תקופת הקורונה הוסיפה כמה קילוגרמים טובים לרבים מאיתנו. למעשה, מחקר שנעשה על ידי האוניברסיטה העברית בחודש דצמבר על הרגלי התזונה וההשמנה של ישראלים במהלך הקורונה, מצא כי כ-60 אחוזים מהישראלים העלו במשקל ומחציתם העלו בממוצע כ-3.5 ק"ג. רבים מהם גם דיווחו כי התאמנו פחות במהלך הקורונה, בשל המגבלות. אך סביר להניח שגם הסטרס והשהייה הממושכת בבית לא תרמו בדיוק לפיגורה. 

אם גם אתם נפגעתם מהעניין, סביר להניח שאתם כרגע בחיפוש אחר הדרך הטובה ביותר לחזור למשקל שהיה לכם טרום-קורונה. אז אם אתם עוד לא בטוחים מה לעשות, ייתכן שמצאנו לכם תוכנית פעולה שהיא שילוב מנצח של פשטות ויעילות. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בטור שפורסם לאחרונה במגזין GQ, גרהאם איזדור כותב על המסע שעבר עם חבריו לעבר ירידה במשקל וזה בהחלט עושה חשק לנסות גם, בעיקר כי זה מוכיח שלא חייבים לעשות שמיניות באוויר כדי לשמור על אורח חיים בריא. מה שהם עשו, כל אחד יכול לעשות - וזה הצליח להם. 

איזדור וחבריו לא היו מרוצים ממשקלם שעלה בזמן מגפת הקורונה. הם החליטו להטיל על עצמם משימה קבוצתית: ללכת 10 אלף צעדים ביום ולצרוך תפריט יומי שמכיל עד 2,000 קלוריות. 

אחרי ארבעה חודשים של הקפדה על שני החוקים הללו, אחד מחבריו הצליח להשיל לא פחות מ-20 ק"ג ממשקלו. אך הוא לא היה היחיד, על פי איזדור, כולם הצליחו לרדת במשקל. מופתע מהתוצאות, איזדור החליט לבדוק אם אסטרטגיה זו לירידה במשקל אכן מומלצת על ידי מומחים והאם עשויות לה חסרונות.

נשים הולכות (צילום:  mimagephotography, shutterstock)
בחוף, ברחוב או במסלול הליכה | צילום: mimagephotography, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> רעבים כל הזמן? אולי זאת הסיבה
>> נחש הופיע בחלום שלכם? זו המשמעות

עד כמה שיטה זו באמת טובה?

אחד הדברים החשובים שמומחים רוצים שתדעו - זה שאנשים שונים ייראו תוצאות שונות. וזה נכון לגבי כל דיאטה או אימון כושר - וגם לגבי שיטה זו. כמו כן, נראה ששיטה זו עבדה בעיקר בזכות התמדה. אם לא תתמידו, כנראה שלא תראו תוצאות.

לגבי מדד ה-10 אלף צעדים ביום, מומחים חלוקים בדעותיהם לגבי מידת היעילות שלו בשמירה על המשקל ועל הבריאות. בעיקר כי אנשים שונים יזדקקו למינימום צעדים שונה בהתאם למבנה הגוף שלהם, המשקל ואורח החיים שלהם. נוסף על כך, אם המטרה שלכם היא להתחטב, אין ספק שתצטרכו לשלב אימונים נוספים כדי להגיע ליעד שלכם. 

עם זאת, ישנה הסכמה כוללת על כך שכל פעילות גופנית עדיפה על אורח חיים יושבני, כך שהליכות יכולות לתרום לבריאות שלכם יותר ממה שנדמה לכם. ואם המטרות שלכם הן בעיקר ירידה במשקל ושמירה על הבריאות, הליכות הן אופציה נהדרת עבורכם. בשורה התחתונה, המשוואה הפשוטה לירידה במשקל היא לשרוף יותר קלוריות ממה שאתם צורכים ותוכנית זו תואמת להגדרה.

"הליכה היא כנראה הכלי הכי פחות משומש בתחום הבריאות והוולנס", מסביר ג'רמי פרננדס, מאמן. לפי פרננדס, רוב האנשים רוצים להאמין שאימונים וירידה באחוזי השומן צריכות להיות משימות קשות. אבל תוכנית בסיסית ועקבית - גם אם אתם לא מתאמצים במאה אחוזים אבל מתמידים - יכולה לקחת אתכם רחוק. אנחנו תמיד בעד כל דבר שיעזור לנו לחזור לשגרת חיים בריאה יותר, במיוחד אם מדובר בשיטה פשוטה ויעילה. רק אל אל תזלזלו בהתמדה, כי היא המפתח להצלחה.