריו בז'אנר, נשמע בתקליטים של אוזי ובלאק סאבאת' כמו זיכרון רחוק מעידן דינוזאורי שעבר מן העולם.

אבל כשהוא מנוגן על הבמה עם נגנים כאלה אלופים וסאונד עכשווי ומפוצץ - אז אתה שומע את ההשפעות שחלחלו הלאה לכל הלהקות שבאו אחריהם, ממיידן, דרך מטאליקה ועד לימינו.

ופתאום האוזי הזה, המזדקן, הצרחני, האמ.טי.ויי, המעט פאתטי, חוזר להיות המלך הגדול, האחד והיחיד, שהוא כל מה שאליס קופר וג'ין סימונס ועוד עשרות חקיינים ומושפעים היו מתים להיות ולא יהיו לעולם. יחיד בדורו. (אסף נבו)

אוזי אוסבורן 6 (צילום: נועה מגר)
"פוליטיקה? פאק דיס שיט באתי לעשות כייף" | צילום: נועה מגר

סיקור המופע - מאת תומר מוסמן

22:50: אוזי מסיים את המופע סופית עם השיר של בלאק סאבאת' " Paranoid", ואומר לקהל: "אתם האנשים המטורפים שלי, אני מבטיח לחזור".

22:45: בסוף השיר אוזי מבטיח שיחזור ולא מבין למה לקח לו להגיע כל כך הרבה זמן. הוא יורד מהבמה ואומר: "זה היה השיר האחרון, אלא אם אתם תגידו אחרת", והקהל לא נותן לו לרדת, עם צרחות שלא נשמעו אפילו במשחקי נבחרת ישראל בכדורגל. הקהל לא נותן לאוזי לרדת, והוא נשאר לשיר אחד אחרון.

22:40 אוזי חוזר לבמה להדרן ופונה לקהל הנלהב "אתם אנשים נהדרים אני אוהב את כולכם" וסוחף את כל פארק הירקון לשיר איתו את "mama i'm coming home".

22:30 אוזי אוסבורן קופץ ומשתולל על הבמה ומלהיב את אלפי המעריצים המניפים ידיים באוויר יחד בשיר אחרון לפני ההדרן.

22:20 - אוזי ממשיך עם הלהיטים "War Pigs - חזירי המלחמה" ואחריו "killer of giants" שמתחיל כבלדה והקהל מגיב בהדלקת מצתים ופלאפונים. אוזי קורא לקהל "אני אוהב אתכם god bless you fuckers" ומתחיל לשיר את בלדת רוק הכבד הקלאסית.

אוזי אוסבורן 5 (צילום: נועה מגר)
אוזי אוסבורן בישראל | צילום: נועה מגר

22:10 אחרי סולו תופים ארוך ומשובח של המתופף, חוזר אוזי מהמנוחה וממשיך את ההופעה עם הלהיט הגדול "Iron man" וכל הקהל מצטרף אליו בשירה. אוזי מרים שוב את תותח הקצף וממשיך להשפריץ קצף על הקהל ועל עצמו עד שהתותח נופל לו מהיד ומאבד שליטה ומשפריץ לכל הכיוונים.

22:03 - הנוכחות של אוזי על הבמה כובשת. ההופעה שהוא נותן עד כה מדהימה. גם שאר חברי הצוות שאיתו פשוט מצוינים, המתופף משתגע ובראשם בלאסקו הבסיסט האגדי. גאס ג'י נותן סולו מחשמל ומראה למה נבחר להחליף ולהיכנס לנעליים הכה גדולות של זק ויילד. הוא גיטריסט מצויין, אבל מבחינת השואו שהוא נותן יש לו עוד המון מה ללמוד

"you fuckers. I can't hear you"

22:00 אוזי ממשיך להלהיב את הקהל עם ידיים באוויר וקללות "you fuckers. I can't hear you", גורם לקהל להריע לגיטריסט שלו גאס ג'י וממשיך להשפריץ כמויות אדירות של קצף. כמה עשרות מעריצים מבין הקהל השיכור יוצאים לשאוף אויר מחוץ לדבוקת האלפים שממלאת את מרכז המתחם.

לאחר עוד שיר של בלאק סאבאת מתחיל סולו גיטרה ארוך ומוטרף וקטע אינסטרומנטלי שלם של כל ההרכב המאפשר לאוזי לרדת מהבמה בכדי לנוח ולחדש אנרגיות להמשך המופע.

21:22 אוזי שוב פותח את זרנוק המים ומשפריץ הפעם על הקהל במהלך השיר "suicide solution". הוא מופיע עם אנרגיות של בן 22, ולא 62. השירים מבוצעים בצורה מושלמת ובכל הזדמנות הנוא מציין כמה הוא אוהב את הקהל.

אוזי אוסבורן 4 (צילום: נועה מגר)
ככל שתהיו יותר משוגעים ההופעה תהיה יותר ארוכה. אוסבורן בישראל | צילום: נועה מגר

22:15 - אוזי משפריץ קצף לבן ומים מזרנוק על הצלמים למגלות הבמה בשיר "Mr. crowley". הוא פונה שוב לקהל: "אחד העיתונאים שאל אותי אם אני פוליטי ועניתי לו 'פאק דיס שיט באתי לעשות כיף'". לאחר מכן מתחיל שיר של "Black Sabbath".

"ככל שתהיו יותר משוגעים - ההופעה תהיה יותר ארוכה"

21:05 אחרי שעלה לבמה לצלילי "קארמינה בוראנה" פונה אוזי לקהל המקומי: "אני אעשה איתכם דיל, ככל שאתם תהיו יותר משוגעים ככה ההופעה תהיה יותר ארוכה. אני לא יודע למה לקח לי כל כך הרבה זמן להגיע לישראל - אתם האנשים שלי"!.

20:49 אוזי אוסבורן עולה סוף סוף על הבמה הענקית בגני יהושוע. השיא של המופע המרכזי בפסטיבל אוזפסט. הקהל בהתרגשות גדולה.

אוזי אוסבורן 2 (צילום: נועה מגר)
"לא מבין למה לקח לי כל כך הרבה זמן לבוא לישראל" | צילום: נועה מגר

 

KORN 8 (צילום: נועה מגר)
KORN על הבמה | צילום: נועה מגר

KORN על הבמה בתל אביב: "תרימו את האגרופים באויר תל אביב"

20:20 הלהקה מבצעת שיר נוסף מהאלבום "life is peachy" בשם "got the life ". בסוף הביצוע ג'ונתן פונה שוב לקהל הישראלי: "תל אביב! תודה רבה! הייתם קהל מדהים, ואנחנו מקווים לחזור מתישהו בקרוב".

20:10 דייויס מעלה לבמה חמת חלילים ומנגן קטע סולו, שבסופו עושים KORN קאבר ללהיט של מטאליקה.

20:07 - KORN מנגנים את אחד הלהיטים הגדולים שלהם "Blind", שהקהל מצטרף אליו בשירה.

20:04 - לאחר סולו התופים מתחיל השיר "Freak On a Leash". הסולן ג׳ונתן דיוויס כל הזמן יורד מהבמה ועולה חזרה לבקר על הבמה. לא ברור מה הוא רוצה אבל הוא נותן הרגשה שהוא "בא לעבודה", לא עם כל הלב, והלהקה מנגנת בהתאם לא מעט קטעי נגינה ארוכים ומרדימים.

20:00 רק אחרי חמישה שירים, נזכר דייוויס לפנות לקהל: "תרימו את האגרופים באויר תל אביב - אני מתכוון כולם!" ופוצח בסשן בס ותופים שכל אחד מהמתופפים הישראלים היה יכול לעשות.

KORN 5 (צילום: נועה מגר)
KORN על הבמה | צילום: נועה מגר

19:45 - הלהקה כבר מופיעה בשירה החמישי ברצף ולא עצרו אפילו להגיד שלום או לברך את הקהל הישראלי.

19:30 השיר השני של KORN הוא השיר הפותח של האלבום החדש. השיר פחות מזכיר את החומרים הישנים והמקפיצים שלהם ונשמע יותר כמו סוג של בן כלאיים בן Korn ל-Tool. מיד אחריו מופיעה הלהקה עם השיר "Falling away from me"

19:20 די מהר מתברר שג׳ונתן דיוויס השאיר בבית את הסטנד של מיקרופון שלו, סימן הזיהוי שלו בשנים באחרונות, שנעשה על ידי גייגר, האמן שעיצב את "הנוסע השמיני".

אלמנה שחורה 3 (צילום: שי פרג)
אלי זולטא, אלמנה שחורה | צילום: שי פרג

19:15 - אלמנה שחורה ניגנו את השירים: אלוהים, דם צפדע, קב"ן, הבריחה, אמא. כשהם יורדים מהבמה מתחיל האינטרו של להקת KORN הבמה נצבעת באור אדום  והקהל מתחיל לנהור פנימה. עם סאונד חד כסכין עולים חברי הלהקה ומקפיצים את כל הפארק.

אלמנה שחורה 5 (צילום: שי פרג)
מזכירים כמובן את גלעד שליט. אלמנה שחורה בהופעה | צילום: שי פרג

18:50: באופן מתוקתק עולה לבמה להקת "אלמנה שחורה", הלהקה היחידה בערב הזה ששרה בעברית את כל שיריה המקוריים. את השיר "דם יזע ודמעות" הם מקדישים למען החזרת גלעד שליט הביתה.

18:45: ההופעה של סולפליי לפני סיום - עכשיו נפתח שיר עם אינטרו של כלי הנגינה דיג', ומקס קאבאלרה פונה לקהל: "שלום ישראל!" וממשיך עם הספירה המפורסמת שלו: און דוס, און דוס טרס".

להקת סולפליי (צילום: נועה מגר)
להקת סולפליי | צילום: נועה מגר

סולפליי ביצעו בין היתר שלושה שירים של "ספולטורה", להקת האם של קאבלרה: "ריפיוז ריזיסט", בו צרח על הקהל "אופן סירקיל פיט רייט נאו". השיר אחריו "טריטורי" שהקליפ שלו צולם כאן בישראל. השיר השלישי הוא רוטס בלאדי רוטס", לפניו הוא פונה לקהל ואומר "אתם מוכנים ל"קורן"? מה עם פאקינג אוזי אוסבורן? שירו איתי!".

אחר כך מבצעים סולפליי את השיר "עין תחת עין" ואז הוא צועק "יו איזראל פוט יורהנדס אין די אייר, ושרים יחד "אולה אלה אולה אולה סולפליי סולפליי".

להקת סולפליי (צילום: נועה מגר)
סולפליי על הבמה | צילום: נועה מגר

18:25 - להקת "סולפליי" עם הסולן האגדי מקס קאבלרה מלהקת "ספולטורה" פתחו את הופעתם עם "בורן פייר וור הייט". "סולפליי" הביאו דגל ברזיל קטן שמלווה אותם בכל ההופעות ללא רקע. הגיטריסט בקפיצות קפוארה משוגעות, משתוללים על הבמה.

הקהל בפארק מתמלא באיטיות בסוף ההופע יש בפארק כחמשת אלפים איש וכבר מתחילים להכין את הבמה ל"קורן".

טל פרידמן והקריות 3 (צילום: שי פרג)
טל פרידמן והקריות | צילום: שי פרג

18:00: טל פרידמן והקריות מנגנים את "Killing In The Name" של רייג' אגיינסט דה מאשין ופרידמן צורח: "אני ליאור נרקיס מוצץ הזרגים!!".

17:55: בצפר סיימו את הופעתם על הבמה המרכזית וכעת מופיעים על הבמה הקטנה טל פרידמן ולהקת הקריות. פתחו עם קאבר ללד זפלין ואחרי כן שיר חדש בעברית.

אביטל תמיר מבצפר (צילום: נועה מגר)
אביטל תמיר, סולן "בצפר" האגדי | צילום: נועה מגר

17:45 - בינתיים ניגנו בצפר את השירים "גו אנדר", "נוור ווייק אפ" - מערים עוד יותר את הקהל המשולהב. כל תחילת ההופעה פונים חלקהל באנגלית. הלהיט "פאקינג רוקנ'רול", ושיר בשם "בקסטייג' בלוז" מהאלבום החדש שלהם בחשיפה ראשונה.

אחריו ניגנו אביטל תמיר וחבריו את להיט ההופעות "דום'ז דיי" שכל הקהל כבר מכיר מהופעות ויופיע גם הוא באלבומם הבא. וסגרו את ההופעה עם "יור אונלי גוד". לסיכום בית ספר פותחים את הבמה המרכזית - ופתוחים לפסטיבל את הראש. כבוד.

להקת בצפר (צילום: נועה מגר)
להקת בצפר בהופעה | צילום: נועה מגר

עדכון 17:20: פסטיבל "אוזפסט" נפתח עם הופעה של להקת "בצפר" בשיר חדש על הבמה המרכזית. בגבעת המופעים בפארק הירקון נמצאים כעת כ-2500 איש מתוך כעשרת אלפים שצפויים להגיע לשם הערב.

עדכון 17:00: להקת "Behind The Sun" מופיעה על הבמה הקטנה שליד הבמה הגדולה בפארק ופותחת רשמית את פסטיבל "אוזפסט ישראל 2010" בהופעה קצרה.

הבמה המרכזית גדולה מאוד מזכירה במימדיה פסטיבלים אירופאיים גדולים. גם הקהל שהגיע דומה יותר לקהל האירופי, נחלק לצעירים משולהבים ומבוגרים, כשהגילן הממוצע עומד על 20 פלוס.

בניגוד להופעות פארק קודמות בארץ, מורגש הערב בחסרונם של מסכי ענק לנוחות הקהל שעומד רחוק ממהבמה, כפי שנהוג בהופעות גדולות מהסוג הזה.

ראיונות מקדימים ומסיבת העיתונאים

אוזי אוסבורן ואשתו שרון נתנו ראיון מיוחד לחדשות ערוץ 2 וגם קיימו מסיבת עיתונאים רוויית הומור ועקיצות.

הגיטריסט של אוזי, גאס ג'י אמר בראיון מיוחד: "אני חצי ממנו בגיל ואני אומר לך שלאף אחד אין את האנרגיות שלו, אף אחד לא יכול להתחרות בו, זה קשה. ראיתי הרבה להקות צעירות, אבל את הרוח שיש לאיש הזה לא מלמדים בשום מקום. פשוט יש לו את זה, בדרכו המיוחדת".

שלומי ברכה כתב על אוזי: "בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת האופל, ועל האופל הפקיד את נביא השכול אוזי אוסבורן"

>> לביקורת מסכמת על האוזפסט

Falling away from me