תהליך תכנון של בית כולל הרבה מעבר לתוכניות חשמל, אינסטלציה ובחירת ספה או וילונות. בדובר בתהליך מעמיק ולעתים גם ארוך מאוד, שבו המעצבים והאדריכלים לומדים להכיר לעומק את כל הצרכים וההרגלים של לקוחותיהם, על מנת לתכנן עבורם את הבית הנכון ביותר בשבילם. תהליך התכנון אישי וחשוף וכולל כניסה של המעצבים למטבח, לסלון, לחדר הרחצה, לארון וגם לחדר המיטות של בעלי הבתים.

"אנחנו נכנסים עמוק מאוד לתוך החיים של הלקוחות", מספרת מעצבת הפנים ענבל צלקה. הרגלי הבישול, האירוח, השינה, הרחצה, הטיפוח והפנאי – כולם נשאלים, נבדקים ומדוברים בתהליך העיצוב, החל בנושאים השגרתיים ביותר ועד לפרטים אינטימיים ואישיים מאוד. "אני מתגאה בכך שאני מעצבת את הבית עד הפרט הקטן ביותר, כולל מגירת התחתונים של הלקוחות שלי", מוסיפה מעצבת הפנים גלית אבינועם. מכאן שבמערכת יחסים חשופה כזו בין המעצב ללקוח יכולים לעלות גם נושאים רגישים ואישיים מאוד, והלקוחות מצפים שהמעצבים ישלבו את הדברים בתכנון הבית וימצאו פתרון יצירתי ועיצובי לכל אחד ואחד מהם.

בקשות מוזרות, שואלים על הרגלי החיים, הבישול ואירוח של הלקוחות (צילום: moodboard, Thinkstock)
שואלים על הרגלי החיים, הבישול ואירוח של הלקוחות | צילום: moodboard, Thinkstock

הבקשות הספציפיות הללו נעות כולן על הספקטרום שבין הסטנדרטי להזוי, בין המיוחד למופרך ובין המאתגר לבלתי אפשרי. במקרים מסוימים הבקשה תתקבל ואף ימצאו לה פתרונות יצירתיים ומיוחדים - "אנחנו כאן כדי לממש ללקוחות את כל הפנטזיות שלהם ואפשר למצוא פתרונות מדליקים לכל דבר", מפרטת אבינועם. אך במקרים אחרים תפקידם של המעצבים והאדריכלים כבעלי מקצוע הוא להסביר ללקוחותיהם מדוע הבקשה שלהם אינה פונקציונלית, בעייתית ואף מסוכנת.

אז תשכחו לרגע מקרמיקה, תכנון מטבח והתאמות צבעים, היכנסו לעומק של מערכת היחסים בין המעצב ללקוח וקראו כמה סיפורים אישיים במיוחד, ששיתפו איתנו כמה מעצבות פנים.

בקשות מוזרות, מבקשות מגניבות ועד לדרישות הזויות (צילום: Goodshoot, Thinkstock)
מבקשות מגניבות ועד לדרישות הזויות | צילום: Goodshoot, Thinkstock

בקשות מוזרות, נכנסים עמוק לחיי הלקוחות (צילום: NelleG, Thinkstock)
נכנסים עמוק לחיי הלקוחות | צילום: NelleG, Thinkstock

עוד באתר לעיצוב הבית:

חדר סודי

מעצבת הפנים גלית אבינועם מספרת על זוג לקוחות בעלי שם ממרכז הארץ שביניהם פער גילים משמעותי. "אחרי אחת הפגישות, כשאשתו לא היתה, הוא ניגש אלי עם בקשה דיסקרטית לגבי חדר השינה. בהתחלה חשבתי שמדובר בכספת סודית, אך התברר שהוא מעוניין לתכנן קיר עם זכוכית חד כיוונית, שמאחוריה חדר סודי עם ספסל ישיבה עמוק ונוח, שממנו יוכל לצפות בחדר השינה. הוא לא רצה שאף אחד ידע והיה מוכן להטיס את כל צוות הבנייה מחו"ל, אך אני ניסיתי להניא אותו מזה מחשש לפרטיות שלו. לא היתה כאן בעיה של מקום או של כסף, אבל מדובר במערכת מתח נמוך עם מצלמות וכניסה נפרדת וחששתי שהוא לא יוכל לשמור את זה בסוד. לכן החלטנו למצוא פתרונות יצירתיים אחרים, ביניהם מראה ענקית מעל המיטה".

בקשות מוזרות, לצפות על חדר השינה דרך זכוכית חד כיוונית (צילום: PaulVinten, Thinkstock)
לצפות על חדר השינה דרך זכוכית חד כיוונית | צילום: PaulVinten, Thinkstock

סוכנת חשאית

מעצבת מאזור הדרום מספרת שהתבקשה להצטרף כמעצבת פנים לפרויקט שבו כבר נבחר אדריכל לתכנון הבית. מחשש לתגובת האדריכל לצירוף אשת מקצוע נוספת, ביקשו בעלי הבית לשמור את תפקידה בסוד. "הם חששו שהוא יכעס שהם אינם סומכים עליו לתכנון פנים הבית ושהוא יפגע בהם מבחינה מקצועית בהמשך התהליך", משתפת המעצבת. "בכל הפעמים שבהן ביקרתי איתם באתר ופגשתי אנשי מקצוע הם הבהירו לי שלמשך הביקור אין לי תפקיד. הם הציגו אותי כחברה, שרק באה לראות את הבית ולהביע את דעתה". בסופו של דבר חששותיהם התבררו כמוצדקים, עם התקדמות הפרויקט וגילויו של האדריכל על חלוקת העבודה.

בקשות מוזרות, מה קורה כשהאדריכל לא יודע על מעצבת הפנים (צילום: pojoslaw, Thinkstock)
מה קורה כשהאדריכל לא יודע על מעצבת הפנים | צילום: pojoslaw, Thinkstock

הקרנה פרטית

לקוח שנעזר בשירותיה של מעצבת פנים לשיפוץ דירתו חשש מאוד מחשיפת חללי הפנים לקרינה חיצונית. "הוא הביא איש מקצוע שיבדוק את רמות הקרינה בבית והחליט לבצע בעצמו כל מה שניתן על מנת להגן על הבית מפני הקרינה".  אמנם מדובר בנושא בריאותי ובטיחותי שמעסיק אנשים רבים, אך במקרה זה ננקטו פעולות די קיצוניות לחסימת החלונות הקיימים כלפי חוץ. "הוא טיפל בכל חלונות הבית שפנו לכיוון מסוים, שכללו חלונות בסלון ובחדרי השינה. סגרנו חלק מהחלון בגבס, יצרנו נישות עם בידוד מיוחד, ונוסף לכך הוא קנה מדבקות להדבקה על גבי החלון, שכלפי חוץ יוצרות אפקט מראה". חיוני או מוגזם? תשפטו בעצמכם.

בקשות מוזרות, חסימת החלונות בגלל חשש מקרינה (צילום: robinimages, Thinkstock)
חסימת החלונות בגלל חשש מקרינה | צילום: robinimages, Thinkstock

תלוי מהתקרה

"עם סיום הפרויקט וההשלמות האחרונות של העיצוב, הגעתי לדירה כדי להנחות את השיפוצניק היכן בדיוק לתלות את התמונות, את גופי התאורה וכו'", מספרת מעצבת פנים מנוסה. "על הרצפה היתה מונחת קופסה נוספת שלא זיהיתי. הלקוחות לא היו נוכחים בדירה באותו יום ולכן התקשרתי לבעלת הדירה כדי לשאול אותה מה זה ולאן זה מיועד. היא הסבירה לי שמדובר בערסל מין, שהם רוצים למצוא לו מקום בחדר השינה. השיפוצניק ואני אף פעם לא נתקלנו פיזית בערסל כזה עד אותו רגע. אפילו לא ידענו מאיפה אמורים לתלות אותו ואיך, וכמובן שהסיטואציה הביכה והצחיקה אותנו מאוד".

ערסל מין (צילום: מתוך eBay)
תלייה של ערסל מין בחדר השינה | צילום: מתוך eBay

 שיחת סלון

עיצבתי דירה ברמת אביב עבור זוג שלא יכלו להוריד את הידיים האחד מהשני", מספרת מעצבת פנים על בקשה פחות שגרתית, שקיבלה בפרויקט הראשון שלה. "הם סיפרו שהם מארחים הרבה ומזמינים המון חברים הביתה למסיבות, וביקשו ממני למקם עבורם ג'קוזי בסלון. מעבר לנושא העיצובי, שעליו אפשר להתווכח, במיקום ג'קוזי יש להביא בחשבון את הגודל והמשקל הרב, שאינו מתאים לדירה כזו, ולכן הורדתי אותם מהרעיון. לצערנו, השיפוץ הסתיים בכך שביום בהיר אחד הגבר עזב את הבית והאישה החליפה מנעולים ולא נתנה לאף אחד להיכנס, אפילו לא לקבלן ולבעלי המקצוע".

בקשות מוזרות, ג'קוזי בסלון הדירה-לא אידיאלי (צילום: zveiger alexandre, Thinkstock)
ג'קוזי בסלון הדירה - לא אידיאלי | צילום: zveiger alexandre, Thinkstock