נפיחות היא תופעה נפוצה שיכולה להיגרם מסיבות שונות; מרגישות או אי-סבילות למזונות מסוימים ועד לתסמונת המעי הרגיז. גם דבר פשוט כמו בליעת אוויר (למשל כשאתם שותים מקשית) יכול לגרום לנפיחות בבטן. אך אצל לא מעט אנשים, זה קורה אחרי שהם אוכלים פירות. אז מה יש בפירות שיכול להוביל לנפיחות, איך אפשר לדעת אם הנפיחות שלכם היא בגלל פירות – ואיך אפשר למנוע אותה?

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פירות מכילים סוכרים טבעיים, כולל פרוקטוז וסורביטול, שיכולים להיות קשים לעיכול עבור אנשים מסוימים. הסוכרים האלה עוברים במעי הדק למעי הגס, שם הם מותססים על ידי חיידקים וכתוצאה מכך נוצרים גזים – שהם למעשה המקור לנפיחות בבטן. גם פקטין, סיב תזונתי שהגוף לא מסוגל לעכל, יכול גם כן לגרום לנפיחות. סיבים תזונתיים לרוב עוזרים לשיפור העיכול ומונעים עצירות, אך אצל אנשים מסוימים, הם יכולים להוביל לגזים ולנפיחות בבטן.

כיוון שפירות מכילים ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים – חשוב לא להפסיק לאכול אותם. מה שיותר חשוב, זה להבין אילו פירות מתאימים לכם יותר ואילו לא. ישנם פירות מסוימים שיכולים לגרום ליותר נפיחות, כמו אלו שמכילים יותר פרוקטוז: תפוחים, פירות יבשים, דובדבנים, אגסים, מנגו, בננות בשלות (שקליפתן עם כתמים שחורים), נקטרינות ורימון. לאנשים הסובלים ממעי רגיז, כדאי להימנע גם מאבוקדו, אבטיח ושזיפים מיובשים.

צלחת פירות יער (צילום: brooke-lark, unsplash)
אוכמניות ותותים מומלצים יותר | צילום: brooke-lark, unsplash

>> 7 שיטות קלות ומהירות למניעת נפיחות בבטן
>
> ועוד שיטות להוריד נפיחות תוך 24 שעות

איך אפשר למנוע נפיחות אחרי אכילת פירות?

הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לכם להתמודד עם הנפיחות, מבלי לוותר על פירות טעימים ובריאים:

לאכול את הפירות הנכונים

תפוזים, אוכמניות, קיווי, תותים, קלמנטינה ובננות בשלות (שקליפתן טרם השחירה), נחשבים לפירות שפחות גורמים לנפיחות. באופן כללי, מומלץ לצרוך פירות שמכילים פחות פרוקטוז וסורביטול.

לנהל יומן תזונה

אם אתם מרגישים שאתם נפוחים יותר מהרגיל לאחרונה ולא בטוחים מה יכול היה לגרום לזה, מומלץ לנהל יומן אכילה, שבו תכתבו אילו מזונות אכלתם – וכך תוכלו לאתר את המזונות שגורמים לכם לנפיחות.

להפחית בכמות

כאמור, אין סיבה לוותר על פירות, כיוון שהם בריאים ומזינים. אבל אתם כן יכולים פשוט לאכול מנות קטנות יותר. ייתכן מאוד שזה יקל על מערכת העיכול שלכם.

אישה אוכלת אבטיח (צילום: Aleksandr Markin, shutterstock)
פחות מומלץ | צילום: Aleksandr Markin, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> התרופה לקורונה כבר כאן, למה לא משתמשים בה?
>> מחקר חושף: ההרגל הנפוץ הזה גורם לעלייה במשקל
>> תביעה: רופאה צעירה מתה בעקבות זריקת אפידורל

לקלף אותם

בקליפה יש כמות משמעותית יותר של סיבים תזונתיים, שכאמור יכולים לגרום לנפיחות. אז אם תקלפו תפוח או אגס, ייתכן מאוד שהם יהיו לכם קלים יותר לעיכול.

להכין שייק

הכנת שייק פירות עוזרת להם להיות קלים יותר לעיכול, מכיוון שזה מקצר את זמן העיכול ולפיכך מפחית את כמות הגזים שנוצרים במעי.

שייק בננה (צילום: gowithstock, shutterstock)
שייק מקצר את תהליך העיכול | צילום: gowithstock, shutterstock

לעשות פעילות גופנית

הוכח כי פעילות גופנית תורמת לשיפור מערכת העיכול. מחקרים מסוימים הראו כי הליכה לאחר ארוחה תורמת לעיכול שלה. אז אל תשכחו להזיז את הגוף, גם בשביל הבריאות הכללית שלכם.

לשלב עם יוגורט

מצאנו עוד סיבה לאהוב יוגורט עם פירות. יוגורט הוא מזון פרוביוטי, המכיל חיידקים ידידותיים התורמים לעיכול. כך שאם תאכלו פירות לצד יוגורט, זה בהחלט יוכל לעזור לחיידקים הידידותיים לעבוד טוב יותר ולהפחית את הנפיחות.