אחרי לא מעט מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, היום אנחנו כבר מודעים היטב לנזקים הבריאותיים של אורח חיים יושבני ומחסור בפעילות גופנית. מחקרים הראו כי קיים קשר בין ישיבה ממושכת לתמותה מוקדמת, כמו גם למחלות כרוניות שונות שיכולות במקרים קיצוניים גם לסכן חיים.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אם אתם יושבים 8-9 שעות מדי יום בעבודה, חשוב לפצות על שעות הישיבה הללו בפעילות גופנית – ועדיף לבחור בפעילויות בעצימות בינונית-גבוהה. אנליזה רחבת-היקף שפורסמה ב-2016 ובדקה נתונים מ-16 מחקרי עבר על יותר מ-40 אלף משתתפים, הראתה כי פעילות גופנית של כשעה יכולה לפצות על 8 שעות ישיבה ביום ויכולה להפחית סיכון לתמותה מוקדמת. אך כעת מחקר חדש מציג המלצות חדשות – 40 דקות של פעילות גופנית בעצימות בינונית עד גבוהה.

בדומה למחקר הקודם, גם הפעם החוקרים ניתחו נתונים ממחקרי עבר, שכללו כ-44 אלף משתתפים מארבע מדינות שונות. החוקרים מצאו כי הסיכון למוות מוקדם בשל אורח חיים יושבני עלה ככל שהמשתתפים בילו פחות זמן בפעילות גופנית. הם הסיקו כי פעילות גופנית בעצימות בינונית-גבוהה, במשך 30-40 דקות יכולה לפצות על 8-10 שעות ישיבה.

עם זאת, הם ציינו כי כל פעילות גופנית יכולה לעזור להפחית את הנזק מישיבה, גם עמידה יכולה לעזור. "בקרב אנשים פעילים שעושים 30-40 דקות של פעילות גופנית בינונית-גבוהה, הקשר בין אורח חיים יושבני לסיכון למוות מוקדם לא שונה בהרבה מאלו שאורח החיים שלהם פחות ישבני", ציינו החוקרים במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Sports Medicine.

אישה במחשב (צילום: shutterstock | fizkes)
בתקופת הקורונה אנחנו יושבים יותר מתמיד | צילום: shutterstock | fizkes

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חדש חושף מידע אופטימי על נוגדנים
>> התלוננה במשך שנתיים לרופאים – עד שמתה מסרטן
>> הטעות הנפוצה שכולם עושים במקלחת

אם אתם יושבים שעות ארוכות מדי יום, תשמחו לדעת שפעילויות כמו רכיבה על אופניים, הליכה מהירה ואפילו גינון – יכולות לעזור לכם להפחית את הסיכון לתמותה מוקדמת. בשונה ממחקרים אחרים, במחקר הנוכחי המעקב אחר הפעילות הגופנית של המשתתפים נעשה בעזרת צמיד חכם, כך שהתוצאות נחשבות אמינות יותר בהשוואה למחקרים שמבוססים על דיווחים של המשתתפים.

מחקר זה מתפרסם בצמוד להנחיות חדשות שפורסמו על ידי ארגון הבריאות הלאומי לפעילות גופנית ואורח חיים יושבני. לפי הנחיות אלו, שנכתבו על ידי 40 מדענים משש יבשות, ההמלצה היא לבצע פעילות גופנית של 150-300 דקות בעצימות בינונית או 75-150 דקות בעצימות גבוהה מדי שבוע – כדי לפצות על ישיבה ממושכת. הנחיות אלו באות בעקבות מגפת הקורונה, שסגרה רבים בבתיהם והובילה לאורח חיים יושבני יותר.