אוזי אוסבורן מרים ידיים (צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL)
שר האופל. אוזי אוסבורן | צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL

בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת האופל, ועל האופל הפקיד את נביא השכול אוזי אוסבורן -  ילד עני מברמינגהם שפרץ לכיתות ומכולות, נתפש, נשלח למאסר, יצא, ניסה להכנס לעולם הרוק, אך נכשל פעם אחר פעם עד שהמתופף של בלאק סאבאת', ביל וורד, הביא אותו להרכב, למרות התנגדותו של הגיטריסט טומי איומי, שהכיר אותו ואת מעלליו עוד מימי בית ספר.

הפריצה הגדלה עם "בלאק סאבאת'"

ב-69' הוציאו "בלאק" תקליט שהפך להיות לעמוד התווך של ההבי מטאל והתעסק במגיה שחורה ובנושאים אפלים ויצר צליל חדש וייחודי. השירה של אוזי הייתה אוונגרדית ואחרת לאותה תקופה. האלבום זכה להצלחה והביא את "הבלאק" לתודעת העולם. אני זוכר איך בשנות השבעים בישראל "Paranoid" שלהם העיף לנו את הראש כשכל להקות הקאברים של התקופה ניגנו אותו במסיבות בבתי הספר ובמועדונים השונים.

הסמים, האלכוהול וקריירת הסולו

אוזי אוסבורן מיקרופון (צילום: Bryan Bedder, GettyImages IL)
ניסה במשך שנים טריפים של LSD כדי לראות מה יקרה לו. אוזי אוסבורן | צילום: Bryan Bedder, GettyImages IL

עם ההצלחה  של "בלאק" הגיעו הסמים והאלכוהול וחברי הלהקה במקום לעשות מוזיקה, עשו סמים ושתו גלונים של אלכוהול. כדי לצאת מהמצב התקוע הוחלט לפטר את אוזי. הם הביאו במקומו את הזמר רוני ג'יימס דיו ואחר כך גם את איאן גילן ורוב הלפורד, אך ההצלחה כבר לא הגיעה. אוזי הסתגר בחדר בבית מלון עם כמות אדירה של סמים ואלכוהול ומסטל את עצמו (הוא גם ניסה במשך שנה טריפים של LSD כדי לראות מה יקרה לו).

ב-1980, פצח אוזי בקריירת סולו והוציא תקליט שנקרא "Blizzard of ozz" וזכה להצלחה גדולה עם השיר crazy train. לאחר כמה חודשים הוציא עוד תקליט וזכה שוב להצלחה. הוא צרף אליו את הגיטריסט האגדי רנדי רודס שניגן נאו מטאל קלאסי (סולמות מטאל קלאסים בדיסטורשן) ונפטר אחרי התקליט השני.

ב-82' התחתן אוזי עם שרון ארדן שעזרה לו להיגמל מסמים ואלכוהול הוציא עוד תקליט שנקרא speak of the devil שכלל קטעים שהוקלטו עם בלק סאבאת'. גם אלבומו הרביעי Bark at the Moon הצליח אך אוזי היה צריך להתמודד עם תדמית שנבנתה סביבו על התעללות לכאורה בחיות, כמו ההופעה המפורסמת בה אוזי ערף בפיו את ראשו של עטלף שנזרק לבמה, הוא גם הואשם כי שירו suicide solution עודד נער להתאבד אך יצא זכאי בבית המשפט.

אוזי אוסבורן, ג'יימס הטפילד (צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL)
טיפח את מטאליקה. אוזי אוסבורן עם ג'יימס הטפילד | צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL

אייקון משפיע

בשנת 1991 החליט אוזי לפרוש מהבמה והודיע על סיבוב פרידה שנקרא "tours no more", אבל הוא חזר כבר ב-95' עם אלבום שנקרא Ozzmosis ושנה אחר כך ייסד עם אשתו פסטיבל שנקרא Ozzfest, שהפך לפסטיבל מטאל מצליח ומשפיע עד היום וביחד עם תוכנית הריאליטי שלו ב- MTV שמר עליו כאייקון משפיע.

במשך העשור האחרון עברו בלהקתו דמויות מפתח בסצנת המטאל העולמית כמו הגיטריסט זק ווילד, מייק בורדין המתופף של "פיית נו מור", ג'רי קאנטרל מ"אליס אין צ'יינס" ורוברט טרוחיו הבסיסט של "מטאליקה" (את "מטאליקה" אוזי טיפח כשלקח אותם בזמנו לחמם אותו). אוזי אוסבורן, נביא השכול בעל שיני הזאב, ממציא ומשפיע בעולם המטאל, מגיע לארץ בגיל 61 פארק הירקון. לא להחמיץ, אני שם. שלומי ברכה.

>> רשימת הדרישות והשירים של אוזי אוסבורן; זכו בכרטיסים לאוזפסט