צופה בפורנו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
צופות, ברור שצופות. רק לא מדברות על זה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

פורנו. מליון וחצי קישורים בגוגל למילה העברית, כמעט שני מיליארד לזו שבאנגלית, ובכל זאת המחוברת שירלי ברנר "מזועזעת" כשהיא מגלה שבעלה צופה בסרטי הז'אנר. בהכנת כתבה זו גיליתי שאני חי בבועה, שבה נדמה לי שלא אמור להיות לנשים כל קושי להודות שהן צופות בפורנו. כמובן שטעיתי. רובן לא מודות בזה. וגם אלה שמודות בזה – לא מוכנות להיחשף.

האם המצב היה דומה אם הייתי מחפש גברים למטרה דומה? כנראה שלא. כי הרי כולם יודעים שאין כמעט גבר שלא צופה בפורנו. למעשה, בסקר הגברים הגדול שערכנו כאן לאחרונה גילינו ש-80 אחוז מהגברים בישראל מודים שהם רואים פורנו, ו-30 אחוז רואים פורנו כמעט כל יום. אצל נשים המצב לא מאוד שונה. מסקרים שנערכו בעולם עולה ש-66 עד 76 אחוז מהנשים צופות בפורנו גם הן בתדירות כזאת או אחרת. אז אם המספרים לא משקרים, והנשים אכן צופות, אז למה כולנו גרים בבועת הפורנו הגברית?

שלוש הנשים שכן הסכימו לדבר כאן, בחרו לעשות זאת בעילום שם ויש סיבות לא מבוטלות לכך. הן צופות בפורנו ונהנות ממנו, אבל העולם שבו הן חיות אינו מאפשר להן, לדבריהן, את המרחב הדרוש כדי להיחשף בפומבי. כמובן שמדובר בשלוש נשים בלבד, ולא נערך כאן משאל מקיף, אבל התחושות, כך נדמה, מייצגות בכל זאת משהו.

א' מתל אביב עובדת במשרד פרסום קטן והשבוע כמעט נחשפה שם ב"מערומיה", כשהציצה בסרטון שקיבלה במייל. "ההסתתרות היא חלק מהריגוש אצלי", היא מסבירה. "הפחד הזה, כמו להתנשק עם החבר בבית של הורים כשאת בת 16. אי אפשר להתכחש לזה שיש בפורנו גם צד מלוכלך, ואני עוד מאוד עדינה, הסרטים שאני רואה הם רומנטיים כאלה, מצולמים בפול HD בדירות שטופות שמש, על חוף הים... הזוג לובש לבן, הם מתנשקים, מתמזמזים, ממש עושים אהבה. כשאני צופה בזה, אני יכולה לדמיין את עצמי בסיטואציה, אתה מבין? הרבה יותר קל לי להיכנס לעניין".

אז למה זה מלוכלך?
"כי התדמית הכללית היא כזו, ויש הרבה בתוך המכלול שנקרא פורנו שמצדיק את זה. התעללויות קשות, ניצול נשים מחפיר. מצד שני, אני לא חושבת שבזה שאני צורכת פורנו מסוג אחד, אני מצדיקה גם את הסוגים האחרים. יש היצע עצום וכל אחד יכול לבחור מה שמתאים לו. לפעמים לצערי אלו סטיות של אנשים, שפשוט חבל שהן קיימות".

אנשים שקרובים אלייך יודעים שאת צופה בפורנו?
"לא כולם, אבל יש כמה שכן. זה לא בדיוק משהו שאנחנו מדברות עליו ב'שיחת בנות'. פעם הנושא עלה כשישבתי עם חברים, ואחרי שנפל האסימון והבנו שהשד הזה מוכר לכולם, הייתה הקלה נהדרת והרבה צחוקים".

ואת בני זוגך שיתפת בתחביב?
"היו שניים שהציעו לי לצפות יחד והסכמתי, אבל לי לוקח זמן להציע. רק עם החבר הכי רציני שלי ההצעה באה ממני, אחרי שנה של זוגיות, וזה עשה לקשר שלנו רק טוב. אני חושבת שבזוגיות אמיתית, אם אחד מבני הזוג אוהב פורנו ונדלק מזה, הצלע השנייה צריכה לפחות להראות נכונות ולנסות. ואני מתכוונת לשני המינים כמובן".

עושים סקס (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לפי אחת המרואיינות שלנו, יש דבר כזה פורנו רומנטי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אם אצל א' זהו הריגוש שבהסתרה, מ' דווקא הייתה שמחה לקצת יותר פתיחות חברתית בנושא. "לצערי אני ממש מתביישת בזה. ברמה שאפילו לא נעים לי מעצמי אחרי שאני צופה. בחיים לא אעלה את זה כנושא שיחה או משהו כזה ובחיים גם לא שיתפתי בכך בן זוג כלשהו, מה שבאמת הביא לסיטואציות לא נעימות ולפגיעה באמון".

אבל את יודעת שכולם רואים.
"נכון, אבל לא כולם אומרים, אחרת זה היה הנושא הכי מדובר בפינות הקפה, לא? צפייה בפורנו היא עדיין משהו שאדם שומר לעצמו, אבל אצלי אני מרגישה שזה הופך לפעמים למין סוד אפל כזה. בגלל זה גם הסכמתי לדבר איתך. נראה מה יהיה".

מה היית רוצה שיהיה?
"אולי איזה תקרת זכוכית תישבר אצלי, אני יודעת?"

מי שיכולה, אולי, לסייע למ' בשבירת תקרת הזכוכית היא ד', נשואה ואמא לשניים מאזור המרכז, שדווקא הייתה מוכנה בתחילה להיחשף בשמה, אולם נכנעה לבסוף ללחצים משפחתיים. ד' מגדירה את עצמה "מכורה" ומנסה אפילו להמעיט בכמויות הצפייה. "מאז ומעולם יש לי תיאבון מיני גדול", היא אומרת. "גיליתי את הפורנו בגיל צעיר, בתקופה שעוד היו צופים בו בקלטות וידיאו. אחי הגדול היה מגניב את הקלטות הביתה ואני מצאתי את המחבוא שלו ונתפסתי לזה כבר בצפייה הראשונה. ממש 'אהבה' ממבט אשון".

את צופה בכל סוגי הפורנו?
"בגדול כן, בכל סוגי הפורנו הקונבנציונאלי. יש אתרים שמתעדכנים בסרטונים חדשים כל יום ואני יכולה פשוט לרוץ על גבי האתר ולהיכנס לסרטון שנראה לי מסקרן. הסוג החביב עליי הוא החובבים, מה שנקרא קלטות 'ביתיות', כי שם זה הרבה פעמים נראה ממש אמיתי, כאילו שבני הזוג באמת צילמו את עצמם והעלו לרשת. אני אוהבת שאיכות הסרטונים האלה היא בדרך כלל נמוכה יותר, והם נראים כמו וידיאו ביתי. יש בהם הרבה פחות רעש וצלצולים, כמו למשל כל מיני גניחות תיאטרליות ומיותרות. בקיצור, הם נראים יותר כמו הדבר האמיתי".

צילמת את עצמך פעם עושה סקס?
"כן, יותר מפעם אחת, אבל רק לצרכים פרטיים. אגב, באופן אישי הרבה פחות מדליק אותי לראות עם בן הזוג שלי סרטון שבו צילמנו את עצמנו. דווקא תחושת הזרות כלפי אלו שמופיעים בסרטונים היא משהו שעושה לי את זה. אני יודעת שזה ישמע בנאלי, אבל מדהים אותי כל פעם מחדש איך כולם עושים בדיוק אותו דבר בכל העולם, וזה עדיין לא משעמם. אני מרגישה כאילו הם צופים בי בזמן שאני צופה בהם, וזה כיף".

בעוד שלגברים קל יותר לא להסתיר את חיבתם לפורנו, אולי כי הוא מיועד עדיין ברובו בשבילם ולא בשבילן, לנשים איתן שוחחתי יש בעיה בדיוק במקום הזה. "חסרים לי גברים שנראים טוב", אומרת א'. "יש חתיכים, אבל אני חושבת שכמו שיש כוכבות פורנו, צריכים להיות גם כוכבים, ושלא יראו כמו השמן ההוא מהאייטיז, איך קוראים לו?"

רון ג'רמי.
"בדיוק. לפעמים נראה שהבחינה היחידה בליהוק לתפקיד הגבר בפורנו היא גודל איבר המין, שבדרך כלל הוא גדול בהרבה מהממוצע. זה פוגע באמינות ולדעתי גם לא נראה טוב. תביאו לי גברים רזים וממוצעים, כמו אלה שאני אוהבת לשכב איתם, ותפסיקו עם כל התיאטרליות המוגזמת והקלוז-אפים המפלצתיים. יש גברים שזה באמת מה שמדליק אותם? מה, הם לא מקנאים?"

אם יש משהו שמשותף לשלוש הנשים, ואולי גם לכלל צופי הפורנו ברחבי הגלובוס, זוהי המשיכה לאסור. הנגיעה הרגעית בתחום שנחשב עדיין "אפל" ונעשה במחשכים. "לרוב הנשים שאני פוגשת די קשה עם זה שבן הזוג צופה בפורנו", אומרת הסקסולוגית והיועצת הזוגית אורית ארמן. "באופן כללי אני כמעט ולא נתקלת בנשים שמודות בפה מלא שהן צופות בפורנו, מה גם שהפורנו הקלאסי לא מדבר בכלל למיניות האישה, אלא מיועד לגברים בלבד".

למה כל כך קשה לנשים לקבל את הצפייה הגברית בפורנו?
"משום שרובן מתרגמות את זה לחוסר משיכה כלפיהן, מה שכמובן אינו נכון ומבוסס בעיקר על הבניות חברתיות שגויות, שלצערי נשים גם מאששות אחת לשנייה בשיחות ביניהן. כמטפלת, זהו אחד הדברים שהכי קשה להתמודד איתם. זה דומה לאישה שחווה, נניח, נפילה של איבר המין אצל בן זוגה במהלך קיום היחסים. במקום לנסות לפתור את הבעיה הזו יחד, בעזרת גיוון ושינוי, רוב הנשים מתכווצות ומרגישות אשמות ודחויות. ברוב המקרים לא יעזור שהגבר יגיד דברים כמו 'זה ממש לא קשור אלייך', או 'בואי נצפה בזה ביחד'. לנשים פשוט קשה לקבל פורנו. זה משהו שהשתרש לאורך שנים ודי התקבע".

צופה בפורנו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
טיפ של סקסולוגית: תראו פורנו ביחד ותרוויחו. לא תקשיבו לה? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

את ממליצה על פורנו לזוגות שמטופלים אצלך?
"בוודאי, זהי דרך מצוינת לגוון את יחסי המין ולעורר בהם עניין, אבל רק ממקום של שיתוף ואף פעם לא בדרך של כפייה. רק אם זה עושה טוב לשני הצדדים ונעשה בהסכמה מלאה. אם אחד הצדדים מרגיש שהוא עושה ויתור גדול מדי, עדיף לא לגשת לשם בכלל".

נשים מדברות אחת עם השנייה על פורנו?
"במסיבות רווקות שאני מנחה הנושא עולה מדי פעם, אבל לרוב בהקשר של הפורנו שבו צופה בן הזוג. מה שכן, יש הבדלים גדולים בין הפורנו האהוב על גברים, שהוא טכני וצעקני יותר ודמות האישה מוצגת בו בצורה לא הכי מכבדת, לבין הפורנו הרומנטי, שאהוב יותר על נשים. אין מה לעשות, אצל האישה הכול מתחבר בסופו של דבר לרגש, וכדי ליהנות היא צריכה משהו שהוא מעבר לסתם אינסטלציה".

רצינו לסיים עם בדיחה כלשהי על אינסטלטור רגיש אבל אז הייתם אומרים שאנחנו שטחיים מדי אז נסיים עם התובנה של א', שקוראת לכל הזוגות המהססים אי-שם ללחוץ על פליי, ואם אפשר אז ביחד: "זה ממש לא בגידה או משהו בסדר גודל כזה", משכנעת א'. "להיפך, הצפייה יחד משדרגת את הזוגיות. מניסיון".

>> הכוכבות המפתיעות של הפורנו