בעולם מושלם, הישבן של כולנו היה חלק כמו, ובכן, ישבן של תינוק בכל הזמן ובכל גיל. במציאות, לעומת זאת, יש לא מעט אנשים שסובלים מפצעי אקנה בישבן בצורה רנדומלית ולכאורה בלי שום סיבה נראית לעין. מדובר למעשה באוסף של פצעונים על החלק האחורי בגוף, מסביר דוקטור גרי גולדנברג, פרופסור משנה לדרמטולוגיה בבית החולים הר סיני בניו יורק. זהו מצב רפואי שנקרא פוליקוליטיס, דלקת קלה של זקיקי השיער המופיעה בדרך כלל ככתמים אדומים על העור. מה גורם לה להיווצר דווקא על הישבן, ואין ניתן להיפטר ממנה?

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בין שמדובר בפוליקוליטיס או פצעונים של ממש, האשמה בדרך כלל נופלת על כמה גורמים, כולל לחות רבה מדי (למשל, לבישה של בגדי ים או בגדי אימונים למשך זמן רב מדי מה שכולאים בהם מים וזיעה), חיכוך מוגזם כתוצאה מבגדים צמודים מדי, ישיבה ממושכת מדי או ניקוי לא מספק של הישבן במהלך המקלחת, אומר גולדנברג.

כאמור, ההנחה היא שפצעים באזור הישבן הם או אקנה או פוליקוליטיס, אך לפעמים רבים מתבלבלים וחושבים שמדובר בעקיצות. כמו כן, פצעי אקנה שלא מטופלים למשך זמן רב מדי עלולים להתפתח לדלקת של ממש ברקמות התחתיות, שבמקרים נדירים מאוד עלולה להיות מסכנת חיים. אם הפצעים הללו כואבים או מלווים בחום, יש ליצור קשר עם רופא.

בהנחה שמדובר בפצעים רגילים – איך נפטרים מהם?

קודם כול חשוב לציין שכמו כל חצ׳קונים אחרים, רצוי מאוד לא לגעת בהם או להתעסק איתם, כלומר לא לפוצץ. אם אתם מבחינים באזור נגוע, דוקטור גולדנברגר ממליץ על מי שטיפה לטיפול באקנה שמכילים חומצה סליצילית, בעיקר על מנת להסיר את השמנוניות מהעור ולסייע לפצעים להתייבש. אפשר בהחלט להשתמש במי שטיפה המיועדים לאזור הפנים, לטענתו, וגם בפדים או מגבוני הסרת איפור המכילים חומצה סליצלית. אופציה אחרת היא סבון פילינג שמכיל אותה אף הוא.

אם זה לא עוזר, נסו להשתמש במי שטיפה או בפדים המכילים חמצן בנזואיל (שמחסל בקטריות), או חומצות גליקוליות ולקטיות (שיש להם מאפייני פילינג דומים). ואם הפצעונים עדיין מסרבים להיעלם, כדאי לבקש מרופא משחות או כדורים המכילים אנטיביוטיקה.

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שאדל עשתה כדי לרדת במשקל
>> זהירות: המאכלים האלה יכולים לפגוע בעצמות
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם אם תפסיקו לשתות קפה

האם אפשר למנוע פצעונים בישבן?

בהחלט. קודם כול כדאי להימנע מלבישה של בגדים צמודים מדי באזור הישבן. כמו כן מומלץ להתקלח מיד לאחר אימון או כל פעולה היוצרת זיעה באזורים הללו, וכדאי גם ללבוש תחתונים או בגדי אימון שמסוגלים לספוג זיעה במקום להשאירה על הגוף.