הקצתם בבוקר עם גרד בעין וריסים דבוקים? כנראה שאתם סובלים מדלקת עיניים - אחת המחלות המדבקות והשכיחות, בייחוד בקרב ילדים, אך גם מבוגרים סובלים ממנה. כאשר יש דלקת עיניים העין אדומה, דומעת, רגישה, כואבת או מגרדת ומפרישה הפרשה צמיגה. לעיתים הדלקת תופיע בעין אחת, אולם יש סיכוי גבוה שגם העין השנייה תסבול. דלקת עיניים לא מסכנת אותנו במיוחד. היא רק פוגעת בנוחות ובאיכות החיים ולעיתים רחוקות היא מידרדרת לפגיעה בראייה. אז מהם סוגי דלקות העיניים?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ויראלית

חת מדלקות העיניים השכיחות, מדבקת מאוד. בגלל שההדבקה קלה מאוד, נוצרים לעתים מוקדים שלמים של דלקת ויראלית כמו בגן ילדים, או משפחה שלמה שסובלת מהזיהום הוויראלי. דלקת זו מועברת דרך מגע ישיר ומגע עקיף. אפשר לזהם חפצים או צעצוע או ידית של דלת בווירוס, אשר יכול לחיות תקופה ארוכה על חפץ, לעיתים אף מספר שבועות.
תסמינים: הדלקת הוויראלית מתאפיינת בהפרשה מרובה, הן מימית והן מוגלתית. לעיתים קרובות תהיה ההפרשה מרובה כל כך, שבבוקר יש צורך לשטוף את העיניים על מנת שיוכלו להיפתח.
איך מטפלים? למעשה לא קיים טיפול טוב, יש לחכות לסיום הדלקת שאורכת עד שבועיים.

אישה בשדה פרחים
אלרגיה עונתית יכולה ממש להשפיע על אנשים | אילוסטרציה: thinkstock

חיידקית

גם דלקת זו שכיחה הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים. לרוב היא מועברת דרך מגע ישיר.
תסמינים: הפרשה מרובה, בעיקר מוגלתית.
איך מטפלים: טיפול אנטיביוטי בטיפות או במשחה יכול לעזור, אך היא יכולה לעבור גם ללא טיפול אנטיביוטי.

אלרגית

מתפתחת במהלך החיים ונובעת מנטייה לרגישות לחומרים שונים. לעיתים אלרגיה זו מתווספת לאלרגיות הקשורות לדרכי הנשימה (אסטמה, נזלת אלרגית) או רגישויות בעור. הנטייה האלרגית יכולה להתקיים כל החיים. התגובה האלרגית המתבטאת בדלקת עיניים הנמשכת כל עוד יש חשיפה לחומר הגורם את האלרגיה (למשל פריחה של צמח או אבק בית)ואח"כ נרגעת כשהעונה מתחלפת, או כשהחומר נעלם מהסביבה.לעיתים מופיעה דלקת עיניים אלרגית הקשורה להרכבה של עדשות מגע.
תסמינים: העיניים מגרדות בדלקת אלרגית. יש הפרשה מרובה של דמעות, ולעיתים הפרשה בצורת סיבים, "חוטים".
איך מטפלים: חומרים כמו אנטי-היסטמינים בצורת טיפות מקומיות מקלים על הדלקת, לעיתים משתמשים גם בטיפות סטרואידים, שמחד הם יותר אפקטיביים ומאידך, השימוש בהם כרוך ביותר סיכונים. במקרים קשים מאוד ניתן שימוש באנטי-היסטמינים דרך הפה. לאלו הסובלים מעין דלקתית כרונית לאורך כל השנה, הטיפול העיקרי יהיה בטיפות של אנטיהיסטמין.

עין אדומה
אדמומיות בעין | צילום: Shutterstock/Tom Kuest - Fotograf

עוד ב-mako בריאות:
>> מי מפחד מקרוספיט? בטח לא אתם
>> הגיל והתרגיל: איזה ספורט הכי מתאים לגילכם?
>> אוכל על: הסופר פודס החדשים שאתם חייבים להכיר

דלקת אביבית

דלקת עיניים אלרגית המופיעה בעונות מעבר (אביב, סתיו), בייחוד אצל צעירים, ילדים ובני נוער ויכולה להימשך גם בבגרות. הגורם הוא לא חיידקי או ויראלי אלא רגישות אלרגית לחומר ששכיח באותה תקופת שנה. חלק מדלקות העיניים האלרגיות יכולות להופיע יותר באביב בזמן הפריחה, ובכל מיני תקופות שיש בהן עומס גדול יותר של גורמי אלרגיה, בעיקר בעונות מעבר. דלקות עיניים זיהומיות (ויראלית וחיידקית) מפוזרות לאורך כל השנה. התסמינים שלה דומים לדלקת עיניים אלרגית, ויכולים להגיע עד פגיעה משמעותית בתפקוד. 
תסמינים: בדומה לתסמינים של דלקת אלרגית, העיניים מגרדות. יש הפרשה מרובה של דמעות, ולעיתים הפרשה בצורת סיבים.
איך מטפלים: ראו טיפול בדלקת אלרגית.

מה עוד חשוב לעשות?

1. שטיפה של העיניים במים זורמים יכולה להקל ולאפשר סילוק של ההפרשות ושל חומרים מגרים. בנוסף, השטיפה מסייעת לקרר את המקום ולהקל על התחושה. שימוש בתה לסוגיו לא מועיל יותר משימוש במי ברז.

2. כשמדובר בדלקת עיניים חיידקית או ויראלית, יש לנסות ולהיזהר שלא להעביר את המזהם דרך מגע ישיר. יש להשתדל לא לגעת בעין ובפנים, ולהרבות בשטיפת הידיים במים ובסבון. דלקת עיניים אלרגית אינה מדבקת.

 

הדרך הטבעית / אוהד כהן נזנין

תה קמומיל בהחלט יכול לעזור, אפשר לשלב איתו עוד שני צמחים טובים: קלנדולה ויופרזיה, שיש להם פעילות אנטי דלקתית ספציפית לעיניים. השימוש הכי טוב הוא ברטיות: מכינים חליטה חזקה - 4 כפות מהצמחים בחצי כוס מים חמים, מחכים שיתקרר מעט ועם צמר גפן או פד גזה מנקים את אזור העין.

 

* ייעוץ לכתבה: ד"ר דוד ורסנו, מנתח קרנית וקטרקט בבית החולים איכילוב, מומחה לסוגים השונים של דלקות העיניים, והדרכים לטפל בהן.

>> אחת ולתמיד: כדאי לישון עם תחתונים או בלי?