זוג במיטה מחייכים (צילום: Thinkstock)
מה עושים כשהחשק דועך? | צילום: Thinkstock
השעה היא 9 בערב. הילדים כבר ישנים חזק ובבית שורר מן שקט נעים כזה ומלא פוטנציאל. משהו בראש ובגוף מכוון למיטה אבל איך להגיד את זה - לא כ"כ בא לכם. אולי זו העייפות, אולי, כמיטב הקלישאה, "כואב לכם הראש". אבל תכל'ס, בחיים כמו בחיים, או יותר נכון במין כמו במין, זה ממש כמו עם לחמניות - כשהן יוצאות מהתנור הן חמות, תפוחות ומריחות שיגעון. לאט לאט עם הזמן הן מתקררות, מתכווצות, מאבדות מהריח ואפילו הסומסום נופל.

לחמניות הן לחמניות, אבל בזוגיות, כמו במאפיה, הסקס שהיה פעם לא פחות ממדהים נהיה עם הזמן מדהים פחות. אותם גלגלים שנעו מכוח האינרציה שטופת הזימה והיצריות, מקבלים, והרשו לי להגזים, צורה של גלגל מפונצ'ר. 

הדעיכה היא  חלק טבעי בהתפתחות הדינמיקה המינית בין זוגות שממסדים את מערכת היחסים. יש היום לא מעט מחקרים המצביעים על שינויים בכימיה במוח שמביאים את התשוקה והמשיכה לאחריות וחברות. ומול החשיפה האדירה שלנו למיניות וארוטיקה בכל כלי התקשורת, אנו מגלים שיותר ויותר זוגות, נשואים ולא נשואים, מתלוננים על ירידה בלהט המיני והעדר תשוקה. 

>> למה סקס טוב לבריאות שלכם?

בני האדם אינם חיות מונוגמיות

צר לי שאני נכנס להכללות. יתכן ואני עושה עוול לזוגות אצלם האש עדיין בוערת והתשוקה ביניהם יוקדת כבר שנים. יחד עם זאת, ביטחון ומחויבות הם  למעשה  כמעט ההיפך מתשוקה, וזהו הקונפליקט הידוע של כל גבר ואישה בימינו. לא יכול להיות שנמשיך להשתוקק למה שכבר יש לנו. וזה נכון כמעט לגבי כל דבר, מהחומר ועד הנפש. אותה שמלה שכל כך רצינו, אותו בגד אליו נכספנו, מספר חודשים אחרי שרכשנו אותו נותר מוטל בארון כאבן שאין לה הופכין. אותו אוטו עליו פנטזנו, אחרי שניקינו אותו והקפדנו על כל פאנל וג'אנט, נזנח לאט לאט, עד שהופך להיות רכב אספנות שנוהגים בו אחת לרבעון. כך גם התשוקה המניעה אותנו בתחילת זוגיותנו שוככת עם הזמן.

יש את אלה שיעבירו עליי ביקורת וישללו, אבל אני מאמין שבני האדם אינם חיות מונוגמיות. רובינו נעים על הציר שבין הצורך בביטחון, במוכר, בשגרה, לבין הדחף לחידוש, לריגוש ולכיבוש. וככל שיש יותר אינטימיות בקשר, הרבה פעמים עלולה להיות פחות תשוקה. זה לא חוק, זה לא תמיד, זה לא "ראו הוזהרתם", אבל אין ספק שמאוד קשה לשמור על ויטליות מינית אחרי שנים של ביחד, כשכל אחד מכם כבר יודע לאיזה כיוון השני יסתובב בכל שלב של ה"ריקוד". אז מה עושים?

1. חשוב לשמור על אורח חיים בריא  - ספורט במידה, מספר פעמים בשבוע, שומר על רמת הכימיה בגוף שתשמר וגם תעלה את החשק והתשוקה.

2. תזונה נכונה ואכילת מאכלים מעוררים שיומלצו על ידי דיאטן ישפרו את הרצון לאינטימיות ולקרבה, כך גם את החשק במיטה

בן רוס
קומו מהספה, זה יעלה לכם את החשק
.

3. פנו זמן מיועד לאינטימיות יחד. הפתעה קטנה, מקום חדש שעוד לא הייתם בו, מתנה קטנה שאינה קשורה בהכרח בתאריך כזה או אחר. כל אלו יתנו רוח גבית לחשק.

4. נפרדות. בזוגיות, הלבד לא פחות חשוב מהביחד. מידי פעם כדאי שכל אחד מכם יצא לענייניו ולתחביביו - דבר שיצור געגוע ויעלה את התשוקה.

_OBJבנוסף, קל לי להגיד לזוגות לקנות צעצועי מין, ביריות ותחתוני תחרה כדי להעצים את חיי הסקס - אך זה לא בהכרח יעשה את העבודה ולפעמים אף עלול לפגום. יהיה נכון לבחון את הדפוסים המיניים שכל זוג מקובע בהם אחרי שנים. לא להטיל את האחריות אחד על השני, אלא לנסות לפרוץ את השבלוניות באופן מאתגר ולא צפוי. עם קצת אומץ, תעוזה, שובבות, דמיון והשקעה תוכלו להחזיר את התשוקה. חשוב להקפיד על "להניע בדחיפה" ולא לוותר. כולנו יודעים ש"אם לא משתמשים, מתייבשים". יחד עם זאת, אם אגיד שזה יהיה כמו בתחילת הקשר אשקר, אבל שינוי הוא בהחלט אפשרי. 

* ד"ר עידן מיליצ'ר הוא פסיכותרפיסט, מטפל זוגי ומשפחתי, אחראי מרפאה סקסולוגית אנאורגנית גברים, המרפאה לטיפול מיני, המרכז לבריאות האישה, בי"ח "ליס" ליולדות.

 >> כל מה שאתם חייבים לדעת על פענוח בדיקות זרע