makoland

חיה קטנה ומטריפה: החיות הכי קטנות וחמודות בעולם

קצת מוזרות, לפעמים חמודות, לפעמים מגעילות אבל תמיד ממש ממש קטנות: אספנו בשבילכם את החיות הכי קטנות בעולם. לראות ולעשות "אוווווו"

איליה ברבנר | מקולנד | פורסם 09/06/11 15:27:42

כולנו אוהבים חיות, טוב... כמעט כולנו, ואין כמו כדור פרווה קטן עם ארבע רגליים כדי להמיס לנו את הלב. בדקנו בשבילכם מי הן החיות הקטנות ביותר בעולם, וחזרנו עם תשובות שהן לפעמים מוזרות, לפעמים חמודות, לפעמים מגעילות אבל תמיד ממש ממש קטנות.

החיה הקטנה בעולם

קודם כל, כדי לקבוע מהי החיה הקטנה ביותר בעולם, עלינו לקבוע מהי 'חיה'. האמבה, היא היצור החי הקטן ביותר בעולם, היא מורכבת מתא אחד וקטנה יותר מחיידק, אך היא לא ממש נופלת להגדרה המדעית של "בעלי חיים". תואר החיה הקטנה ביותר בעולם לא הולך לגור כלבים חמדמד או ציפור קטנטנה, אלה לזבוב ה'מגפרמה קריבאה', הרבה פחות חמוד... ועוד פחות חמודה העובדה שהזבוב הקטן בעולם ניזון מביצים של חרקים אחרים. הזבוב הזעיר הזה מגיע לגודל של בין 0.10 ל-0.17 מילימטר, מה שאומר שאין סיכוי גדול שתראו אותו בלי אמצעים מיוחדים, ובעצם אנחנו לא בטוחים שאתם ממש רוצים לראות אותו בכלל.

אין תמונה יונק קטן וחמוד. אז מה אם זה עטלף?

היונק הקטן בעולם

אם חשבתם שלפחות מחלקת היונקים תספק לכם יצור פרוותי קטנטן וממיס ללבות, כנראה ששוב טעיתם, כי היונק הקטן ביותר בעולם הוא עטלף. עטלפי הדבורה המצויים בתאילנד שוקלים פחות מ-2 גרם ואורכם עומד על כ-30 מילימטרים, לא הרבה יותר מדבורה אמיתית. העטלפים המזעריים אוכלים בעיקר חרקים ועכבישים. כשהעטלף הקטן פורס את כנפיו הן יכולות להגיע לרוחב של 5 סנטימטר, והוא נחשב ליונק הקטן ביותר בעולם על פי גודל, אבל אם אנחנו נכנסים לענייני משקל, העטלף כנראה מאבד את התואר

היונק הקל בעולם

בקרב צמוד צמוד עם העטלף אנחנו מקבלים את החדף. החיה הקטנה הזו דומה אולי לעכבר, אך למעשה היא משתייכת למשפחה אחרת לגמרי, העכברים הם מכרסמים בעוד החדפים הם אוכלי חרקים. החדף כשמו הוא – חד-אף, בעל אף מחודד, והמין הקטן ביותר שלו הוא החדף האטרוסקי הפיגמאי, שמגיע לגודל של בין 36 ל-53 מילימטרים ושוקל בין 1.2 ל-2.7 גרם. החדף חי באזורים רבים, מאירופה ועד אפריקה וסין וניתן למצוא אותו גם בארץ, אם תחפשו מספיק טוב. הוא פעיל במשך היום והלילה וחי בסבכי צמחים ובגלל חילוף החומרים המהיר שלו הוא צריך לאכול הרבה. ממש הרבה: כמות הגבוהה ממשקל הגוף שלו מדי יום.

קוליברי קטן ומהיר

הציפור הכי קטנה בעולם

חמישה ס"מ אורך. 1.5 גרם. 80 נפנופים בשנייה. עד 160 פעימות לב בשנייה. אלו התכונות שעושות את הקוליברי הזעיר המצוי לציפור הקטנה ביותר החיה כיום על פני כדור הארץ כיום. הקוליבריים ידועים בעולם בשל יכולת תעופה מרשימה, או יותר נכון, יכולת רפרוף כנפיים מרשימה. בזכות מבנה כנפיים ייחודי הם מסוגלים לנפנף בכנפיים בקצב של 80 נפנופים בשנייה - לעין האנושית אין יכולת ההפרדה לצפות במחזה זה ולכן צפייה בקוליבריים מרפרפים לא פעם מכבידה על העיניים והופכת את מחזה המעוף שלהם למעין כתם מטושטש.

אין תמונה תיזהרו, הוא יחנוק לכם את האצבע

הנחש הקטן בעולם

עם הנחש הבא כדאי לכם להיזהר, לא כי הוא ארסי במיוחד או בעל יכולות חנק מרשימות (במקרה הטוב הוא יכול לנסות לחנוק בובת ברבי), אלה כי ממש בקלות אתם יכולים לבלבל אותו עם לאטרייה או צמיד דק. נחש הלפטוטיפלופס קרלי משתרע לאורך של כ-10 סנטימטרים בלבד ורוחבו לא גדול מזה של קיסם שיניים. הנחש הזעיר התגלה לא מזמן, בשנת 2006 ליתר דיוק, על ידי חוקרים באי ברבדוס שבאיים הקריביים, והוא קצר בחצי סנטימטר מהנחש שנחשיב לקטן בעולם לפניו. אכן הבדל מרשים.

אין תמונה צ'יוואווה נגד פחית. מי ינצח?

הכלב הקטן ביותר

את פרט הטריוויה הזה יש סיכוי לא קטן שאתם כבר יודעים, הכלב הקטן ביותר בעולם הוא הצ'יוואווה. מה שיכול להיות שאתם לא יודעים הוא שזן הכלבים הזה התגלה במקסיקו בשנת 1850 במחוז צ'יוואווה, שעל שמו, כמו שניחשתם גם נקרא הכלב. הכלב הזעיר 'מתנשא' לגובה של בין 15 ל-23 סנטימטרים ושוקל פחות מ-2 קילוגרם. את שיא גינס לכלב הכי קטן מחזיק כלבלב בשם דוקי ממסצ'וסטס שמגיע לגובה של 12.4 סנטימטרים בלבד.

ה'נמר' הקטן בעולם

אין תמונה סוג של חתול

טוב, זהו לא בדיוק נמר, אך כדי לא להיכנס לסיבוכים של זנים, נאמר כי זהו הזן הקטן ביותר במשפחת החתוליים ושמו הוא חתול הקודקוד, ה'נמרים' הקטנים אלו הם נדירים מאוד וחיים רק ברצועה צרה בדרום אמריקה, ובאזורים מסוימים של צ'ילה וארגנטינה. גובה שול הקודקוד הוא 25 סנטימטרים ומשקלו נע בין 2 ל-2.5 קילוגרמים, צבעו צהוב-חום ופרוותו מכוסה כתמים כהים, מה שהופך את הטורף הדי אכזרי הזה לבעל חיים יפה ואפילו די חמוד.

אין תמונה חתול ממש קטן

החתול הקטן ביותר

ממשפחת החתוליים, היישר אל החתול הרגיל. שיא גינס אשר נרשם בשנת 2004 לחתול הקטן בעולם שייך ליצור קטנטן ומתוק בשם מר פיבלס, האדון הפרוותי בן השנתיים שוקל בערך קילוגרם אחד ומגיע לגובה של 15 סנטימטרים, מה שמכניס אותו די בנוחות לכוס פלסטיק ממוצעת. גודלו המזערי של מר פיבלס נגרם כתוצאה מפגם מולד, ואחרי שעבר את גיל הגדילה המרבי של חתולים די בטוח שהוא לא יגדל מעבר למימדיו הנוכחיים, וכנראה יישאר הדבר הכי חמוד על הפלנטה.

>> הכירו את זאק – זברת התחרויות המקפץ

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן