כל כך הרבה כבר נאמר ונכתב על התמכרות לנעליים. "צבע כזה עוד אין לי" או "אין כזה דבר יותר מדי זוגות נעליים" הם משפטים שמוכרים לכולנו, גם במקרה שלמגירת הנעליים שלנו כבר אי אפשר לדחוף אפילו זוג נעלי תינוקות. אז איך מתמודדים עם אוסף נעליים שהולך וגדל, משתנה מעונה לעונה וצריך לתת מענה לכל דיירי הבית? בודקים את הצרכים – כמה זוגות נעליים יש לכם? מה הפרופורציות שלהן? האם מדובר בחלל ציבורי או פרטי? האם אתם מעדיפים אחסון פתוח או סגור? לאחר מכן משווים את הממצאים לרשימת פתרונות האחסון המעולים שמצאנו ובוחרים את הפתרון המתאים ביותר עבור אוסף הנעליים שלכם.

עוד באתר לעיצוב הבית:

מתחבאים מתחת למיטה

כולנו מאחסנים מתחת למיטה. במקרה הטוב מדובר במיטה עם ארגז אחסון מסודר ובמקרה הפחות טוב אלו הרבה קופסאות המפוזרות בחלל הנוצר. את החלל המבוזבז הזה אפשר לארגן בצורה יעילה, נוחה ואפילו זולה, שתתאים בדיוק לארגון ולסידור הנעליים. פלטות עץ קיימות וממוחזרות מגיעות בגודל קבוע פחות או יותר ויכולות להיות משטח מעולה למזרן, שתחתיו מדפים נוחים ומסודרים. אם אתם בכל זאת מעדיפים פתרון בעל מראה מהוקצע יותר, תוכלו להזמין אצל נגר מיטה עם בסיס בעל עיקרון דומה.

אחסון נעליים 01, בסיס למיטה מפלטות עץ ממוחזרות (צילום: Chellise Mi)
בסיס למיטה מפלטות עץ ממוחזרות | צילום: Chellise Mi

גבעת התחמושת

ארגזי אחסון הם כבר מזמן לא דבר חדש, אך מדובר בפתרון אסתטי ויעיל ביותר לאחסון פריטים שונים. עבור אחסון נעליים ארגזים כאלו יכולים להתאים מאוד לחדרי ילדים, למבואת הכניסה או בחדר השינה לנעליים שרוצים לשמור במקום נגיש. הארגזים הללו של Rinchi מיוצרים מארגזי תחמושת ישנים שרינת קינן משפצת וצובעת, לפתרון אקולוגי מלא בסטייל. להשיג: בחנות של Rinchi במרמלדה מרקט, מחיר: 350 שקל.

אחסון נעליים 02, ארגזי תחמושת ישנים ששופצו ונצבעו מחדש (צילום: Rinchi רינת קינן)
ארגזי תחמושת ישנים ששופצו ונצבעו מחדש | צילום: Rinchi רינת קינן

הפוך בשמש

כל מי ששטף את הרצפה לפחות פעם אחת בחייו, מכיר את התחושה הזו שמישהו נכנס הביתה בנעליים מלוכלכות בדיוק אחרי. כדי לשמור על מראה נקי בבית, בייחוד בימי חורף סוערים, הפתרון האידיאלי הוא להשאיר את הנעליים מחוץ לבית. המתלה הזה יאפשר לכם להניח את הנעליים הפוכות לייבוש אחרי הליכה בגשם ויעזור לכם לשמור על מראה מסודר בכניסה לבית. להשיג: works-in-wood.co.uk, מחיר: 208 שקל.

אחסון נעליים 03, לתלות את הנעליים לייבוש בחוץ (צילום: works-in-wood.co.uk)
לתלות את הנעליים לייבוש בחוץ | צילום: works-in-wood.co.uk

לסמן וי

אם גם אתם מכורים לנעליים ויש לכם אוסף מרשים הראוי לתצוגה, תוכלו להשתמש בהן כדי ליצור עיצוב יצירתי על גבי הקירות. כאן למשל הדיירים החליטו להציג לראווה את אוסף הסניקרס שלהם, בעזרת שימוש יצירתי במדפים פשוטים שנרכשו באיקאה. הם שיחקו עם מדפים בגוני שחור ולבן שנתלו באלכסון, היוצרים משחק גרפי מעניין על הקיר ומנצלים באופן מקסימלי את שטח הקיר הנתון.

אחסון נעליים 04, סידור מקורי של אוסף הנעליים בעזרת מדפים פשוטים (צילום: millaveallen.com)
סידור מקורי של אוסף הנעליים בעזרת מדפים פשוטים | צילום: millaveallen.com

לפי מידה

בדירה של בחור רווק המתגורר בתל אביב רצתה המעצבת עדי אזולאי ליצור עבורו מבואת כניסה פרקטית ומעוצבת גם יחד. חלל המבואה הוא הדבר הראשון שרואים עם הכניסה לבית מצד אחד והוא מחובר אל החלל הציבורי מהצד השני, ולכן צריך להיות מעוצב בהתאם. היא מצאה פתרון שימושי ואסתטי עם שידת נעליים שתוכננה במיוחד למידות נעליו של הדייר וכוללת גם כרית ישיבה נוחה לרכיסת השרוכים.

שידת נעליים בכניסה שתוכננה לפי מידות הנעליים של הדייר (צילום: ליאור שניידר עיצוב-עדי אזולאי)
שידת נעליים בכניסה שתוכננה לפי מידות הנעליים של הדייר | צילום: ליאור שניידר עיצוב-עדי אזולאי

הכל נשאר במשפחה

J-me הוא סטודיו לעיצוב מוצר שהוקם על ידי שני אחים, שהתחילו את העסק מהבית של ההורים בצפון לונדון. מאז הסטודיו גדל והתפתח והספיק לזכות בכמה פרסים נחשבים, בהם גם פרס ה-Red-dot היוקרתי. הקולקציה שלהם כוללת מתלי נעליים העשויים ממתכת לתלייה על הקיר ומותאמים לסוגים שונים של נעליים. המתלים מעוצבי כמדפים מינימליסטיים וניתן לתלות כמה יחידות על הקיר, אחת מעל או ליד השנייה. להשיג: j-me.com, מחיר: 296 שקל.

אחסון נעליים 06, מתלים מינימליסטיים לתלייה על הקיר, מחיר-296 שח (צילום: j-me.com)
מתלים מינימליסטיים לתלייה על הקיר, מחיר-296 שח | צילום: j-me.com

מדביקים תוויות

מבחינת אחסון אין תחליף לארונות ולשידות הקלאסיים, אך יש להם בעיה אחת עיקרית – אי אפשר לראות מה יש בפנים, ובמקרים רבים נמצא את עצמנו פותחים מגירה אחד מגירה כדי למצוא את מה שאנחנו מחפשים. דרך מעולה להתגבר על הבעיה היא שימוש בתוויות, כמו יחידת המגירות הזו של איקאה, המחלקת את הפריטים לפי נושאים כך שיהיה לנו קל למצוא את הפריט הנכון. להשיג: איקאה, מחיר: 595 שקל.

אין תמונה
שידת מגירות עם תוויות לחלוקת הפריטים, מחיר 595 שקל

עולים מדרגה

הדיירים בבית הוויקטוריאני הזה בסידני אוסטרליה עמדו בפני לידת בנם הראשון ורצו לשפץ את ביתם כדי למקסם את שטחו. בעל הבית הוא בנאי במקצועו, והוא תכנן ובנה את רוב הרהיטים החדשים בבית, בהם גם פתרון מופלא לניצול חלל המדרגות בבית. בני המשפחה לא מסתובבים עם נעליים בתוך הבית ולכן החליטו למצוא פתרון אחסון אחד שישרת את כולם, ולמקם אותו בחלל המשותף במקום בחללים הפרטיים. המדרגות משמשות למעשה כיחידת מגירות אחת גדולה, שבה כל בני המשפחה מאחסנים את כל זוגות הנעליים שלהם.

אחסון נעליים 08, המדרגות הן יחידת מגירות אחת גדולה (צילום: Zugai Strudwick Architects, houzz.com)
המדרגות הן יחידת מגירות אחת גדולה | צילום: Zugai Strudwick Architects, houzz.com

תצוגת אופנה

לנעליים ולבגדים שלנו יש ערך אסתטי משמעותי לפחות כמו לרהיטים ולשאר החפצים הממוקמים ברחבי הבית, לכן אין סיבה שלא תציגו אותם לראווה ותשדרגו באמצעותם את עיצוב הבית. כדי להציג את אוסף הנעליים שלכם בצורה ראויה, מומלץ לבחור באחת משתי אסטרטגיות – תצוגה על גבי אלמנט מינימליסטי שייעלם מאחורי הנעליים וידגיש אותן, או לחלופין לבחור באלמנט בעל ערך עיצובי בפני עצמו, שיוסיף אמירה, צבע וטקסטורה לתצוגה. דוגמא זו מציגה את האסטרטגיה השנייה, בעזרת שימוש במסגרת תמונה מעוטרת שנצבעה בגוון ירקרק, שתוכלו לעשות גם בעצמכם. הוראות הכנה.

אחסון נעליים 09, תליית הנעליים לתצוגה  (צילום: jennamcarthur.com)
תליית הנעליים לתצוגה | צילום: jennamcarthur.com

לשלוף עקב

מיקום של חדר ארונות מדוגם או ארון קיר רחב לא בהכרח מבטיח לכם ארגון נוח המאפשר אחסון מסודר לכל פריטי הלבוש והאבזור. לשם כך נועדו אביזרים שונים לחלוקה פנימית של הארון, בעזרתם תוכלו לחלק את חלל האחסון הפנימי ולארגן מקום מסודר ופונקציונלי לכל זוגות הנעליים שלכם. המתקן הזה למשל של חברת Vibo האיטלקית כולל מסילות לשליפת הנעליים בקלות ומנצל היטב את חלל האחסון לגובהו ולעומקו. להשיג: דומיסיל, מחיר: 632 שקל.

אין תמונה
מתקן נשלף לארגון פנימי של הארון, מחיר-632 שח

דו משמעות

המגמה לשימוש מחדש בפריטים קיימים תמיד מסקרנת אותנו בזכות הסיפור שמאחורי הפריט. מדובר בפריטים ישנים שעוברים תהליך של מחזור והגדרה מחדש, כך שהם משמשים לפונקציה שונה לחלוטין מהשימוש המקורי שלהם. התוצאה היא פריטים המייצגים משמעות כפולה וסיפור המעשיר את עיצוב הבית, למשל מדפי הנעליים האלו שמיקמה קרן בר בדירה שעיצבה בחולון, שהם למעשה ארגזי בירה ישנים.

אחסון נעליים 11, ארגזי בירה שהפכו למדפי נעליים למבואת כניסה (צילום: אביבית ויסמן עיצוב-קרן בר)
ארגזי בירה שהפכו למדפי נעליים למבואת כניסה | צילום: אביבית ויסמן עיצוב-קרן בר

גומי גם

אחד הסממנים הבולטים של הולנד הוא כמובן האופניים, שהיו ההשראה לעיצוב המוצר הזה על ידי צוות הסטודיו ההולנדי NL Architects. את הגומיות המחזיקות ציוד בחלקם האחורי של האופניים הם הפכו לאלמנט תלייה צבעוני, המאפשר אחסון ותצוגה של פריטים שונים, ביניהם גם נעליים. במקור המוצר תוכנן עבור חלל התצוגה הפריזאי של חברת הבגדים והאקססוריז Mandarina Duck, שבו הגומיות משמשות לתצוגה של תיקים. לאחר מכן המוצר עבר לייצור ושיווק דרך חברת Droog, כך שהוא יכול לעזור לכם לארגן ולעצב גם את החלל הביתי שלכם. להשיג: droog.com, מחיר: 67 שקל.

אחסון נעליים 12, מתקן תלייה בהשראת גומיות אופניים (צילום: NL Architects, droog.com)
מתקן תלייה בהשראת גומיות אופניים | צילום: NL Architects, droog.com

קופסה שחורה

גם מי שמעדיף לשמור את הנעליים שלו בתוך הארון, אך לא מעוניין להשקיע בשדרוג החלוקה הפנימית באביזרים מיוחדים, יכול למצוא פתרונות נוחים, זמינים וזולים לארגון הנעליים. בעזרת חלוקה לקופסאות, סלסילות או ארגזים תוכלו ליצור הפרדה בין הנעליים לבין שאר הביגוד והאביזרים וגם לשמור על מראה מסודר ואסתטי. את הקופסאות האלו של איקאה, למשל, ניתן לסדר בתוך הארון או מחוץ לו והן שקופות בחלקן, כך שאפשר לראות את תכולתן בקלות. להשיג: איקאה, מחיר: 49 שקל.

אין תמונה
אחסון נעליים 13, קופסאות לארגון נוח ופשוט של הנעליים בארון

אורזים מזוודה

המזוודות והתיקים הגדולים המשמשים אותנו רק עבור נסיעות לחו"ל, חופשות וטיולים, משמשים בדרך כלל בשאר הזמן כמקום אחסון נוח לשמיכות הפיקה בתקופת החורף או למגפיים בתקופת הקיץ. בקונספט הזה ניתן להשתמש גם בצורה דקורטיבית יותר, עם אבזור הבית במזוודות ישנות ליצירת סגנון וינטג' קליל וטרנדי, המאפשר גם אחסון נוח וזמין לנעליים בחדרי השינה, במבואת הכניסה או דווקא מחוץ לכניסה לבית, כמו בבית הזה במושב עין שריד שעיצבו המעצבות של סטודיו פרי.

אחסון נעליים 14, מזוודה ישנה לאחסון בסגנון וינטג' טרנדי (צילום: שי אדם עיצוב-סטודיו פרי)
מזוודה ישנה לאחסון בסגנון וינטג' טרנדי | צילום: שי אדם עיצוב-סטודיו פרי

משחק הקופסאות

ארונות הנעליים הסטנדרטיים נוחים מאוד לאחסון, אך רכישה של ארון כזה תגביל אתכם לגודל ספציפי, המתאים למספר קבוע של נעליים. לעתים הפתרון האידיאלי הוא תכנון מודולרי, המאפשר שינוי והתאמה של האחסון לגודל החלל הנתון ולצרכים משתנים כמו מעבר דירה או שינוי מצב משפחתי. הקופסאות האלו של עולם הבית מאפשרות גישה נוחה לנעליים בדיוק כמו בארון נעליים עם פתיחה קדמית, אך במקרה הזה ניתן לערום כמה יחידות אחת ליד או מעל השנייה על פי הצורך. להשיג: בחנות עולם הבית בירושלים או דרך האתר, מחיר: 169 שקל.

אין תמונה
קופסאות מודולריות שניתן לערום אחת על השנייה

אחסון נישתי

נישות וחללים שונים בבית שאינם מנוצלים היטב יכולים לזכות למהפך פונקציונלי במיוחד, שיפתור את כל בעיות האחסון שלכם, גם אם מדובר בחלל קטן. היתרון הגדול כאן הוא שגם אם אינכם רוצים להחצין את אוסף הנעליים שלכם, תוכלו להשתמש בשטח הקיר עבור אחסון ולכסות או לסגור אותו, כך שהוא ישתלב עם העיצוב הכללי של החדר. תוכלו למקם על גבי הקיר כל פתרון אחסון כמו מדפים, מתלים או ווים ולסגור אותו עם דלתות או לכסות אותו בווילון רך ומתנפנף שיחמיא לעיצוב החלל.

אחסון נעליים 16, ניצול אידיאלי של נישה קיימת בחלל קטן (צילום: Steven Randazzo, Domino)
ניצול אידיאלי של נישה קיימת בחלל קטן | צילום: Steven Randazzo, Domino

ניקוי יבש

בואו נודה באמת, נעליים יכולות להיות דבר די מלוכלך – רטובות מהגשם, מלאות בחול מהים או בבוץ מהחצר. מתלה הקיר Knax ZJUP של החברה הדנית LoCa נועד כדי לסדר את הנעליים באופן המאפשר להן להתייבש ולהתאוורר באופן אסתטי. המתלה עשוי מגומי ומאלומיניום, כך שהוא קל משקל, מתנקה בקלות ואינו סופג את הלחות והלכלוך. להשיג: smow.com, מחיר: 228 שקל.

אחסון נעליים 17, משטח גומי שאינו סופג לחות ולכלוך, מחיר-228 שח (צילום: smow.com)
משטח גומי שאינו סופג לחות ולכלוך, מחיר-228 שח | צילום: smow.com

צר וארוך

אחת התשוקות של בעלת הבית הזה בלהבות חביבה היא בגדים. היא מטפחת אוסף מפואר של בגדים ונעליים ואף פתחה חנות בגדים, שבה אוסף של פריטים ממעצבים שונים. מכאן זה די ברור שתכנון ארון הבגדים היה נושא חשוב מאוד בעיצוב הבית שלה, ואכן היא מיקמה ארון קיר גדול במראה לבן ונקי מאחורי המיטה הזוגית, שבו היא מסדרת גם את הנעליים. בתכנון ארון כזה לא מספיק להגדיר אורך, רוחב וגובה, אלא חשוב מאוד לתכנן גם את חלוקת הפנים שלו כך שיתאים לפריטים השונים שלכם, למשל חלוקה צרה וגבוהה המתאימה בדיוק לסידור זוגות הנעליים.

אחסון נעליים 18, ארון צר וגבוה המתאים בדיוק לזוגות הנעליים  (צילום: הגר דופלט)
ארון צר וגבוה המתאים בדיוק לזוגות הנעליים | צילום: הגר דופלט

צריך פרופורציות בחיים

נעליים מגיעות בכל הגדלים והמינים – מגפיים גבוהים, נעלי עקב, סניקרס רחבות או נעלי בלרינה קטנות ושטוחות, ולכולן צריך למצוא מקום מתאים. סוגי נעליים שונים מגיעים בפרופורציות שונות ומשונות, ולכן כדי לשמור עליהן בצורה מסודרת יש למצוא פתרון מתאים, כמו השידות הצבעוניות האלו של שמרת הזורע, המגיעות בכמה גבהים אפשריים עם תאים בגדלים שונים, ואפילו נראות מעולה גם כשממקמים כמה יחידות יחד במקבץ. להשיג: שמרת הזורע, מחיר: מ-270 שקל.

אחסון נעליים 19, שידות בגבהים שונים עם תאים בגדלים מגוונים (צילום: עדי מזן)
שידות בגבהים שונים עם תאים בגדלים מגוונים | צילום: עדי מזן