ככל שתנור הבישול והאפייה שלנו עובד יותר הוא מתלכלך יותר, זו עובדה. הלכלוך שנשאר מגבינה נמסה שטפטפה, רטבים שבעבעו והשפריצו או שאריות של מנה שנשרפה מצטבר לשכבה דביקה, שמנונית או קשיחה - גם זו עובדה. פעולת הניקוי של זה לא פשוטה ולכן אנחנו תמיד שמחים לגלות טיפ חדש עם פוטנציאל להיות יעיל, בעיקר אם הוא לא מבוסס על חומרי ניקוי שמכילים כימיקלים.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> על זה עוד לא שמענו: למה כדאי לזרוק שום לאסלה בלילה

>> אחרי שגידלו 7 ילדים במודיעין, בני הזוג הגשימו חלום באיטליה

הטיפ שרץ ברשת לניקוי תנור מבוסס על סבון כלים, נייר סופג, סקוץ' או ברזלית ואנרגיות לעבודת כפיים קלה. זו כנראה לא השיטה הכי מהירה, אבל מבחינת המוצרים היא אקולוגית וחסכונית יותר משימוש בחומרים עם כימיקליים, וזה נתון חשוב כשמדובר בניקוי משטחים שבאים במגע יומיומי עם מזון. הטיקטוקרית aurikatariina@, שמגדירה עצמה "מלכת הניקיון", משתפת בקביעות טיפים לניקוי וטיפוח הבית שהופכים להיות ויראליים בטירוף, וגם הסרטון שמדגים את השיטה לניקוי התנור צבר עד כה 2 מיליון צפיות.

@aurikatariina Revealing my secrets… #ovencleaning #ovencleaninghack #ovencleaninghacks #cleaningtiktok #cleaningtips ♬ original sound - ᴀᴜʀɪ ✨

בסרטון היא מסבירה את השיטה שלב שלב: מתחילים בהוצאת הרשתות ובהסרת כל המתלים שמחוברים לתנור, מרססים את פנים התנור עם סבון כלים או מסיר שומנים ידידותי לסביבה ואז מתחילים לצפות אותו מבפנים בריבועי נייר סופג. כשכל המשטחים מכוסים בנייר מרססים אותם שוב (זה עוזר לקבע את הניירות במקום) ומשאירים אותם ככה למשך שעתיים. את הזמן שלוקח לשילוב הזה לעשות את העבודה אפשר לנצל לניקוי הרשתות והמתלים במים וצמר פלדה. לאחר שעתיים מסירים את מגבות הנייר ומשפשפים את כל השאריות שנותרו – שכבר אמורות להיות רכות, בעזרת סקוץ', צמר פלדה או מגרד פלדה.

טיפ לניקוי תנור עם נייר סופג (צילום: חשבון הטיקטוק aurikatariina@)
צילום: חשבון הטיקטוק aurikatariina@
טיפ לניקוי תנור עם נייר סופג (צילום: חשבון הטיקטוק aurikatariina@)
צילום: חשבון הטיקטוק aurikatariina@
 

כך תנקו חלקים אחרים בתנור

משתמשת הטיקטוק ניקול פייגלילי (nicolepaigelilly@) חשפה אותנו לאופציה שבכלל לא ידענו שקיימת בתנור- פירוק והוצאת משטח הזכוכית של הדלת שלו כדי לנקות אותה. זה מצריך כמה דקות של עבודה, ספוג פשוט וטבלית אחת של מדיח כלים: "דוחפים את הצדדים פנימה ומושכים החוצה את החלק העליון כדי להסיר את הזכוכית של הדלת. שימו לב שהיא מה שמעניק לדלת את המשקל שלה! לאחר מכן גוזרים בספוג את הצורה של טבלית המדיח והכניסו אותה למקומם הזה בספוג. בשלב הבא משפשפים את הזכוכית עד שהיא נקייה". ניקול הוסיפה שאם עדיין נשארים קצת כתמים על הזכוכית לאחר השפשוף אפשר לעבור עליהם עם מטלית, והזכירה לשטוף היטב את משטח הזכוכית במים בסיום כדי להסיר כל הכימיקלים של חומרי הניקוי.

ניקוי דלת של תנור אפייה (צילום: tiktok)
מתוך סרטון טיקטוק של (@nicolepaigelilly) | צילום: tiktok

אם לא דחוף לכם שהרשתות והמתלים יהיו נקיים באותו זמן שהתנור יבריק, ראיין לופברגר, מנכ"ל חברה לייצור חומרי ניקוי, מציע להשרות אותם למשך הלילה באמבטיה עם מים ו-500 מ"ל סבון כלים. "בבוקר הרשתות ייראו חדשות ומבריקות. רק שטפו את הסבון", הוא מבטיח. גם הגולשת הבריטית מישל טמפלין שמה את הרשתות המלוכלכות באמבטיה למשך הלילה, אבל היא הוסיפה מים חמים וכמה דפי מרכך. בבוקר היא השתמשה באותם דפים כדי להוריד את שאריות הלכלוך שנשארו דבוקות לרשת.

ניקוי תנור, דלת תנור, רשתות (צילום: Sokor Space, SHUTTERSTOCK)
צילום: Sokor Space, SHUTTERSTOCK