אתה מכיר כבר את הדילמה: מצד אחד אתה רוצה לשמור על כושר ולפתח לעצמך גוף שרירי ומעוצב. מצד שני באמת שאין לך זמן או סבלנות ללכת להרים משקולות בחדר כושר. אז מה עושים? מתוסכלים יצאנו לבדוק מהן האלטרנטיבות שלנו. פסלנו מראש ריצה או הליכה באוויר הפתוח (קר בחורף, חם בקיץ); התחמקנו מכיפופי פילאטיס (נשי מדי); ועזבנו בצד את האירובי לסוגיו (משעמם מדי). המשכנו לחקור וגילינו חמש שיטות מרעננות וחלקן אף חדשות יחסית בשוק הישראלי, שיכולות להוות תחליף ראוי לחדר הכושר הבנאלי.

אקרו יוגה

אקרו יוגה
מקווים שאין לך בעיה עם מגע צמוד כל כך. אקרו יוגה | צילום: אקרויוגה

לא יכולנו להתחמק מהשיטה הפופולרית לעיצוב וחיזוק בגוף, אבל בחרנו בנגזרת חדשה ומעניינת: האקרו יוגה, שמשלבת יוגה, מסאז' תאילנדי ופירמידות אנושיות. איך זה קורה? כל אימון נפתח בתרגול יוגה בזוגות, עם מגוון תרגילים של עמידות ידיים, ומשם ממשיכים לאקרובלאנס - פירמידות אנושיות. האימון מסתיים ב-Terapeutic flying, שבו אחד מקבל מתיחות הארכות ומסאז' בזמן שהוא תלוי הפוך על רגלי השני.

כדאי לדעת: מפתח השיטה, אבנר הוכפלד, הוא – בין השאר – בוגר האקדמיה לקרקס "Circomedia" שבאנגליה. הוא התמחה באקרו בלאנס והיה תלמידו של פיטר ואן ואלקנהוף מהולנד, מגדולי האקרובטים באירופה.
אורך האימון: שעתיים-שעתיים וחצי.
תדירות מומלצת: 2-3 פעמים בשבוע.
למי לא מתאים: למי שתנוחות הפוכות אסורות להם, ולמי שאינו רוצה מגע עם אנשים אחרים בזמן שהוא מזיע.
מחיר: 70 שקלים לאימון.
היכן מתבצע: במקומות שונים בתל אביב.

הרטט האירופאי

ממבט מקרוב שיטת ה-Vibrogym נראית נשית משהו, אבל השמועות אומרות כי יותר ויותר גברים מאמצים את השיטה הזו, אז לפחות תנסה. מדובר במכשירים המייצרים רטט עולה ויורד, ובכך הם מייצרים כוח התנגדות המפעיל 95 אחוז מתאי השרירים, לעומת כ-35 אחוז בפעולת כוח רגילה. השיטה משמשת את נאס"א, נבחרות כדורגל ומרכזי ספורט בעולם, והיא יכולה לשמש לחיזוק או העלאת מסת שריר.

כדאי לדעת: בנוסף לחיזוק הגוף השיטה יכולה לעזור לטיפול בתסמינים רפואיים כמו כולסטרול גבוה, בעיות יציבה, עקמת וכאבי גב תחתון.
אורך האימון: 20-30 דקות.
תדירות מומלצת: אחת ליומיים.
למי לא מתאים: לגברים שמאמינים שחייבים לעבוד קשה.
מחיר: 45-60 שקלים לאימון.
היכן מתבצע: בסניפי רשת Vibrolife

Core Conditioning

השיטה כוללת מאות תרגילים מסוגים שונים העובדים על פלג הגוף התחתון, המרכזי והעליון, תוך שימוש בשרירים עמוקים המייצבים את השלד. כל זאת במטרה לעזור בשיפור היציבה, התנועה, הגמישות, הכוח וסיבולת שריר. בנוסף, שיטה זו אמורה להפחית מתח וכאבים ולתרום למראה האסטטי, כמובן. התרגילים נעשים ברצף במקום בסטים ולכן היא אמורה לדמות את התנועות היומיומיות בחיים פעילים.

כדאי לדעת: השיטה נבנתה ועוצבה על ידי תמי קיס, מנהלת מקצועית ברשת מועדוני הכושר Great Shape. השיטה מועברת ברשת מועדוני הכושר Great Shape במסגרת שיעורי הסטודיו המוצעים למנויי הרשת.
אורך האימון: שעה.
תדירות מומלצת: 2-3 פעמים בשבוע.
למי לא מתאים: לפצועי גב ולבני 75 ומעלה לא מאומנים.
מחיר: 280 שקלים לחודש.
היכן מתבצע: בסניפי Great Shape.

בולדרינג

אין תמונה
תתחילו ככה...

טיפוס על קירות היא שיטה ותיקה, אבל החלטנו להכניס אותה כי היא אחת הטובות והמאתגרות שאנחנו מכירים. שימו לב שאנחנו מדברים על הטיפוס שלא כולל חבלים ורתמות; אנחנו מדברים על בולדרינג, טיפוס על קיר הבנוי כמקשה של גושי סלעים גדולים, לגובה של כ-4.5 מטר. הטיפוס, חשוב לציין, נעשה ללא כל תמיכה. נופלים? הישר למזרן שעל הרצפה, אל דאגה. הדגש בשיטה זו הוא הכוח והטכניקה, ולא להגיע למרחקים ארוכים. השיטה פעילה כמה שנים בישראל, אך באחרונה זוכה לתנופה משמעותית הן של מטפסים חובבים והן של מקום חדש שנפתח בחיפה.

כדאי לדעת: השיטה אינה עובדת על סיבולת-לב ריאה או רגליים וישבן.
אורך האימון: תלוי בכם.
תדירות מומלצת: 3 פעמים בשבוע.
למי לא מתאים: לכל מי שסובל מנקעים חוזרים או בעיות בעמוד השדרה והגב.
מחיר: 39-49 שקלים חד פעמי, 210-215 שקלים למנוי חודשי.
היכן מתבצע: בולדר בחיפה או פרפורמנס רוק בתל אביב.

טיפוס צוקים
ואם תהיו מספיק מטורפים, תסיימו ככה | צילום: istockphoto

Active Core

השיטה של חברת Outfit עושה שימוש בתרגילים העובדים על סיבולת לב-ריאה יחד עם כוח ומאמץ, על מנת לנצל את הגוף בצורה מקסימלית, תוך מתן דגש על שרירי הליבה של הגוף. ועכשיו בעברית: התרגילים האלה מנצלים כל חלק בגוף. עושים אותם בקבוצות קטנות (עד שישה אנשים), כאשר אחרי כל שלושה תרגילים עוברים לתרגיל אירובי. התרגילים יכולים להיות קפיצות חבל, הקפות מגרש, ספרינטים בצד עבודה עם אביזרים דוגמת גומיות, ו-TRX.

כדאי לדעת: האימון יכול להתבצע גם באופן אישי.
אורך האימון: שעה.
תדירות מומלצת: 2-3 פעמים בשבוע.
למי לא מתאים: מי שאינו יכול לבצע פעילות גופנית בכלל.
מחיר: 320 שקלים לחודש ל-2 אימונים קבוצתיים בשבוע.
היכן מתבצע: במקומות שונים בארץ.

>> פעם שמנים, היום שרירנים: איך הם עשו את זה?