טראמפ נשיא ארה"ב פחות מחודש, אבל האמריקאים מתקשים לעמוד בסערת הרגשות; אימה, פניקה ומחאה בכל רחבי המדינה. החלטות רבות, צווים וחוקים שהצליח להוציא טראמפ בזמן קצר, הובילו לעלייה ברמות הלחץ, אינסומניה ותחושה כללית של אי-נוחות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

רבים החלו להגדיר את זה כ"טראומת טראמפ" בצירוף של האשטג בטוויטר. על פי הארגון האמריקאי לפסיכולוגיה, טראומה היא "תגובה רגשית כתוצאה מאירוע קשה, כמו תאונה, אונס או אסון טבעי", שאליה מתלוות תחושות של תדהמה והכחשה. אם זה נשמע מוגזם לקרוא למה שעובר על ארה"ב כטראומת טראמפ, דווקא יש מומחים שטוענים כי יש בזה היגיון.


בציוץ אחד מופיע איור של דיוויס סיפרס מהניו יורקר, עליו כתוב: "רצוני להיות מעודכן היטב נמצא במחלוקת עם הרצון שלי לשמור על שפיותי". 

"האלמנט העיקרי שגורם ללחץ להיות טראומטי, זו ההרגשה של חוסר שליטה", מסבירה ליאהו היידי האנה, מנהלת בפועל של המכון האמריקאי ללחץ. "כשמדיניות פוליטית נכפית על אנשים שאינם יכולים לשנותה, או מרגישים שאינם יכולים לעשות דבר לגביה, זה יכול להציף מבחינה רגשית".

עוד ב-mako בריאות
>> המדריך להיגיינה מושלמת
>> מכורים לקפאין? יש דבר כזה מנת יתר
>> תשמרי על הלב שלך: כך תזהי אירוע לבבי

לחץ - זה מידבק 

על פי האנה, מדובר בתחושות שיכולות להיות מופצות מהר מאוד בקרב אזרחים רבים. "אנשים חווים שינויים פוליטיים בקצב מהיר ביותר בימים אלה, דבר שיכול להוביל לתחושה קיצונית יותר של לחץ", היא מוסיפה כי תחושות אלו מידבקות ועוברות בקלות מאדם לאדם.

via GIPHY

"המוח שלנו מתוכנת כדי לשרוד. אז כאשר אנחנו רואים אנשים אחרים נלחצים, אנחנו עשויים במהירות לזהות רמזים לא-מודעים שמותירים אותנו לחוצים, גם אם אנחנו לא שמים לב לזה", היא מסבירה. "אנחנו מתמודדים טוב יותר עם שינויים, כשאנו מאמינים שיש לנו תמיכה חברתית וכלים אחרים להתמודדות. כשכולם מסביבנו לחוצים גם, ואנחנו מוקפים במסרים מהתקשורת שאנחנו צריכים להילחץ – ההשפעה מתעצמת ויכולה בהחלט להוביל אדם להרגיש בטראומה".

פמלה רוטלדג', פסיכולוגית המתמחה בתקשורת ומייסדת את המרכז לחקר פסיכולוגיית התקשורת, מצביעה על מעגל החדשות הקדחתני והדרכים השונות שבהן זה יכול להגביר חרדות אצל אנשים.

"פחד ולחץ מגבירים את רמות הקורטיזול בגוף שלנו ומפעילים את תגובת ה"הילחם, ברח או קפא". כשאנחנו במצב כזה, אנחנו מתחילים להיות פחות סבלניים ויותר חשדנים, בחיפוש אחר דרכים להרגיש בטוחים יותר". 

>> נחשף התפריט המאוד לא בריא של טראמפ