אף פעם לא אמרו לכם: "את/ה נראה/ית צעיר/ה לגילך". סימני ההזדקנות אצלכם הופיעו מוקדם מהצפוי, וזה ניכר בעיקר בעור הפנים שלכם. למה זה קורה לכם? ובכן, עד כה, מדענים לא ידעו בדיוק למה לייחס את זה - האם הזדקנות מואצת נובעת מחשיפה ממושכת מדי לשמש, עישון או מתח נפשי? אך מסתבר שיש לכך סיבה פשוטה יותר, זה נקבע על ידי הגנים שלנו.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מחקר שנעשה במטרה לגלות את המקור להזדקנות מוקדמת מצא את הגן המסוים שמשפיע על המראה הצעיר של אנשים. הגן נקרא MC1R והוא אחראי על יכולת הגוף לתקן את נזקי העור ולהילחם בדלקות. תפקידו המרכזי הוא לתקן את הנזקים בדנ"א שנגרמים על ידי גורמים חיצוניים כמו חשיפה לשמש או עישון.

המחקר, שנערך באוניברסיטה בהולנד על ידי חוקר הביולוגיה המולקולרית פרופ' מאנפרד קייזר, נעשה על 2,600 הולנדים מזדקנים והשווה את הדנ"א שלהם ביחס לכמה מבוגרים הם נראים. החוקרים מצאו גנים בולטים בקרב אלו שנראו מבוגרים יותר וגם בקרב אלו שנראו צעירים יותר. אצל מי שנראו מבוגרים - בערך בשנתיים מגילם האמיתי - נמצאו יותר צורות של הגן MC1R מאשר בקרב אלה שנראו צעירים יותר. עכשיו, כשסוף סוף גילו מה גורם לנו להיראות זקנים יותר, אולי השלב הבא יהיה נעורי נצח. בינתיים נמשיך לחלום.

(מקור)

עוד ב-mako בריאות:
>> זהירות מי פה: האם זה יכול להזיק לבריאות השיניים?
>> על הברזלים: גשר בשיניים לא מבטיח שהן ישארו ישרות לנצח
>> אפקט הלילה הראשון: למה אנחנו לא מצליחים לישון?